Hamileyken

Hamileyken Bebeğin Saçları Ne Zaman Çıkar?

26.07.2021
832
Hamileyken Bebeğin Saçları Ne Zaman Çıkar?

Hamileyken bebeğin saçlarının oluşumu için ilk on yedi haftanın tamamlanması gerekir. Gebelikte, anne karnındaki bebeğin gelişimi her hafta başka bir ilerleme gösterir.

Hamileyken bebeğin saçları on yedinci hafta itibari ile uzamaya başlar. On yedinci haftada yaşanan tek gelişme bebeğin saçlarının uzaması değildir. Bu hafta bebeğin kaş ve kirpiklerinin ve vücuttaki diğer kıl bölgelerinin de geliştiği bir dönemdir.

Anne karnındaki bebeğin saçlarının uzaması dördüncü ayda da olabilir. Hamileliğin dördüncü ayı ile beşinci ay arasında bebek gelişimi hızlanır. Kontrole gidildiğinde bebeğin saç oluşumu ve uzayan saçları ultrasonda da görülebilir. Bebeğin başının arkasına bakıldığı takdirde özellikle otuz beşinci haftada saç miktarı da görülebilir.

Bebekte Saç Çıkarken Mide Yanar Mı?

Hamilelikte mide yanması saçlı bebek olacağı veya bebeğin saçının uzadığının bir göstergesi olabilir. Eğer mide yanmaları dördüncü aydan itibaren olmaya başlamış ise bebeğin saçlı olmasından kaynaklıdır. Ancak mide yanmaları daha önceki aylarda gerçekleşiyor ise rutin bir kontrole gidilmesi ve tetkik yapılması gerekir. Bebeklerde saç çıkması on yedinci hafta itibari ile başlar ve bu da dördüncü aya tekabül eder.

Bu dönemde mide yanması şikâyeti artan anne adayları soğuk süt tüketebilir. Hamileyken mide yanmasına soğuk süt hafifletilecektir. Ancak süte karşı duyarlılığınız, hassasiyetiniz ya da alerjiniz var ise doktorunuz ile konuşmalısınız. Bebeğin saçlı olması bünyede farklı yan etkilerin yaşanmasına da zemin hazırlayabilir. Bu neden ile kontrollerin aksatılmaması önemlidir.

Bebeğin Saçları Ultrasonda Görünür Mü?

Hamileyken bebeğin saçları erken oluşmaya başlar. Dokuz haftalık gebelikte bebek, saç tellerinin gelişeceği yapılar olan saç kökleri geliştirir. 15 ila 18. gebelik haftaları arasında, bebeğin başında lanugo adı verilen ince bir saç belirir. 22 haftalık gebelikte bu ince tüyler bebeğin tüm vücudunu kaplayacaktır. 26 ila 28 hafta arasında bebeğin saçını ultrasonla görmek mümkündür. Bu aşamada bile çok mu yoksa az mı saçı olduğunu görebilir ve daha sonra saçlı olup olmayacağını hayal edebiliriz. Bebeğin saçı tanımlanmış bir renge sahiptir. Ancak bu özellik çocuk doğduğunda değişebilir.

Ultrason ile bebeğin saçlarını görmek günümüzde mümkün olan bir durumdur. Beşinci aydan itibaren bebeğin uzayan saçları ultrasonda görülebilir. Özellikle doğuma daha yakın dönemlerde ve otuz beşinci haftalarda bebeğin uzayan saçları net olarak seçilebilir.

Hamileyken bebeğin saçlarını ultrasonda görmek için bebeğin sırtını dönmüş olması da gerekebilir. Bazı zamanlarda saç miktarına ve saçın bulunduğu bölgeye bağlı olarak önden de görünüm elde edilebilir.

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Bebeğin Saçları Çıkar?

hamileyken bebegin saclari
Hamileyken bebeğin sacları

Gebelikte bebeğin saçının uzadığı hafta 17. haftadır. On yedinci hafta itibari ile bebeğin saçları çıkmaya başlar. İlerleyen dönemlerde ise bu gelişimi ultrason ile kayıt altına almak da mümkündür.

Hamileyken bebeğin saçlarının uzadığı dönem de on yedinci haftayı takip eden haftalardır. Saçın ilk çıkmaya başladığı hafta ile onu takip eden on haftalık süreçte, saçlar tam olarak görülmeye başlar. Anne karnındaki bebeğin saçlarının uzaması gebeliğin dördüncü ayına denk gelir.

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Bebeğin Kaşları Çıkar?

Bebek kaşlarının çıkışı da 17. haftada gerçekleşir. On yedinci haftada bebeğin gelişim sürecinde önemli noktalar bulunur. Saçlarının ve kaşlarının gelişmesinin yanı sıra annede de birtakım değişimler yaşanır. Gebe kadınlar dördüncü ay itibari ile mide yanmaları, ağrılar ve kanamalar yaşayabilirler.

Bebeğin kalbinin de gelişmesi ile kalp atışları hızlanır ve plasentası da güçlenir. Gebeliğin on yedinci haftasında yaşanan birçok gelişme bulunur. Bebeğin tüylerinin ve tırnaklarının uzaması da yine on yedinci haftaya tarihlendirilir.

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Bebeğin Kirpikleri Uzar?

Gebelikte bebeğin kirpikleri 17. haftadan itibaren uzamaya başlar. Anne karnındaki bebeklerin hafta hafta gelişimleri çok rahat bir biçimde gözlenebilir. On yedinci haftada bebeğin sadece kirpikleri değil aynı zamanda tırnakları, saçları, kaşları ve diğer bölgelerinde yer alan tüyleri de uzar. Hamileliğin on yedinci haftasında görülen bir diğer gelişme ise cinsiyetin net olarak görülebilecek olmasıdır.

Hamilelikte Bebeğin Saçlı Olması İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte bebeğin saçlı olması için önerilen gıdalar ve takviyeler olsa da bunların geçerlilik oranı bilinmemektedir. Bu neden ile de hamile kadınların normal beslenme süreçlerine devam etmesi gerekir. Bilinmeyen ve hem mideye hem de bebeğe zarar verebilecek gıdaların tüketilmemesi önemlidir. Hamilelikte bebeğin saçlı olması için daha sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme tercih edilmelidir.

Hamileliğin 4. Ayında Bebekte Yaşanan Gelişmeler Nedir?

Gebeliğin dördüncü ayındaki gelişmeler bebeğin artık tam yerleşmesi ile ilgilidir. Bu dönemde yaşanan gelişmeler şunlardır:

  • Cinsiyetin belli olması
  • Bebeğin anne karnına sığmamaya başlaması
  • Yağ dokusunun gelişmesi
  • 14 cm uzunluğuna gelmesi

Gibi gelişmeleri hamileyken bebeğin saçlarının uzaması takip eder ve kaş ve kirpik oluşumu da bu dönemde yaşanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.