Hamileyken

Hamileyken Bebeğin Hareketleri

25.07.2021
581
Hamileyken Bebeğin Hareketleri

Hamileyken bebeğin hareketlerini hissetmek için belirli bir zamanın geçmesi gerekir. Bebeğin hareketleri gebeliğin üçüncü ayı itibari ile hissedilmeye başlanır ve doğuma kadar giderek artar. Bebek gelişmeye başladıkça anne karnında daha hareketli bir hale gelir. Bunun nedeni hem vücudunun büyümesi hem de büyüme nedeni ile anne karnına sığmamaya başlamasıdır.

Hamileyken bebeğin hareketlerinin ilk hissedildiği zamanlar genellikle tekmeleme anlarıdır. Bebeklerin anne karnında hareket etmesi çoğu zaman anlaşılmasa da bebeğin ani ve sert hareketleri hissedilebilir. Örneğin tekmeleme gibi anlarda hareketi hissetmek için karın bölgesine dokunmak yeterli olabilir.

Hamileyken Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Hamilelikte bebeğin hareket etmesini hissetmek için gebeliğin ilerlemesi gerekir. 12. hafta itibari ile bebeğin hareketlerini hissetmek mümkün. Bebeğin gelişim süreci on ikinci hafta itibari ile başlar ve hareketleri hissedilir. On ikinci haftada özellikle bebeğin tekmeleri anneler tarafından daha çok hissedilir.

12. haftada bebek anne karnında daha hareketli olmaya başlar. Bunun birçok nedeni bulunur. On ikinci haftada yaşanan gelişmelere bağlı olarak bebeğin hareketlerini anne dışındaki kişiler de hissedebilir.

Hamileyken Bebeğin Hareketleri Sürekli Hissedilir Mi?

Hamileyken bebeğin hareketlerini hissetmek ilk iki ayın ardından mümkün olur. Bebeğin gelişim sürecinde uzuvlarını hareket ettirmesini takip eden süreçte hareketler de hissedilir. Bebeğin hareketlerini sürekli hissetmek mümkün olsa da bebeğin ani ve sert hareketleri daha çok anlaşılır.

Bebek anne karnında büyümeye devam ederken uyur, beslenir, uyanır ve büyür. Bebeğin hareketlerinde azalmalar olduğunda korkulmasına gerek yoktur. Bebekler anne karnında uyudukları için bir müddet hareketsiz kalabilirler. Bu oldukça normal bir durumdur. Hamile kadınlar eğer dikkatli bir şekilde bebeğin hareketlerini incelerler ise ne zaman uyuduğunu anlayabilirler. Gebelikte bebeğin kasıkta hareket etmesini veya bebeğin anne karnındaki hıçkırıklarını dahi hissetmek mümkündür.

Hamileyken Bebek Hareketleri Nasıl Sayılır?

Hamileyken bebek hareketlerini saymak bebeğin ritmik hareket etmesi ile mümkündür. Bebeğin hareketlerinin sayılması, onun sağlıklı olduğunu da gösterir. Ani ve sert hareketler yapıyor ise bu hareketlerin de sayılması önemlidir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri onun geliştiğini gösterir. Gelişen bebeğin tüm hareketleri olmasa da tekmeleme gibi bariz hareketlerin sayılması mümkün.

Hamileyken bebeğin hareketlerinde azalma olup olmadığını anlamak için de bebeğin hareketleri sayılabilir. Hareketlerin sayılması için zaman ve hareket sayısının not alınması yeterlidir. Bu gibi bilgiler rutin kontrollerde doktor ile de paylaşılabilir. Hamilelikte bebek hareketini saymak isteyen anne adayları ortalama iki saat içerisinde hareket hissetmezler ise bebek uyuyor olabilir. Endişelenmeden bebeğin uyanmasını beklemek gerekir. Eğer bir müddet daha bebek hareket etmez ise doktorla görüşülebilir.

Hamilelikte Bebeğin Çok Hareket Etmesi Normal Mi?

hamilelikte bebegin cok hareket etmesi
Hamilelikte bebeğin çok hareket etmesi

Anne karnındaki bebeğin sürekli hareket etmesi oldukça normaldir. Bebeğin yaşam alanı, dış dünya ile tanışana kadar annenin karnıdır. Bu neden ile bebek anne karnında hareket eder. Vücudu gelişir, ağırlığı artar, boyu uzar, uzuvları ortaya çıkar, organları gelişir. Anne karnında uyumaya başlar, hıçkırır, acıkır ve hareket eder. Tüm bu unsurlar ise bebeğin anne karnında aktif olarak var olduğuna ve sağlıklı oluşuna işaret eder.

Hamilelikte bebeğin çok hareket etmesi oldukça normaldir. Bebek anne karnında döner ve yer de değiştirir. Bu hareketler bebeğin herhangi bir sorununun olmadığını ve sağlıklı olduğunu gösterir.

Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Artar?

Anne karnındaki bebeğin hareketlerinin artması gebeliğin ilerleyen dönemlerinde daha sık gözlemlenir. Özellikle otuz veya otuz ikinci haftadan itibaren bebek kendini doğuma hazırlamaya başlar. Bu hazırlık sürecinde ise bebeğin hareketleri daha çok hissedilir. Anne karnına artık sığmamaya başlayan bebeğin tüm hareketlerinin hissedilmesi mümkün. Hamileyken bebeğin hareketlerinin artması oldukça normaldir. Doğum zamanı yaklaştıkça bebeğin hareketleri daha çok artar.

Bebek Anne Karnında Günde Kaç Kere Hareket Edebilir?

Anne karnındaki bebeğin gün içindeki hareketleri yaşam durumu ve gelişimi ile ilgilidir. Hamilelikte bebek hareketi gebelik ilerlediğinde daha çok hissedilir. Vücudu gelişen ve uzuvları tamamlanmak üzere olan bebek gün içinde sık sık hareket eder. Anne karnında yaptığı tüm hareketler olmasa da daha yoğun ve ritimli hareketlerini hissetmek mümkün. Hamileyken bebeğin hareketlerinin azalması durumunda zaman kaybetmeden uzman bir doktor ile görüşmesi önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.