fbpx

Hamileyken Lazer Epilasyon Yaptırmak Güvenli Midir?

08.07.2021
973
Hamileyken Lazer Epilasyon Yaptırmak Güvenli Midir?

Hamileyken lazer epilasyon yaptırmak isteyen kadın sayısı oldukça fazla. Günümüzde kadınlar arasında çok yaygın bir alışkanlık olan lazer epilasyon, hamile olduğunu öğrendikten sonra bu yöntemin bebek için güvenli olup olmadığını sorgulamalarına neden oluyor.

Birçok profesyonel, hamileyken lazer epilasyon yaptırmanın annenin cildine yalnızca milimetre nüfuz ettiğinden, fetüse zararlı olmadığını iddia ediyor. Ancak, hamileyken lazer epilasyon yaptırmak ve lazerin ciltte oluşturduğu etkinin hamilelik için güvenli olduğunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Ayrıca dermatologların yönlendirmelerine göre lazer, ciltte lekelerin görünümünü değiştirebileceğinden hamile kadınlar için güvenli değildir. Hamileyken lazer epilasyon yaptırmak ve lazerin güvenliğini sağlayacak bilimsel kanıt bulunmadığından, bebek doğana kadar lazer epilasyondan kaçınmak en iyisidir!

Hamilelikte Lazer Epilasyon Yaptırabilir Miyim?

Bu yazımızda; hamileyken lazer epilasyon yaptırmak ile ilgili şüphelerinizi netleştireceğiz.

Hamilelik sırasında birçok kadın daha çekici görünme ihtiyacı hisseder. Bazen bu durum, vücut kıllarının yok edilmesi gibi bazı tedavileri zorlaştırır. Bu da hamilelikte lazer epilasyon yapılabilir mi diye merak edilmesine neden oluyor.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, cilde direkt uygulamalarla kıl kökünün zayıflatılarak vücut kıllarının dökülmesine neden olan bir yöntemdir.

Lazer epilasyon tedavisinin fetüsün oluşumuna ve gelişmesine herhangi bir zarar verebileceği kanıtlanmamıştır. Lazer epilasyon fetal gelişime müdahale etmeden sadece cildin dış yüzeyine etki eder.

Hamilelikte Lazer Epilasyon Neden Yapılmamalı?

Hamileyken lazer epilasyon yaptirmak neden guvenli degildir
Hamileyken lazer epilasyon yaptırmak neden güvenli değildir?

Lazer epilasyonun fetal gelişim üzerindeki olası etkilerini değerlendirmek için yapılan çalışmalara rağmen, bu yöntemin kullanımının bebek üzerinde oluşturabileceği riskler hakkında bir sonuca varılamamıştır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Soğuk Algınlığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Tedbir olarak lazer epilasyonun bebeğin gelişimine etkisi konusunda kesin bir bilgi olmadığı ve alternatif epilasyon yöntemleri olduğu için uzmanlar hamilelik ve emzirme döneminde lazer tedavisinin durdurulmasını önermektedir.

Hamilelik sırasında cilt daha hassastır ve değişime açıktır. Bunun nedeni, kadının vücudunu çeşitli seviyelerde etkileyen ve diğer semptomların yanı sıra mide bulantısına, kabızlığa, ruh hali değişimlerine neden olan hormon üretimindeki değişiklik ve artıştır.

Hamileyken Lazer Epilasyon Yaptırmak Konusunda Uzmanlar Ne Diyor?

Her durumda uzmanlar, kadınların hamilelik sırasında lazer tedavisi görmesini önermemektedir. Bu süre zarfında kendinizi herhangi bir ışık, radyasyon veya elektrik deşarjına maruz bırakmanız önerilmez.

Hamileyken vücutta mevcut olan tüm hormonlar değişikliğe uğrayabilir. Bu nedenle, cilt lazeri reddedebilir ve çeşitli cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Hamileyken lazer epilasyon yaptırmak varis oluşumuna neden olabilir. Bunun nedeni, yırtılmış damarlar ve cilt tahrişleridir.

Aynı şekilde, hamile kadınların cildi çok hassas olduğundan, daha sonra yaraya dönüşen yanıklara maruz kalma eğilimi vardır. Ayrıca, hamileyken lazer epilasyon yaptırmak hormonal değişime ek olarak pigmentasyonda artışa neden olarak ciltte koyu lekelere neden olabilir.

Lazer epilasyon hamilelikte tavsiye edilmeyen tek yöntem değildir. Hamilelik döneminde ağda veya tüy dökücü kremler de önerilmez. Bunun nedeni, formüllerinde bulunan kimyasalların hamile kadınların hassas ciltlerinde olumsuz reaksiyonlara yol açabilmesinin yanı sıra sonradan yok edilmesi zor olan yanık ve yara izlerine de neden olabilmesidir.

Hamilelikte tüy temizlemek için hangi yöntem kullanılır?

Bu nedenlerle en çok önerilen yöntem geleneksel jilet yöntemidir. Bu, bir kadının gebelik aşamasında vücut için en az uygun yöntemdir. Bunun nedeni, cilt üzerinde basit bir dış etkiden başka bir şey gerektirmemesidir.

Lazer Epilasyonu Ne Zaman Yapabilirim?

Elbette bu artık lazer tedavisi alamayacağınız anlamına gelmiyor. Bebeği doğurduktan sonra, emzirme döneminde vücudun üst kısmına lazer epilasyon yaptırılmasının tavsiye edildiğini her zaman akılda tutarak, gönül rahatlığıyla tedaviye başlayabilirsiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Doğuma Yakın Bebek Hareketleri Artar Mı?

Aslında bu tavsiye, koltuk altı derisi ve tabii ki göğüs gibi yakın bölgeler için geçerlidir. Vücudun geri kalanı için sorun yok.

Artık lazere başvurmadan tamamen tıraş olmanın farklı yolları olduğunu ve hamileyken lazer epilasyon yaptırmak ile ilgili riskleri biliyorsunuz.

Hamilelikte Tüy Alma Yöntemleri

Hamilelikte tuy alma yontemleri
Hamilelikte tüy alma yöntemleri

Hamilelik sırasında lazer epilasyona ara vermek, elde edilen sonuçları tersine çevirmeyeceğinden, bu yöntemden kaçınmak ve bebeğinizi emzirmeyi bıraktıktan sonra seanslara devam etmek en iyisidir.

Tüy dökücü kremler de cildin derinliklerine nüfuz eder ve alerji veya cilde zarar verebilir.

Hamileyken lazer epilasyon yaptırmak dışında, hamilelikte kişisel bakım ve tüy almak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Hamileyken jiletle temizlik

İhtiyaç duyduğunuz her an kullanabilirsiniz ancak kendinize zarar vermemeye, cildinizi kesmemeye veya tahriş etmemeye dikkat edin. Bazı önlemler hamileyken jiletle temizlik konusunu daha rahat ve güvenli hale getirebilir.

Hamileyken ağda yapmak

Herhangi bir riski olmamasına rağmen, hamileyken ağda yapmak yetkili bir profesyonel tarafından olmalıdır. Sıcak ağda hassasiyeti artırabilir, ciltte yanma veya iz bırakma gibi riskleri olabilir.

Hamilelikte epilasyon aleti kullanmak

Hamilelikte epilasyon aleti kullanmak, tüylerin uzamasının daha uzun sürmesini sağlar. Cihaz her kullanımdan sonra uygun şekilde temizlenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.