fbpx

Hamileyken Botoks Yapılır Mı?

23.03.2022
985
Hamileyken Botoks Yapılır Mı?

Hamileyken botoks yaptırmak ile ilgili riskler tam olarak bilinmediğinden, olası risklerden kaçınmak için yaptırmamak en doğru karardır. Çünkü hamilelik hassas bir dönemdir ve en ufak risk bile varsa kaçınmak en iyisidir.

Gebelik dönemi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de anne adaylarının botoks yaptırıp yaptıramayacağıdır. Ancak anne adayının hamileyken botoks yaptırması genellikle beslenme bozukluğu başta olmak üzere, erken doğum gibi çok daha ciddi sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

Hamile iken dudak dolgusu veya botoks yaptırmak ile ilgili detaylı bir araştırma bulunmamaktadır. Ancak uzman doktorların belirtmiş olduğu gibi hamilelik döneminde bebeğin sağlığı göz önünde bulundurulmalı ve dışarıdan bir müdahaleden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ancak botoks uygulaması yaptırdıktan çok kısa bir süre sonra hamile kaldığınızı öğrenmiş iseniz bunun için bebeğinizin sağlığının bir risk altında olduğunu söylemek mümkün değildir.

Hamileyken Botoks Yaptırılır Mı?

Hamile iken genel olarak tüm estetik uygulamalardan kaçınılması önerilmektedir. Özellikle estetik ve botoks uygulamaları sırasında uygulanan yöntemler genel olarak cerrahi yöntemler ile de aynı prosedüre sahiptir. Gebelik döneminde ise bağışıklık sistemi çok daha hassas olduğu için hamileyken botoks yaptırmanız enfeksiyon riskini de artırabilir.

Hamilelik dönemi içerisinde herhangi bir cerrahi operasyon veya estetik uygulama tavsiye edilmez. Pek çok farklı sorun teşkil edebilmesinin yanı sıra uzmanlar da hamile olan kişiler için estetik uygulamalarını yapmamaktadır.

Hamileyken Botoks Yaptirilir Mi
Hamileyken Botoks Yaptırılır Mi

Estetik uygulaması ve botoks öncesinde gebelik testi de pek çok uzmanın talepleri arasında yer almaktadır. Eğer botoks veya buna benzer estetik uygulamaları yaptırmak istiyorsanız gebelik döneminin bitmesini beklemelisiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Saç Kestirmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileler için önerilmeyen uygulamaları

  • Ses dalgaları ile uygulanan cildi gençleştirme işlemleri
  • Botoks uygulaması
  • Dudak ve yüz bölgesine yapılacak olan dolgular
  • Cilt sıkılaştırma veya buna benzer enerji bazlı uygulamalar
  • Radyofrekans ile yapılan estetik yöntemleri
  • Lazer tedavileri hamileler için kesinlikle yapılmaması gereken uygulamalardandır.

Botoks ve buna benzer tüm uygulamaların içerisinde bulunan dolgu maddeleri gebelik dönemi için uygun değildir. Kan dolaşımına nüfuz ederek direkt olarak bebeğe de ulaşabilmektedir. Bu da bebeğin sağlığı ile ilgili olumsuz durumların oluşmasına neden olabilir. Aynı şekilde vücuda nüfuz eden ve aynı etkileri yapabilecek yüksek kimyasal madde içeren losyonların ve kremlerin de kullanımından kaçınılmalıdır.

Botoks ve Hamilelik

Genel olarak botoks bir toksindir. Ancak sağlığa zararlı değildir. Kişi hamile olmasa bile sadece uzmanlar kontrolünde ve uygun kliniklerde botoks işlemi yaptırmalıdır. Özellikle gebelik döneminde yüz ve dudak dolgusu gibi uygulamaları yaptırmak isteyen kişiler doğum sonrası dönemi beklemelidir.

Kaşların yukarı kaldırılması, göz kapaklarının tedavi edilmesi veya dudakların dolgunlaştırılması gibi tüm işlemler genel olarak botoks uygulaması ile yapılmaktadır. Ancak hem gebelik hem de emzirme döneminde bu tarz uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Gebelik dönemi bitmiş olsa bile emzirme döneminde de bebeğe zarar verebilmektedir. Hamilelik döneminde dışarıdan anne adayının vücuduna nüfuz edecek her türlü kimyasal maddeden uzak durulmalıdır.

Hamileyken botoks değil lazer ve epilasyon gibi işlemleri de yaptırmamalısınız. Hamilelikte lazer epilasyon yaptırmak gibi cilt için kullanacağınız ilaçlar ve kremler de bebeğinizin sağlığını yakından etkileyebilir.

Hamileyken cilt bakımı

hamileyken botoks
hamileyken botoks

Hamile iken de cildinize doktorunuzun önermiş olduğu bakım ürünleri ile bakabilir ve iyileştirebilirsiniz. Cildinizin hormon dengesinde meydana gelecek olan değişikliklerden dolayı aşırı kuruluk veya aşırı yağlanma gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak bu dönemde vücudunuzun herhangi bir yeri için estetik operasyonlardan uzak durmalısınız.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Plasentanın Aşağıda Olması Nedenleri Nedir?

Vücudunuza bu süre içerisinde herhangi bir kimyasal madde içermeyen kremleri kullanabilirsiniz.

Cihazlar ve cerrahi yöntemler ile uygulanan uygulamalar gebelik ve emzirme dönemi için doktorlar tarafından da önerilmemektedir.

Medikal bakım için doktorunuz ile görüşmeli ve sizin için önerilen ürünleri kullanabilirsiniz.

Özellikle cildinize gebelik döneminde bakmanız bu dönemde sıklıkla görülen mantar enfeksiyonun önüne geçmek için de oldukça önemlidir. Vücudun nemli tutulması yanı sıra hijyenine de önem verilmeli ve düzenli olarak cilt temiz tutulmalıdır.

Kimyasal hiçbir madde içermeyen tüm bakım ürünleri gebelik ve emzirme döneminde kullanım için uygundur. Çatlaklar, izler, şişlikler veya lekeler için tedavi yaptırmak istiyorsanız öncelikli olarak lazerli yöntemleri tercih etmemelisiniz. Bu uygulamalar için bebeğinizin doğumunu beklemeli ve emzirme dönemini de atlatmalısınız.

Sonuç olarak hamileyken botoks yaptırılmamalıdır. Botoks ve diğer tüm estetik yöntemler gebelik döneminde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir.

hamileyken botoks

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.