Hamileyken

Hamileyken Bebek Emzirmek Günah Mı?

26.11.2021
328
Hamileyken Bebek Emzirmek Günah Mı?

Hamileyken bebek emzirmek Diyanet Açıklamasına göre günah kabul edilmemiştir. Bu konu hakkında kısıtlayıcı herhangi bir ayet ya da hadis b ulunmuyor. Halk arasında bu konuda farklı inanışlar bulunuyor. Emzirme sürecinde hamile kalınmayacağını düşünenler var. Ne var ki bu doğru değildir.

Bebeğin zehirleneceği inanışı da bulunmakla birlikte bu inanışların Kuran da yeri bulunmuyor. Diyanet yaptığı açıklamayla da zaten hamileyken bebek emzirmek konusunda son noktayı koydu ve günah olmadığını söyledi.

Hamileyken Emzirmek Bebeği Zehirler Mi?

Birçok kadın bebek emzirirken hamile kalınmayacağına inanır ve hamile kaldığında şaşırabilir. Emzirilen bebeğin üzerine tekrar hamile kalmak oldukça yaygın bir durumdur ve kadınlar haklı olarak hamileyken bebek emzirmek zararlı mı merak ediyor.

Düşük tehdidi veya daha önce erken doğum yapmış olmak gibi tıbbi durumlar olmadığı sürece kamileyken bebek emzirmek mümkündür. Hamilelikte herhangi bir sorun yoksa emzirmeyi öneren uzmanların sayısı da bir hayli fazla.

Hamileyken emzirmek bebeği zehirler gibi yanlış inanışlardan öte, hamile kaldıktan sonra kadın vücudundaki hormonal değişiklikler nedeniyle sütün tadının değişebileceği bir gerçektir. Bu nedenle hamile kaldıktan sonra bebeğinizin memenizi reddetmesi mümkündür.

Ayrıca, hamileyken emzirmek zararlı mı daha fazlasını öğrenin.

Hamileyken Emzirmek Bebeği İshal Yapar Mı?

Annenin hamileyken emzirmesi herhangi bir endikasyona aykırı değildir. Ancak hormonların tamamen fetüsün gelişimine odaklanması nedeniyle, süt önemli ölçüde azalma eğilimindedir ve bebeği beslemeye yetmeyebilir.

Hamileyken emzirmek bebeği ishal yapar inanışı tamamen yanlıştır. Azalan anne sütü nedeniyle bebeğiniz yeterince beslenmiyor olabilir. Hormon etkisi nedeniyle sütün tadının değişmesi de bebeğin yeterince süt alamayarak beslenememesine neden olabilir.

Hamileyken Emzirmek Düşüğe Neden Olur Mu?

Ortaya çıkan bir diğer yaygın durum da emziren hamile kadınların, emzirme ve emme eylemi nedeniyle oluşan rahim kasılmaları nedeniyle ağrı hissetmeleridir. Ancak bu kramplar fetüsün gelişimine zararlı değildir.

Bu yüzden umutsuzluğa kapılmayın ve düşük olacağını düşünmeyin. Hamileyken bebek emzirmek düşüğe neden olmaz. Çünkü bu durumlarda ortaya çıkması normal bir semptomdur. Kanama gibi başka belirtiler oluyorsa veya daha şiddetli ağrılar ortaya çıkarsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Hamileyken Bebek Emzirenlerin Nelere Dikkat ETMESİ Gerekir?

Hamileyken bebek emzirmek ile ilgili kadınların dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • İyi beslenmeye özen gösterin. Günde ortalama 650 kalori ihtiyacınız olacak. Besin değeri yüksek gıdalara diyetinizde yer verin. Sağlıklı gıdalardan tüketin. Gerekirse beslenme danışmanına başvurabilirsiniz.
 • Herhangi bir sağlık sorununuz olması halinde mutlaka hekiminize danışın.
 • Emziren annelerin kendilerini yormaması gerekir.
 • Emzirme pozisyonuna dikkat edilmelidir. Vücuda zarar verecek ve yoracak pozisyonlardan kaçınmak gerekir.
 • Kafanız karışıksa emzirme danışmanından destek almanızda bir sakınca yok.
 • Sezgilerinizi dinlemekten kaçınmayın. Kendinizi iyi hissedip hissetmediğinize bakın. Kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda durun.
 • Zor hamilelik geçiren kişilerin cinsel ilişkiden uzak durması gerekebilir.

