fbpx

Hamileyken Düşük Olmaması İçin Dua

30.07.2021
17.027
Hamileyken Düşük Olmaması İçin Dua

Düşük olmaması için dua olsa da kişilerin gebelik sürecinde sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Önlem alınması ve sağlıklı beslenilmesi de son derece önemlidir. Eğer gebe olan kişinin düşük riski yüksek ise mutlaka yatak istirahati yapması gerekir. Gebelik kaybı yaşamamak adına dualar okunabilir ve önlem alınmaya da devam edilebilir.

Düşük olmaması için dua edilecek ise genellikle bebeğin sağlıklı olmasına yönelik dualar bulunur. Bebeğin sağlıkla büyümesine niyet edilerek dua etmek mümkün. Kişiler inançları doğrultusunda dua edebilir ve sure okuyabilirler. Yüce Allah tarafından bebeğin gelişiminin korunması için de dualar bulunur. Bu dualar ile kişiler inançları doğrultusunda ve doğru niyetler ile hareket edebilir. Herkes inandığı gibi yaşamakta özgürdür.

Sağlıklı Bebek Olması İçin Dua

Bebeğin sağlıklı olması için dua etmek mümkün. İnançlı olan bir kimse bebeğinin sağlıklı olması için dua edebilir ve sureleri okuyabilir. Gebelik için okunan duaların birçoğu aynı olmasına rağmen niyet önemlidir. Bebeğin sağlıklı olması için de genellikle Esma’ül Hüsna okunur. Hayırlı evlat sahibi olmak, bebeğe iyi bakabilmek ve tüm kötülüklerden korumak için dua edilir.

Düşük olmaması için dualar da dahil bu duaların neticesinde ne olacağı bilinmese de çocuğun büyüyeceği ortamın huzurlu olması önemlidir. Allah’ın takdirine söz söylemek kimsenin haddine değildir, ancak bebeğin sağlıklı olması için de sadece dua yeterli değildir. Sağlıklı bir ortamda, şiddetsiz, eşit bir yapı ile çocuğun büyütülmesi onun sağlıklı biri olmasını sağlar. 

A’raf Suresi 54. Ayeti: “Bismillahirrahmanirrahîm İnne rabbekumullâhullezî halakas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin summestevâ alâl arşı, yugşîl leylen nehâre yatlubuhu hasîsen veş şemse vel kamere ven nucûme musahharâtin bi emrihi, e lâ lehul halku vel emr(emru), tebârakallâhu rabbulâlemîn(âlemîne).”

Anlamı: “Bismillahirrahmanirrahîm Semaları ve arzı altı günde yaratan, muhakkak ki sizin Rabbiniz Allah’tır. Sonra arşa istiva etti. Gündüz, onu süratle talep eden (takip eden) gece ile örtülür. Ve güneş ve ay ve yıldızlar O’nun emrine musahhardır (boyun eğmişlerdir). Yaratma ve emir O’nun değil mi? Âlemlerin Rabbi mübarektir, şanı yücedir.”

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Burun Kanaması Hangi Aylarda Olur?

Düşük Olmaması İçin Dua

Hamilelikte dusuk olmamasi icin dua
Hamilelikte düşük olmaması için dua

Düşük olmaması için dua okumak isteyen kişiler Ayetel Kürsi okuyabilir. Bunun yanı sıra Kadir Suresi, Fatiha Suresi, İhlas Suresi, Felak Suresi ve Yusuf Suresi de okunabilir. Duaların ve surelerin düzenli olarak okunması ve bebeğin sağlıklı bir birey olabilmesi için niyet edilmesi gerekir. Bebeğin sağlıklı olması için uygun koşulların yaratılması gerekir. Bu ise annenin nasıl bir ortamda yaşadığı ile ilgilidir.

Fatır Suresi 41. Ayet: ” İnnellahe yümsiküs semavati vel erda en tezula ve lein zaleta in emsekehüma min ehadim mim ba’dih innehu kane halımen ğafura”

Hac Suresi 65. Ayet: “E lem tera ennellahe sehhara leküm ma fil erdı vel fülke tecrı fil bahri bi emrih ve yümsiküs semae en tekaa alel erdı illa bi iznih innellahe bin nasi le raufür rahıym.”

Kehf Suresi 11. Ayet: ” Fe darabna ala azanihim fil kehfi sinıne adeda.”

Kehf Suresi 14. Ayet: ” Ve rabatna ala kulubihim iz kamu fe kalu rabbüna rabbüs semavati vel erdı len ned’uve min dunihı ilahel le kad kulna izen şetata”

Kehf Suresi 25. Ayet: ” Ve lebisu fı kehfihim selase mietin sinıne vazdadu tis’a.”

Sakin ve huzurlu bir gebelik süreci geçirilmesi, bebek doğduktan sonra aynı steril ortamın sağlanması önemlidir. Bu süreçte ibadetlerini de yerine getirmek isteyen annelerin durdurulmaması ve inançları doğrultusunda hareket edebilmesi için alan yaratılması gerekir.

Gebeyken Düşük Yapmamak İçin Dua

Düşük olmaması için dua ve okunacak sureler arasında Yusuf Suresi başta gelir. Gebe kadınlar sağlıklı, güzel ve zeki bir bebek doğurabilmek için genellikle Yusuf Suresini okurlar. Gebeliğin sorunsuz geçmesi sadece anneye bağlı değildir. Annenin bulunduğu ortamın steril olması ve tüm stresten arındırılması gerekir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Doğuma Giderken Alınması Gerekenler

Gebelik süreci kadınları psikolojik olarak da zorlar. Bu durum ise aile ortamının daha gergin bir hale gelmesine neden olabilir. Anneye verilen destek bu süreçte oldukça önemlidir. Düşük olmaması için dua edilebilir ve anne için konforlu alan sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.