Hamileyken

Hamileyken Bebek Düşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

29.07.2021
611
Hamileyken Bebek Düşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Hamileyken bebek düşmemesi için doktorlar tarafından birtakım önlemler alınabilir. Ancak düşük yapılması rahim duvarı ile ilgilidir ve istirahat halindeyken dahi düşük gerçekleşebilir. Düşüğü önleyebilmek için birçok önlem alınabilir. Ancak annenin kendini iyi hissetmesi ve stresli alanlardan uzak kalması da önemlidir. Düşük için her ne kadar ilk üç aylık süreç büyük risk oluştursa da doğum gerçekleşene kadar her zaman düşük riski bulunur. Düşük doğum riskini ölü doğum da takip edebilir.

Hamileyken bebek düşmemesiiçin gebelerin kendilerine dikkat etmesi ve düzenli beslenmesi gerekir. Gebelik sürecinde özellikle alkol tüketilmemesi önemlidir. Alkolün vücut üzerindeki etkisi negatiftir ve doğrudan bebeği etkiler. Alkol tüketiminin olması bebekte farklı sorunlara ve ölü doğmasına da neden olabilir.

Düşük Nasıl Önlenir?

Hamileyken bebek düşmesiiçin dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Bunlardan en önemlisi gebe kadının sağlığına dikkat etmesidir. Düşük riskini en aza indirmek için uygulanabilecek önlemler şunlardır:

 • Uyurken yan yatmak
 • Stresli alanlardan ve ortamlardan uzak durmak
 • Stresi ve gerginliği tetikleyecek kişilerden uzak durmak
 • Sağlıklı ve yeşil beslenmek
 • Hayvansal gıdalar tüketilecek ise tam pişmiş olmasına dikkat etmek
 • Aşırı kafein tüketimi yapmamak
 • Alkol içmemek
 • Sigara kullanılıyor ise bırakılması ya da günde bir tane içilmesi
 • Doktor kontrolü olmaksızın ilaç kullanılmaması
 • Enfeksiyon var ise tedavi edilmesi
 • Farklı hastalıklar mevcut ise gebeliğe de uygun olan tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi
 • Hava ve çevre kirliliği yüksek olan yerlerden kaçınılması
 • Ağır kaldırmamak
 • Mideyi zorlayacak ağır yemeklerin tüketilmemesi
 • Uyuşturucu kullanmamak
 • Hipertansiyon var ise dikkatli olmak
 • Olabildiğince istirahat etmek ve vücudu yormamak

Alınabilecek önlemler arasında bulunur.

Hamileyken Bebek Düşmemesi için Yatak İstirahati

hamileyken bebek dusmemesi icin yatak istirahati
Hamileyken bebek düşmemesi için yatak istirahati

Hamileyken bebek düşmemesi için yatak istirahati doktorlar tarafından en çok önerilen önlemler arasında yer alır. Düşük riski, her gebe kadında vardır. Bazı kadınlarda ise farklı hastalıklar nedeni ile düşük yapma riski daha fazladır. Ancak riskin yüksek olması kesinlikle düşük yapılacağı anlamına gelmez. Hamilelik kaybı yaşanmaması için doktorlar gebe kadınlara yatak istirahati önerebilir. Ancak bu düşüğü önlemek için yüzde yüz işe yarayan bir yöntem değildir.

Hamileyken bebek düşmemesi için yatak istirahati anne adaylarına, dinlenebilmeleri ve stresten uzak kalabilmeleri için önerilir. Yatak istirahati tek başına yeterli bir önlem değildir. Her hamilenin dikkat etmesi gereken önemli unsurlar bulunur. Bunlara dikkat edildiğinde düşük riski azalacaktır.

Hamileyken Bebeğin Düşmesi Nasıl Engellenir?

Hamilelikte bebeğin düşmesi sık sık yaşanan bir durumdur. Her gebe kadının düşük yapma riski her zaman bulunur. Kişinin sağlık durumuna bağlı olarak risk oranı değişse de yapılan araştırmalara göre her yedi kadından birinin gebeliği düşük ile sonlanıyor. Hamileyken bebeğin düşmesini engellemek için alınabilecek önlemler vardır. Eğer annenin yan hastalığı var ise bu önlemler gebelik sürecinde uygulanmalı ve dikkat edilmelidir.

Düşük Riski Ne Kadar Devam Eder?

Düşük riskinin süresi gebelik sürecinde devam eder. Anne adaylarının ilk üç ay boyunca dikkat etmesi gerekir. Düşükler çoğunlukla ilk üç ay içerisinde gerçekleşse de gebeliğin altı aylık sürecinde her zaman risk olarak bulunur. Gebeliğin sonunda ise erken doğum gibi unsurlar ölü doğuma neden olabilir. Bu neden ile bebek doğana kadar her zaman hamilelik kaybı riski bulunur. Bunun önüne geçmek için önlem alınabilir ancak alınacak önlemler kesin bir biçimde korumaz. Düşük riski gebelik süresi boyunca devam eder.

Düşük Yaptıktan Sonra Tekrar Ne Zaman Gebe Kalınabilir?

Düşükten sonra tekrar hamile kalmakbilinenin aksine kişi kendini ne zaman hazır hisseder ise o zaman gerçekleşmelidir. Bunun için belirli bir süre bulunmaz. Düşük yapıldıktan sonra belirli bir süre beklenmesine gerek yoktur. Kişiler ne zaman ister ise o zaman cinsel ilişkiye girebilir ve tekrar gebe kalmak için hazırlık yapabilir.

Düşük Yapıldığı Nasıl Anlaşılır?

Düşük yapıldığını anlamak genellikle vajinal kanama ile ortaya çıkar. Hamileyken bebek düşmemesiiçin takviyeler alınsa dahi düşük yapılabilir. Gebeliğin süresine bağlı olarak belirtiler değişebilir. Eğer ilk haftalarda düşük yapılıyor ise sadece vajinal kanama olabilir. Ancak gebelikte görülen her vajinal kanama düşük yapıldığı anlamına gelmez bu neden ile doktora gidilmesi gerekir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.