Hamileyken

Hamileyken Emzirmek Zararlı Mı?

14.07.2021
582
Hamileyken Emzirmek Zararlı Mı?

Emzirirken hamile kalmak ve hamileyken emzirmek kadınlar arasında çok sık rastlanan bir durumdur. Birçok kadın planlamadan veya birbirine yakın yeni bir hamilelik planlayabilir. Emzirirken hamile kalmak kadınlar arasında çok sık rastlanan bir durumdur. Bu olduğunda, şu soru ortaya çıkar: Hamileyken emzirmek zararlı mı?

Birçok çocuk yeni bir hamilelik sırasında emzirmeyi kendiliğinden bırakır. Diğer durumlarda, hamile kadın bebeği sütten kesmeye karar verir. Hamileyken meme uçlarının duyarlılığının artması, hamilelik sırasında yorgunluk ve uyuşukluğa neden olabilecek hormonal değişiklikler, sütün azalması ve sütün tadında değişiklik nedeniyle annenin emzirmeyi bırakması veya çocuğun emmeyi bırakması meydana gelebilir.

Hamileyken Emzirmenin Artıları ve Eksileri

Hamileyken emzirmenin artıları ve eksileri vardır. Gerekçeleri analiz ettikten sonra yapılacak en iyi bilecek olan kadındır. 2 yıla kadar emzirme tavsiye edilir, ancak bir kadın hamileliğin yorucu maratonuna dayanır ve başka bir çocuğu emzirir mi?

Ancak bir kadın, fetüsün iyi gelişmesi için gerekli ve yeterli tüm besinlerle sağlıklı beslenebiliyorsa ve yine de besinler açısından zengin süt üretebiliyorsa, neden olmasın?

Hamileyken emzirmek ile ilgili tüm bu soruları sorduktan sonra bile cevabınız evet ise büyük çocuğu emzirmeye devam edeceksiniz demektir. Evet, yeni bebeğin doğum gününe kadar emzirilebilir ve doğum yaptıktan sonra devam edebilirsiniz. Beslenmenin zengin besinlerle çeşitlendirilmesi gerektiğini, sütün kalitesinin yükseltilmesi ve fetüsün en iyi gelişimi için gerekli vitaminlerin alınması gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Emzirme döneminde kadın kolayca kilo kaybeder. Hamilelik sırasında fala kilo oluşmaması için kontrol edilmesi gerekir. Bu nedenle, doktorunuz kilo alımı ve gebelik gelişimi ile ilgili takibi daha da dikkatli bir şekilde yapmalıdır. Menünüze meyve, sebze, tahıl gevrekleri, kırmızı et ve balık gibi gerekli vitaminleri sağlayacak besinleri ekleyin.

Doğumdan sonra tekrar gebe kalmak ve gebelik esnasında da doğan ilk bebeği emziriyor olmak anneye ya da bebeklere herhangi bir zarar vermez. Eğer doğumun ardından tekrar hamile kalınmış ise hamileyken emzirmekten kaçınmamak gerekiyor. Hem rahimde büyümeye başlayan bebek için hem de anne için herhangi bir zararı yok. Ayrıca anne sütü ile beslenen yeni doğmuş bebek için de bu durumun herhangi bir riski bulunmamaktadır. Aksine anne adaylarının bu süreçte kendilerini geri çekmemeleri ve emzirmeye devam etmeleri gerekir.

Yeni doğan bebeklerin anne sütü ile beslenmeye ihtiyacı vardır. Eğer doktorlar tarafından tam tersi önerilmiyor ise emzirmekten vazgeçilmemeli. Hamileyken emzirmekisteyen anneler tüm değerlerini kontrol ettirdikten ve doktorları ile görüştükten sonra emzirmeye başlayabilir.

Hamileyken Emzirmek Sakıncalı Mı?

hamileyken emzirme zararli mi
Hamileyken emzirme zararlı mı?

Hamileyken emzirmenin zararları yoktur. Süt miktarında azalmalar meydana gelebilir bu süreçte doğal takviye ürünleri ve yine doğal gıdaların tüketilmesi önemlidir. Hamileyken emzirecek olan annelerin hem kadın doğum doktorları ile hem de uzman bir diyetisyenle görüşmesi de gerekebilir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersizler ile hareketsizliğin önüne geçilmesi önemlidir.