Hamileyken Bebek Emzirmek İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

hamileyken bebek emzirmek
Hamileyken bebek emzirmek

Hamileyken bebek emzirmek ile ilgili bilmesi gerekenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Emzirme için gerekli zaman ayrılmalı ve kişiler acele etmemelidir.
 • Emzirme anne ile bebek arasında eşsiz bağın güçlenmesini sağlar. BU bağın ne kadar önemli olduğunu bilerek sürece önem verilmesi gerekir.
 • Bebek emzirmek için doğumdan en kısa zaman içinde başlanması gerekir.
 • Anne her emzirme sonrasında bebeğin ne kadar emdiğini idrarına göre takip edebilir.
 • Emzirme sırasında sırt desteği almak iyi bir fikirdir.
 • Emzirilen bebeğin sırtı anneye dönük olmalıdır.

Emzirme Pozisyonları Nelerdir?

Emzirme pozisyonları annenin ve bebeğin rahat etmesini sağlar. Uygun pozisyon bulunması sırt ve bel ağrısı problemlerinin görülmesini engeller. Aşağıdaki pozisyonlar bebek emzirmek için idealdir:

 • Yan yatış pozisyonu,
 • İkizleri emzirme pozisyonu,
 • Sırt üstü emzirme pozisyonu,
 • Çapraz beşik pozisyonu,
 • Koltuk altı pozisyonu,
 • Beşik pozisyonu emzirme sırasında oluşabilecek istenmeyen durumlar engeller.

Hamileyken Bebek Emziren Annelerin Yapmaması Gerekenler Nelerdir?

Hamileyken bebek emzirmek ile ilgili annelerin yapmaması gerekenler en az yapılması gerekenler kadar önemlidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Acele etmek en büyük yanlışlar arasında yer alır. Yavaşça emzirilmeye özen gösterilmelidir.
 • Rahatsız bir yere oturulmamalıdır. Rahat bir alan seçilmelidir.
 • Beden anneden uzak olmamalıdır.
 • Eller yıkanmadan ve temizlenmeden emzirmeye başlanmamalıdır.
 • Meme başı temizlenmeden emzirilmemelidir. Temizlik için meme başının kaynamış suyla silinmesi yeterli olacaktır.
 • Bebek tek başına yardımsız bırakılmamalıdır. Bebeğe yardımcı olmak gerekir. Bebek ağzını açtığı zaman meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısım bebeğin ağzına yerleştirilmelidir.
 • Açısız tutuş yapılmamalıdır. Tutuşun 45 derece olması ideal kabul edilir. Bu açı sayesinde meme başı çatlakları engellenir ve bebeğin gazlı olmaması sağlar.

En Sık Kullanılan Emzirme Tekniği Nedir?

En sık kullanılan emzirme tekniği her anne için farklı olacaktır. GENELLİKLE kucaklama tekniği kullanılmaktadır. Anne oturur pozisyonda durur. Bebek başı kolun iç kısmına yerleştirilir ve aynı taraftaki meme verilir. Bebek ortalama 45 derece açıyla tutulur ve ellerin serbest olması şarttır. Oturulan sandalyede kolçak ve sırt desteği olması gerekir. Kolçak kolun pozisyonda uzun süreli kalmasını sağlar. Bu pozisyon sadece normal yolla ve zamanında doğmuş olan bebekler için tercih edilmelidir. Sezaryen ya da zorlu doğan bebekler için emzirme tekniği daha farklı olacaktır.

Zorlu Geçen Doğum Sonrası Bebekte Kullanılan Emzirme Tekniği Nedir?

Zorlu doğumda emzirme tekniği yatarak emzirmedir. Anne doğrulmakta güçlük çekebileceği için bu tercih edilir. Bebeğin yüzü ve bedeninin anneye dönük olması şarttır. Anne rahat etmek için sırtına yastık koyar. Battaniye de kullanılabilir. Bebek anne koluna yerleştirildikten sonra rahat emzirmeyi elde etmiş olur. Unutulmamalıdır ki bebek emzirmek anne ve bebek için rahat bir deneyim olmalıdır.

Hamileyken Rüyada Bebek Emzirmek ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir.

Hem bebek hem de anne emzirme sırasında bağ kurmalı, kendilerini rahat ve doğal hissetmelidirler. Aksi halde emzirme tekniğinde bir yanlışlık var denebilir bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Rahatsız olunca durmak en iyi seçenek olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.