Hamileyken

Hamileyken Bebeğin Hareket Etmesi Ne Zaman Başlar?

15.03.2022
135
Hamileyken Bebeğin Hareket Etmesi Ne Zaman Başlar?

İlk olarak bilinmesi gereken, bebeğin hareket etmesi ile annenin bunu hissedebilmesi arasında fark olduğudur. Genellikle 6. hafta civarında hareketler başlar. Ancak bebek henüz çok küçük olduğu için hamile kadın bu hareketleri henüz fark etmez.

Çoğu durumda 20. haftada, 4. ayın sonu ile 5. ayın başlangıcı arasında, bebeğin hareket etmesi anne tarafından fark edilmeye başlar.

2. hamileliği olan bazı kadınlar bebeğin hareket etmesini daha erken fark edebilir. Daha önce hamilelik yaşamış olan anneler 14-16. haftalar arasında, yani 3. ayın sonu ile 4. ayın başı arasında bebek hareketlerini hissedebilir.

Bunun nedeni, ilk gebeliği olan kadınların bebek hareketlerini tanımlamakta güçlük çekmeleri, gaz ve bağırsak krampları ile karıştırabilmeleridir.

22. haftaya gelindiğinde bebek yaklaşık 1 kg ağırlığındadır ve özellikle anne yatarken daha kolay algılanan tekmelere başlayabilir.

Bebeğin Hareket Etmesi Ne Zaman Daha Fazla Olur?

30. hafta civarında (7. ayın ortası) bebek, rahim içinde en iyi pozisyonu ararken doğal olarak daha hareketlidir. Bu haftalarda bebeğin hareket etmesi anne ayaktayken bile rahatsızlığa neden olabilir.

Hareketlerin miktarı için herhangi bir kural veya parametre yoktur ve gün boyunca meydana gelir. Ancak daha gergin olanlar için bebek için ekstra bir enerji kaynağı olabileceğinden, annenin aşırı şeker tüketiminden kaçınması önemli olabilir.

35. haftadan (8. ayın ortası) sonra doğum yakındır ve rahimde daha az yer vardır. Ancak yine de daha az sıklıkta olması gereken hareketleri hissedebilirsiniz.

Son haftalarda bebeğin hareket ve pozisyonuna bağlı olarak, hamile bir kadının pelvis ve göğüs kafesinde ağrı olması normaldir.

Bebeğin hareket etmesinin en fazla olduğu haftalar, 30. Hafta civarındadır. Bu haftalarda özellikle gece anne yatarken bebek çok fazla hareket eder.

Herhangi bir anormal hareket veya hareketsizlik varsa, hamileliğinizi takip eden kadın doğum uzmanına bilgi vermeniz önerilir.

İlk 3 ayda bebeğin hareketlerini hissetmek mümkün mü?

gebelikte bebegin cok hareket etmesi normal mi
Gebelikte bebeğin çok hareket etmesi normal mi

İlk 3 ayda bebeğin hareketlerinin hissedilmesi her hamileliğe göre değişir. Normalde ilk hamilelikte anne, 4. ayın sonlarında bebeğinin hareket ettiğini hissedebilir. Öte yandan ikinci gebelikte olan kadınlar ise hareketleri 3. ayda hissedebilirler. Erken dönemlerde bebeğin hareket hissi gaz sancısına benzer ve anne adayı bununla karıştırılabilir.

Anne, bebeğin hareketlerini deri altında bulunan “sinirler” aracılığıyla hisseder. Böylece bebek karnının iç kenarına dokunduğunda bu “algılayıcılar” devreye girerek kadının hareketi algılamasını sağlar.

Ancak 3 aylık gebelikte bebek hala çok küçüktür ve her zaman karnının kenarına değmez. Bu nedenle, hareketlerin daha seyrek algılanması normaldir.

Bebeğin hareket etmesinde yaşanan his, midede hafif çarpıntı veya gıdıklamaya benzer ve bir miktar krampa neden olabilir.

Bebek büyüdükçe bebeğin hareket etmesini daha kolaydır.

Bazen bebeğin hareketleri ile bir durum arasında bir ilişki olduğunu fark etmek mümkündür. Örneğin, anne çocukla konuştuğunda veya yemek yediğinde.

Ayrıca anne uzandığında bebeğin tekmeleyip tekmelediğini daha kolay fark edebilirsiniz.

Baba ve diğer insanlar, hamileliğin 25. haftasında bebeğin anne karnında hareket ettiğini hissedebilirler.

Bebeğin Hareket Etmesi Acıtır Mı?

İlk hareketler fark edilmeye başladığında (20. hafta civarında) kadında sırt, karın ve bel bölgesinde ağrılar olabilir.

Birçok hamile kadın da bu dönemde bebeğin anne karnındaki hareketleri nedeniyle oluşan kramp ve acı nedeniyle rahatsızlık hisseder.

Genellikle daha sonra, bebek biraz daha büyüdüğünde, tekme ve kol hareketleri ağrıya neden olabilir. Ancak bu ağrı kısa sürer ve çok acıtmaz.

Anne Karnında Bebek Her Gün Hareket Eder Mi?

Evet ve anne 26. haftadan sonra bebeğin her gün hareket ettiğini hissetmelidir.

Hamile kadın yemekten sonra hareketlerin arttığını fark etmelidir. Çünkü hamile kadın beslendiğinde bebek de enerji alır. Özelikle şekerli bir şeyler yedikten sonra anne karnında bebeğin çok hareket etmesi mümkündür.

Hatta hamile kadınların doğum öncesi muayenelere girmeden önce yemek yemeleri tavsiye edilir.

Bebekler de uyur ve anne karnında 12 saate kadar hareket etmeden kalabilirler. Ancak bu süre iki katına çıkarsa (yani 24 saat) ve kadın herhangi bir hareket hissetmiyorsa doktora görünmesi tavsiye edilir.

Bebek doğum kanalına doğru döndüğünde ve doğmak için doğru pozisyonda olduğunda, daha az hareket olur. Yine de anne, karnındaki bebeğin hareket ettiğini fark etmelidir.

Sağlıklı alışkanlıklar, doğru beslenme, dinlenme ve tıbbi bakımın anne ve çocuk sağlığı için çok önemli olduğunu unutmamak gerektiğini özellikle belirtmekte fayda var.

Karın içinde bebeğin hareket etmesi, hamileliğin en çok beklenen anlarından biridir. Bebeğin hareketlerini hissetmek anneler için büyülü bir andır. Bu büyü ile endişelerin ortaya çıkması da normaldir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.