Yeni anne olan kişiler eğer kısa süre içerisinde tekrar hamile kalır ise mutlaka diyetisyen desteği almalıdır. Her iki bebekte büyürken farklı etkenlere maruz kalsa da ana besinlerini anneden alırlar. Bu neden ile anne, sağlığını korumalı ve uzmanların tavsiyelerine uymalıdır. Zorlu bir gebelik dönemi yaşanmıyor ve doğum esnasında zorluk yaşanmamış ise hamileyken emzirmeye devam edilebilir. Düzenli kontrol ve tetkiklerin de yapılması gerekir. Doktor kontrolleri ertelenmemelidir.

Hamile Kalındığında Süt Kesilmesi Yaşanır Mı?

Hamilelikte süt kesilmesi herkeste olmasa da bazı kadınlarda meydana gelebilir. Hamile olan kişiler bir yandan da emzirmeye devam ediyor ise süt miktarında azalma yaşanabilir. Hormonlara bağlı olarak değişebilecek bu etken aynı zamanda kişinin sağlık durumu ile de ilişkilidir. İlk doğumda problem yaşanmaması da bir sonraki doğumu ve emzirme sürecini etkiler.

Progesteron adı verilen hormon, kadın vücudunda gebelik ile artış gösterir. Bu hormonun artışı ise farklı sorunlara neden olabilir. Bunların başında süt miktarında azalmalar yaşanması yer alır. Bu yüzden de bazı anneler, süt miktarı azaldığında sütün kesileceğini düşünür. Progesteron hormonu, gebeliğin sonlanması ile normal düzeyine geçiş yapar ve süt miktarı da tekrar artar. Böyle dönemlerde emzirmeye devam edilecek ise kadın doğum ve kadın hastalıkları doktoru ile görüşmek ve uzman kontrolünde emzirmek gerekir.

Bebekler Ne Kadar Süre Boyunca Emzirilir?

Bebek emzirme süresibebeklere göre farklılık gösterir. Bebeklerin ihtiyaçları dahilinde emzirme süresinde uzatmalar görülebilir. Bir anne, bebeğini ortalama altı ay boyunca emzirir. Dünya sağlık örgütünün de annelere tavsiyesi altı aydır. Doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca bebeklerin beslenmesi anne sütü ile yapılmalıdır. Altı ayın ardından ise dış gıdalara geçiş yapılabileceği Dünya Sağlık Örgütü tarafından beyan edilir.

Bebeklerin emzirilmesinde en önemli unsur annenin kendi beslenme düzenine de özen göstermesidir. Katkı maddelerinin olmadığı daha organik bir diyet yapılmalıdır. Bu diyet protein içermeli ve bebeklerin faydasına olacak takviyelere yer verilmeli. Hamileyken emzirmekher anne adayının dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Emzirmek Memeye Zarar Verir Mi?

Emzirmenin memeyi bozması nadir görülen bir durumdur. Ancak meme ucunda bazı zedelenmeler oluşabilir. Bu durum zaman içerisinde anne ve bebek arasında uyumun artması ile düzelir. Emzirme yapılan memelerde sarkmalar yaşatacağı düşünülüyor. Ancak emziren annelerin meme sarkması yaşamadıkları yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Sanılanın aksine hamileyken emzirmek, memeye ve göğüs bölgesine zarar veren bir etken değildir. Emzirmek isteyen kişilerin bu durumdan dolayı gerilmelerine ve korkmalarına gerek yoktur. Bilimsel olarak emzirme ve meme sarkması hakkında bir bağlantı bulunamamıştır.

Hamileyken Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nedir?

hamileyken emzirmek mumkun olur mu
Hamileyken emzirmek mümkün olur mu_

Emziren annelerin dikkat etmesi gerekenlerarasında düzenli beslenme ve egzersiz yer alır. Kişiler kendi sağlıklarını ikincil bir plana atmamalıdır. Anneler ne kadar sağlıklı olur ise hem doğan hem de doğmak üzere olan bebeğin sağlığı da paralel olarak artış gösterir.

Bu neden ile annelerin hamileyken kendi beslenmelerine özen göstermesi önemlidir. İyi ve doğru beslenmek hamileyken emzirmekzorunda kalan annelerin dikkat etmesi gereken bir konudur. Mevcut araştırmalara göre, hamilelik sırasında emzirmenin mümkün olduğu ve risk altındaki kadınlar için desteklenebileceği sonucuna varılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.