Hamileyken

Hamileyken Bebeğin Hıçkırması Normal Mi?

26.07.2021
590
Hamileyken Bebeğin Hıçkırması Normal Mi?

Hamileyken bebeğin hıçkırması sık sık görülen ve olağan bir durumdur. Ebeveynlerin bu noktada endişe etmemesi gerekir. Anne karnındaki bir bebek her hafta biraz daha gelişir. Anne karnına sığmayacak kadar büyümesi, kas ve yağ dokularının uzaması, saçlarının çıkması ve iç organlarının güçlenmesi bunlara örnektir.

Anne karnındaki bir bebekte her hafta farklı gelişimler gözlenir. Örneğin on yedinci haftada saç, kaş, kirpik ve tırnakları uzamaya başlarken otuz birinci haftada hıçkırıklar meydana gelebilir. Tüm bu süreçte yaşanan gelişmeler olağandır. Ancak normal olmadığını düşündüğünüz bir komplikasyon var ise ertelemeden doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Hamileyken bebeğin hıçkırması da son derece normaldir ve korkulmasına gerek yoktur.

Hamileyken Bebeğin Hıçkırması Nasıl Anlaşılır?

Hamileyken bebeğin hıçkırmasının anlaşılması farklı nedenlere bağlı olarak gelişir. Bebeğin hıçkırdığı on altıncı hafta itibari ile hissedilmeye başlanır. Ancak bu dönemde anne adayları tam olarak hıçkırmayı ayırt edemezler. Bunun en önemli sebebi ise anne karnındaki bebek hıçkırdığı zaman annenin bunu kasılma olarak hissetmesidir.

Anne karnındaki bebeğin hıçkırması esnasında annede de düzenli kasılmalar oluşur. Bu kasılmalar ritmik bir haldedir ve nedeni çoğunlukla hamileyken bebeğin hıçkırması olarak kabul edilir. Eğer on altıncı haftada değilseniz ve ritmik kasılmalar yaşıyorsanız mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Annenin hissettiği kasılmalar, bebeğin içerde gelişmesinden dolayı oldukça doğaldır. Ancak bazı durumlarda farklı bir komplikasyon oluşmaması adına kontrole gitmek yararlı olur.

Anne Karnında Bebeğin Hıçkırması Duyulur Mu?

Hamileyken bebeğin hıçkırmasını duymak hemen gerçekleşen bir durum değildir. Bebekler on altıncı hafta itibari ile farklı nedenlere bağlı olarak hıçkırırlar. Bu hıçkırmaları, anneler karında kasılma olarak hisseder. Ancak ilerleyen haftalarda bunun bir karın kasılması değil hıçkırık olduğu ortaya çıkarılır. Anne karnında bebek hıçkırması duyulabilir. Hıçkırık sesini duymak için belirli bir zamanın geçmesi gerekiyor. On altıncı hafta itibari ile hıçkırıklar ortaya çıksa da gebeliğin son aylarında bebeğin hıçkırığı duyulur.

Hamileyken bebeğin hıçkırmasında, özellikle doğum zamanı yaklaştıkça artış gözlemlenir. Bu hem anne karnındaki gelişim süreçlerini tamamlamak üzere olmalarından hem de anne bedenindeki değişimden kaynaklıdır.

Hamilelikte Anne Karnındaki Bebek Neden Hıçkırır?

hamileyken bebegin hickirmasi neden olur
Hamileyken bebeğin hıçkırması neden olur?

Gebelikte bebeğin hıçkırma nedeni farklı etkenlere bağlı olarak değişir. Anne karnında yoğun ve sıvı bir ortamda bulunan bebekler içerisinde bulunduğu sıvıyı yutabiliyorlar. Amniyotik sıvı olarak bilinen bu yapıyı yuttuklarında ise hıçkırıklar meydana gelebilir. Oldukça normal bir durumdur ve sıvının yutulması bebek için herhangi bir sakınca içermez. Bebek, yuttuğu sıvıyı dışarı çıkarabilmek için içgüdüsel olarak hıçkırmaya başlar. Anne ise bu hıçkırığı daha çok kasılma olarak hisseder.

Hamileyken bebeğin hıçkırması özellikle gebeliğin son aylarında artış gösterir. Anne karnındaki bebeklerin hıçkırması son derece olağandır ve bebeklerin gelişimine işaret eder. Anne karnındaki bebeklerin hıçkırması tüm doktorların beklediği bir harekettir. Gebelikte bebeğin hıçkırmasıanne tarafından doğum zamanı yaklaştıkça daha iyi anlaşılır.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Bebek Hıçkırır?

Anne karnındaki bebeğin hıçkırdığı hafta dördüncü aydır. Dördüncü aya tekabül eden on altıncı hafta itibari ile bebekler hıçkırmaya başlar. Bu hıçkırma süreci doğuma kadar ara ara görülebilir. Özellikle doğum zamanı yaklaştığında bebeklerin de hıçkırıklarında artış yaşanabilir. Bu olağan bir durumdur ve bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğin yuttuğu sıvı miktarına bağlı olarak hıçkırık kısa süreli olabilir. Ancak bol miktarda amniyotik sıvı yutmuş ise bir müddet hıçkırığı devam edecektir. Böyle durumlarda annenin sakin kalması ve eğer kasılmaları oluyor ise doktoru ile görüşmesi gerekir.

Gebeliğin 31. Haftasında Neler Yaşanır?

Gebeliğin 31. Haftasındaki gelişmelerden biri de bebeğin doğuma hazırlanıyor olmasıdır. 31. Haftada bebekte görülen gelişmeler şunlardır:

  • Boyu 40 cm’e yükselir.
  • Ağırlığı doğum anında olacağı kiloya yaklaşır genelde 1,500 kg ağırlığında olur.
  • Bebeğin hareketleri artar.
  • Annede kasılmalar yaşanır.
  • Bebek sese ve ışığa tepki verebilir.
  • Anne karnında uyur.
  • Genital organlar son haline gelir.
  • Beyin büyümeye ve gelişmeye devam eder.
  • Anne karnında daha çok yer kaplar.
  • Annenin hareketleri kısıtlanabilir.

Otuz birinci haftada ayrıca hamileyken bebeğin hıçkırması da duyulmaya başlanır. Bu dönemde bebekte ritmik hıçkırıklar hissedilebilir ve anne adayları eğer dikkatli dinlerler ise bu sesleri duyabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.