fbpx

Hamileyken Dövme Yaptırmak Riskli Midir?

09.01.2022
655
Hamileyken Dövme Yaptırmak Riskli Midir?

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde hamileyken dövme yaptırmak riskli kabul edilmektedir. Bu risklerin neler olduğunu ve nasıl kaçınılması gerektiğini, hamileyken dövme yaptırmak isteyen anne adaylarının bilmesi son derece önemlidir.

Hamilelik sırasında hem anne hem de bebek için risklerinden kaçınmak gerektiğinden, kadının uzmanlar tarafından yapılan bir dizi tavsiyeye uyması gerekir. Böyle bir durumun söz konusu olduğu hallere hamileyken dövme yaptırmak da dahil olmaktadır.

Hamile kalınan andan itibaren şu soru ortaya çıkıyor: Hamileyken dövme yaptırmak riskli mi?

Şimdi, hamile kadınların dövme yaptırıp yaptıramayacağını merak ediyorsanız, bu yazıda her şeyi açıklayacağız.

Hamile Kadın Dövme Yaptırabilir Mi?

Dövme yaptırmak pek çok kadın için bu özel anı kutlamanın bir yolu olsa da hamilelikte dövme yaptırmak uygun değildir.

Hamileyken dövme yaptırmak ile ilgili riskleri ve kısıtlamayı haklı çıkaracak hiçbir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, kadın doğum uzmanları arasında dövmenin bu dönem için uygun olmadığı konusunda fikir birliği vardır.

Bunun nedeni, cilde nüfuz eden ve hamilelik için yüksek risk olarak kabul edilen değişiklikleri tetikleyebilen maddeler içerdiğinden, anne adayı işlem sırasında komplikasyonlar yaşayabilir.

Ayrıca sırt gibi belirli bölgelere yapılan dövmeler doğum sırasında anestezi uygulamasına müdahale ederek işlemi zorlaştırabilir. Bu nedenle dövme yaptırmak ideal olan, kadının çocuğunun doğumunu ve emzirme döneminin bitmesini beklemesidir. Annenin emzirme döneminin geçmesini beklemesi mümkün değilse, doğumdan sonra en az 40 gün beklemesi önerilir.

Tüm bu konuları bilen çoğu tattooist ve tattoo artist hamile kadınlara dövme yapmaz.

Ayrıca hamilelik sırasında kadının vücudunu etkileyen değişikliklerin, hamilelik öncesi normal ölçülerde olmadığı anlamına geldiğini de belirtmekte fayda var. Bu nedenle, dövme hamileyken yapılırsa, doğum sonrası sarkmanın tasarımın görünümüne zarar verme olasılığı vardır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Doppler Testi Nedir?

Hamileyken Dövme Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Hamileyken dovme yaptirmak
Hamileyken dövme yaptırmak

Uygun şekilde sterilize edilmediğinde, dövmeyi yapmak için kullanılan iğne, hamile kadına hastalık bulaştırabilir.

Hamilelikte dövme yaptırırken bahsedilen risklerden bazıları, enfeksiyon bulaşması ve alerjik reaksiyon gibi risklerdir.

Bebeğin gelişimi için kadın vücudunu etkileyen çok sayıda değişiklik nedeniyle, bu durumlardan birinin gerçekleşme riski her zaman vardır. Bu da dövmeyi hamile kadınlar için tehlikeli hale getirir.

Aşağıda hamileyken dövme yaptırmak ile ilgili riskleri açıklamaları ile birlikte bulacaksınız:

Bulaşma

Dövmeyi yapmak için kullanılan malzemeler her zaman çok iyi temizlenmeli ve sterilize edilmeli veya tek kullanımlık olmalıdır. Bu olmadığında, hamileler için son derece zararlı olan virüsler ve bakterilerin bulaşma olasılığı yüksektir.

Hamile kadın bu şartlar altında dövme yaptırırsa, fetüse de bulaşabilen ve bebeğin de sağlığına zarar veren hepatit B, hepatit C veya AIDS gibi virüsleri kapabilir.

Hastalıklar

Hamilelik sırasında savunma hücreleri vücudu korumak için iyi performans gösteremediğinden, bazı kadınların bağışıklık sisteminde farklı hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştıran bir düşüş yaşanır.

Bu nedenle hamile kadının bağışıklığı düşükse, dövme yaptırırken herhangi bir virüs bulaşması sonucunda hastalığı kolayca kapabilir. 

Alerjik reaksiyon

Deri altında bulunan bağ doku hamilelik hormonları nedeniyle daha hassas olduğundan, çizimler için kullanılan mürekkeplerde bulunan pigmentler farklı cilt alerjisi semptomlarına neden olabilir.

Bu nedenle hamile kadında hiperpigmentasyon (artan melanin) veya kontakt dermatit (cildin belirli maddelere maruz kalmasından sonra iltihaplanma) gelişebilir. 

Fetal malformasyon

Hamilelik sırasında annede meydana gelen herhangi bir olumsuz durum, bebeğin gelişimini hafif ve anlık, ya da daha şiddetli ve sürekli olarak doğrudan etkiler. Bu nedenle hamile kadın dövme yaptırırken virüs bulaşmaya, enfeksiyona, alerjik reaksiyona, ağrı nedeniyle artan kan basıncına (bebeğin kan akışını bozan), bu sorunların yanı sıra fetüsün gelişim sürecine müdahale eden diğer sorunlara maruz kalır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Yukarı Uzanmak Sakıncalı Mı?

Ayrıca deri altına giren mürekkebin çocukta oluşturabileceği komplikasyonlar kesin olarak bilinmemektedir. Risk varsa kaçınmak en iyisidir prensibi de tam bu aşamada devreye giriyor. Hamileyken dövme yaptırmakla ilgili bilinmezlikler ve riskler fazla olabileceğinden kaçınmak daha iyidir.

Hamilelik birçok kadın için özel bir an olduğundan, bu vesileyle dövme yaptırma arzusuna yaygındır. Ancak doktor izin verene kadar beklemek daha güvenlidir. Ayrıca, hamileyken dövme yaptırmakla ilgili ısrarcıysanız, kaliteli hizmet sunan, güvenilir bir yer aramak önceliğiniz olmalıdır.

Hamileyken lazer epilasyon yaptırmak ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Son söz olarak, hamileyken dövme yaptırmakla ilgili riskler ve zararları konusunda henüz bir netlik yok. Hamile kadının dövme yaptırması ile ilgili belirsizlikler, bundan kaçınmak için yeterli bir neden olarak görülebilir. Eğer dövmeleri seviyorsanız, yaptırmak için en azından doğumdan sonra 40 gün beklemeniz en idealidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.