Hamileyken

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

10.07.2021
628
Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Hamileyken cinsel ilişkiye girmek birçok kadının tercih ettiği bir durumdur. Hamilelik sürecinde artan cinsel istek nedeni ile ilk haftalardan itibaren cinsel birliktelik yaşanabilir. Ancak cinsel birlikteliği engelleyen herhangi bir sorunun olmaması gerekir. Hem anne adayının hem de partnerinin sağlıklı olması ve düşük tehlikesi bulunmaması son derece önemlidir.

Hamileyken cinsel ilişki yaşamak isteyen kadınlar, doktorları ile konuşarak konu hakkında kişisel durumları göz önünde bulundurularak bilgi almalıdır. Hamilelikte risk olmadığı müddetçe her hamile kadın, cinsel birliktelik yaşamaya devam edebilir.

Hamileliğin İlk Haftasında Cinsel İlişki Yaşanır Mı?

Hamileyken cinsel ilişki ilk haftadan itibaren yaşanabilir. Eğer kişinin sağlık durumu iyi ve gebeliğinde bir problem görünmüyor ise cinsel ilişki yaşanmasında sorun yoktur. Hamileliğin ilk haftasından itibaren son dört haftaya kadar cinsel birliktelik yaşanabilir.

Ancak bunun öncesinde kadın doğum doktorunuz ile iletişime geçerek bilgi almanız en doğrusu olur. Hamileliğin son dönemine kadar, herhangi bir sorun görülmüyor ise anne adayı, cinsel ilişkisine devam edebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girerken Neye Dikkat Edilmeli?

Hamilelikte ilişkiye girerken dikkat edilmesi gerekenler arasında zorlayıcı pozisyonların denenmemesi başta gelir. Düşük tehlikesi olan kadınların da cinsel ilişkiye ara vermesi önemlidir.

Ayrıca bu süreçte psikolojik destek alınması ve annenin ihtiyaçlarına odaklanılması gereklidir. Cinsel ilişkiye girilecek ise öncesinde sağlık testi yaptırılması iyi olabilir. Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahipseniz ya da vajina bölgesinde enfeksiyon oluşumu varsa tedaviye odaklanılmalıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girerken Bilinmesi Gerekenler Nedir?

hamileyken cinsel iliskiye girmek
Hamileyken cinsel ilişkiye girmek

Hamileyken cinsel ilişkiye girmek son derece normal ve olağan bir durumdur. Kadın, partneri ile istediği gibi ilişki yaşayabilir ve bunun önünde herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

Ancak kadının gebeliği tehlikeli ise ve düşük riski bulunuyor ise belirli bir süre cinsel ilişki yaşamaması istenir. Bu dönemde yaşanan cinsel istek artışı ise son haftalara kadar devam edebilir.

Doğumdan bir ay önceye kadar cinsel birliktelik yaşanmaya devam edilebilir. Ancak doğuma bir ay kala cinsel birlikteliğe ara verilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni ise spermde yer alan bazı maddelerin erken doğumu başlatabilecek olmasıdır. Hamilelikte cinsel ilişkiher kadının ve partnerinin dikkat etmesi gereken bir konudur.

Hamilelikte Cinsel İlişki ve Partner Desteğinin Önemi Nedir?

Hamileyken cinsel ilişkide partner desteği son derece önemlidir. Bu süreçte hormonların sürekli denge değiştirmesi, bedendeki gelişim ve değişim süreci gibi etkenler artar. Tüm bunları göz önünde tuttuğumuzda ise hamilelik süreci oldukça zorlu bir psikolojik sürecini başlatır.

Hamileyken cinsel ilişki konusundaki bazı tereddütler hakkında hamile kadının desteklenmesi ve anlaşılması son derece önemlidir. İsteklerine kulak verilmeli ve kendisini yormasına izin verilmemelidir. Bu noktada her ne kadar partner önemli bir rol oynasa da yalnız kadınlar, destek gruplarına katılabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında yönlendirme ve bilgilendirme için kurulan destek grupları da vardır. Eğer anne adayı yalnız ise bu tarz gruplara katılarak destek alabilir.

Hamilelikle Cinsel İstek Artar Mı?

Hamilelikte cinsel isteğin artmasıbirçok kadında görülebilen hormonlara bağlı bir durumdur. Hamilelikte cinsel ilişki bazı dönemlerde artış gösterebilir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde kadınlarda cinsel istek artışı gözlemlenir.

Bazı dönemlerde geçse de dokuz ay boyunca ara ara cinsel istek artışı yaşanabilir. Hamileliğin son dönemlerine doğru rahimde yaşanan gelişmelerden dolayı anne adayları ağrı yaşayabilir. Bu neden ile de hamileliğin sonunda genellikle cinsel istekte düşmeler meydana gelir. Cinsel isteğin en çok arttığı dönem hamileliğin ilk aylarıdır.

Hamileyken Cinsel İlişkiden Ne Zaman Kaçınmak Gerekir?

hamilelikte cinsel iliski ne zamana kadar yapilir
Hamilelikte cinsel ilişki ne zamana kadar yapılır?

Hamilelikte cinsellikten uzak durulması gereken durumlar arasında düşük yapma tehlikesi var ise kısıtlamaya gidilebilir. Eğer anne adayı daha önce düşük yapmış ise gebeliğin ilk iki- üç ayı boyunca cinsel ilişkiden kaçınması önerilir. Aynı durum daha önce erken doğum yapmış olan kadınlar için de geçerlidir.

Bütün bunların yanı sıra hamileliğin başlangıcından itibaren sık sık düzensiz kanamalar veya riski gebelik yaşayan kadınların, hamileyken cinsel ilişkiden kaçınması önemlidir. İlerleyen zamanlarda ise çocuğun karın içerisindeki riskli bir konuma geçmesi söz konusu ise yine cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Hamilelikte cinsel ilişki yaşanabilmesi için anne adayının sağlıklı olması ve vajinal problemlerinin bulunmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.