Hamileyken

Hamileyken Bebeğin Sağ Tarafta Olması

28.07.2021
776
Hamileyken Bebeğin Sağ Tarafta Olması

Hamileyken bebeğin sağ tarafta olması genellikle bebeğin cinsiyetinin erkek olduğunu gösterir. Hamile olan kadınlarda bebek eğer sağ tarafta ise birçok kişi erkek bebek geleceğine inanır. Bu durumun tam bir bilimsel karşılığı bulunmasa da hamileyken bebeğin sağ tarafta olması cinsiyet ile ilgili olabilir.

Bebek büyümeye devam ettikçe anne karnına sığmamaya başlar. Bunun neticesinde ise içerideyken kısıtlı bir alana yerleşmeye çalışır. Doğum zamanı yaklaştıkça bebeğin hareketleri artar ve anne bu hareketleri daha kolay hissetmeye başlar. Gebeyken bebeğin sağ tarafta olması da genellikle bebeğin cinsiyeti ile ilgili olduğu düşünülür.

Hamileyken Bebeğin Sağ Tarafta Olması Ne Demek?

Hamileyken bebeğin sağ tarafta olması bebeğin erkek olacağına işaret edebilir. Ancak bebeğin cinsiyetini öğrenmek için on üçüncü haftaya kadar beklenmesi gerekir. On üçüncü hafta itibari ile bebeğin cinsiyeti ultrasonda görülmeye başlar. Bazı bebekler doğum anına kadar cinsiyetlerini belli etmez. Bunun nedeni ise anne karnındaki pozisyonlarıdır. Ultrason ile inceleme yapıldığında eğer bebek uygun bir pozisyonda değil ise cinsiyetini anlamak zorlaşır.

Nadirde olsa bazı bebeklerin cinsiyetleri doğum anında öğrenilir. Bebeğin sağ tarafta olmasına farklı işaretler de eşlik ediyor ise bebeğin cinsiyeti erkek olabilir. Örneğin anne karnı sivri uçlu ve aşağıya eğimli ise yine erkek bebek doğacağı düşünülür.

Sağ Tarafta Olan Bebek Erkek Midir?

Gebelikte bebeğin cinsiyetini anlamak için on ikinci hafta itibari ile ultrasona gidilebilir. Ancak on ikinci haftada yapılan tek bir kontrol bebeğin cinsiyeti için doğru sonucu vermeyebilir. Kesin bir sonuç için yirminci haftadan sonra ultrason ile bebeğin cinsiyetini öğrenmek daha doğrudur. On dört ve on beşinci haftalarda özellikle bebeğin cinsiyeti erkek ise daha erken anlaşılıyor. Ancak bu durum anne karnındaki bebeğin pozisyonu ile de ilgilidir. Kesin bir sonuç almak ve yanılmamak için yirminci hafta (5. Ay) ultrason ile bebeğin cinsiyetini öğrenmek için daha uygundur.

Uyurken Sağ Tarafa Yatılırsa Çocuğun Cinsiyeti Ne Olur?

hamileyken bebegin sag tarafta olmasi
Hamileyken bebeğin sağ tarafta olması

Hamileyken sağ tarafa yatmak bebeğin anne karnındaki pozisyonu ile ilgilidir. Bebe olan kadınlar genellikle sırt üstü ya da sol veya sağ tarafa doğru yatabilir. Uyurken sağ tarafa doğru yatan bir kadın bebeğin solda durmasından dolayı bunu tercih ediyor olabilir. Bebek eğer anne karnının sol tarafında ise bebeğin kadın olacağı düşünülür. Oğlan çocukları sağ tarafta; kız çocukları ise sol tarafta olur.

Bilimsel olarak bir dayanağı olmasa da daha önce doğum yapan kişiler bu tarz belirtilere inanırlar. Hamilelikte bebeğin sağda olmasınedeni ile anne adaları yatarken sol tarafa doğru dönebilir. Aynı zamanda eğer bebek soldaysa, sağa doğru yatmak daha rahat bir uykuya zemin hazırlar.

Hamileyken sağ tarafa yatmak, hamile kadının uyuması için en iyi pozisyon olmadığı söylenir. Göbek yukarı pozisyonu gibi bu da oksijenlenme için vena kavayı sıkıştırabilir. Anneye rahatsızlık verebilir ve bazen bebeğin oksijenlenmesine bir miktar zarar verebilir. Bu nedenle, bu kaçınılması gereken bir pozisyondur.

Çocuğun Cinsiyeti Kaç Ay Sonra Öğrenilir?

Hamilelikte bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği hafta on ikinci haftadır. Ancak on ikinci hafta itibari ile bebeğin üreme organları vücudunda oluşur ve gelişmeye devam eder. On ikinci hafta içerisinde hemen ultrasona gitmek yanlış sonuçlar verebilir. Çocuğun cinsiyetini öğrenmek için beşinci aya kadar beklemek en sağlıklı seçimlerden biridir. Beşinci ay (20. Hafta) bebeğin dış üreme organlarının geliştiği ve ultrason ile anlaşabileceği dönemdir. Beşinci aydan itibaren yapılan ultrason ile cinsiyet analizinde hata payı daha düşüktür.

Hamileyken Bebek Sol Tarafta Olursa Ne Olur?

Hamilelikte bebeğin sol tarafta olması bebeğin cinsiyetinin kız olduğuna işaret edebilir. Bu durumu netleştirmek için ise yirmi – yirmi dördüncü hafta arasında ultrason ile bakılmalıdır. On iki ila on dokuzuncu hafta arasındaki ultrasonlar bebeğin cinsiyeti hakkında yanılabilir. Bu neden ile yirminci haftadan itibaren ultrason yapılması tavsiye edilir. Hamilelikte bebeğin anne karnındaki hareketleri, anne karnının biçimi ve bebeğin durduğu taraf gibi bilgiler cinsiyete işaret edebilir.

Hamileyken Erkek Bebeğin Hareketleri Nerede Hissedilir?

Gebelikte erkek bebeğin hareketleri genellikle karnın sağ tarafında olur. Bebek eğer anne karnının sağ tarafında hareket ediyor ise erkek bebek olacağına inanılır. hamileyken bebeğin sağ tarafta olmasını sağ memenin daha büyük olması, ayak üşümesi ve bulantı azlığı takip edebilir. İdrar renginin açık olması, uyurken sol tarafa yatılması, agresif bir gebelik ve fazla kilo alınması yine erkek çocuk olacağına yorulur. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.