Hamileyken

Hamileyken Bebeğin Erkek Olduğunu Nasıl Anlarız?

25.07.2021
677
Hamileyken Bebeğin Erkek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Hamile olduktan sonra kadınlardan özellikle daha önce kız bebeği olan ya da erkek bebek isteği olanlar hamileyken bebeğin erkek olduğunu nasıl anlarız? sorusunu çok sık soruyor. Hamileyken bebeğin cinsiyetini anlamak için gebeliğin dördüncü ayının beklenmesi gerekir. Üçüncü ayın sonundan itibaren bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Erkek bebeklerin cinsiyeti, kadınlara göre daha erkek öğrenilir. Erkek bebeğe hamile olmak isteyen anne adaylarına önerilen yiyecek ve içecekler de bulunur.

Bebeğin Erkek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Gebeyken erkek bebeğe hamile olduğunu anlamak için bazı tüyolar bulunur. Halk arasında kabul görmüş ancak çoğunlukla bilimsel bir dayanağı olmayan bilgiler vardır. Anne karnının daha sivri uçlu olması ve göbeğin alta doğru eğilmesi erkek bebek olacağına işaret eder. Ayrıca gebe bir kadının canı tuzlu ya da ekşi tatları aşerdiği zamanda da erkek bebek doğuracağı düşünülür. Erkek bebek olduğuna işaret eden hareketlerden biri de bebeğin hareket yönünün sağa doğru olmasıdır. 

Erkek Bebek Kesesi Hangi Tarafta Olur?

Erkek bebeğin kesesinin bulunduğu taraf genellikle sağ olarak kabul edilir. Bu durum plasenta ve kromozomlar ile ilgilidir. Plasenta eğer sağ tarafta görülüyor ise bu X ve Y kromozomlarına işaret. XY kromozomları ise cinsiyetin erkek olmasına neden olur. Böylelikle ultrasonda bir bebeğin kesesi sağ tarafta yer alıyor ise cinsiyetin erkek olacağı söylenebilir. Eğer ultrasonda plasenta sol tarafta yer alıyor ise XX kromozomu anlamına gelir. XX kromozomu ise cinsiyetin kadın olduğunu gösterir.

Erkek bebeklerin keseleri çoğunlukla sağ tarafta bulunur. Erkek bebeğe hamile olmak bu gibi durumlarda da ortaya çıkarılabilir. Yine de en kesin çözüm on altıncı haftadan sonraki cinsiyet incelemesinin yapılmasıdır. Ultrasonda bebeğin cinsiyeti on üç ila on altıncı hafta arasında net bir biçimde görülür.

Erkek Bebeğe Hamile Olan Kadınlar Ne Aşerer?

Erkek bebeğe hamileyken aşerilen yiyecekler genellikle tuzlu ve ekşi gıdalardır. Tuzlu ve ekşi gıdalar daha çok erkek bebeğe hamile olan kadınların canının çektiği yiyecekler olarak bilinir. Ancak anne adayının tuzlu ve / veya ekşi yiyecekleri aşermesi hormonlara bağlı bir durumdur. Bu yüzden bir kişi tuzlu ya da ekşi gıdaları aşerdiği için illa erkek çocuk doğuracaktır diye bir kural bulunmaz.

Çocuğun cinsiyetini öğrenmek için ilk üç ayın tamamlanması gerekir. Bu sürecin ardından bilimsel olarak bebeğin cinsiyetini öğrenmek ve kesin bir sonuca varmak daha kolaydır. Erkek bebeğe hamile olan kadınların genellikle tuzlu ya da ekşi yemekler yediğine dair bir inanç bulunur. Toplumsal bir baskı olarak da karşımıza çıkan bu durumun bilimsel bir dayanağı bulunmaz. Hamile kadınlar canları ne istiyor ise yiyebilirler.

Gebelikte Cinsiyet Kaçıncı Ayda Öğrenilir?

Gebelikte cinsiyet öğrenmek için hamileliğin üçüncü ayının sonlarına gelinmiş olunması gerekir. Genellikle dördüncü ay içerisinde bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde daha net bir sonuç alınması da mümkün. Özellikle on üçüncü ve on altıncı haftalarda bebeğin cinsiyeti belli olur.

Bebeğin anne karnındaki pozisyonuna ve farklı unsurlara bağlı olarak bebeğin cinsiyetini söylemek mümkündür. Ancak bu dönemde cinsiyet ile ilgili hatalar da yapılabilir. Her ihtimale karşı altıncı haftanın ardından cinsiyetin öğrenilmesi tavsiye edilir. Eğer erkek bebeğe gebe iseniz on üçüncü hafta itibari ile cinsiyeti öğrenebilirsiniz. Genellikle cinsiyeti erkek olan bebeklerin teşhisi daha kolay yapılır.

Gebelikte Erkek Bebeğe Hamile Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

hamilelikte erkek bebek nasil anlasilir
Hamilelikte erkek bebek nasıl anlaşılır?

Erkek bebeğe hamile olduğunu anlamak için farklı yöntemler bulunur. Annenin karnının duruşu ve eğitimi, idrar rengi ve yüzde çıkan lekelere bakarak da cinsiyet söylenebilir. Ancak bunlar kesin bir yargı içermez. Gebelikte erkek bebeğe hamile olunduğunu gösteren işaretler şunlardır:

 • Özellikle yüz bölgesinde oluşan aknelerin sayısı artar.
 • İdrar renginiz daha açık sarı ise ya da beyaza yakın bir tonu varsa erkek bebeğe hamile olunduğu düşünülür.
 • Anne karnının dışarıdan görünümü aşağıya doğrudur.
 • Sağ meme daha büyük görünür.
 • Ayakların sürekli üşümesi ve o serinlik hissinin gitmemesi
 • Gebe kadının saçları normal zamana oranla daha hızlı uzar.
 • Ekşi yemekler aşerilir.
 • Tuzlu gıdalar aşerilir.
 • El ve ayak derisinde kuruluk ve çatlaklar meydana gelir.
 • Genellikle sola dönük yatılır.
 • Erken dönem belirtileri çok az yaşanır.
 • Kusma ve bulantıların oranı azdır.

Bu ve bunlara benzer birçok belirti erkek bebeğe hamile olmak olarak düşünülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.