Hamileyken

Hamileyken Alkol Kullanmak Zararlı Mı?

17.07.2021
588
Hamileyken Alkol Kullanmak Zararlı Mı?

Hamileyken alkol kullanmak hiçbir doktor ve uzman tarafından tavsiye edilmeyen bir konudur. Alkol tüketiminin en aza indirgenmesi değil tamamen bırakılması gerekir. Gebe olan kadınların alkol tüketimlerine özen göstermeleri önemlidir.

Hamileyken alkol kullanmak bebekler için oldukça zararlıdır ve çeşitli problemlere neden olabilmektedir. Alkol tüketimini bırakmakta zorlanıyorsanız profesyonel destek almalısınız. Ancak bu kadar uç noktada değilseniz evde yaşam düzeninizi değiştirerek de alkol tüketimini bırakabilirsiniz. Alkol yerine daha sağlıklı içecekleri tercih etmek ile başlamanız bebek için de faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra uygulamanız gereken diğer adımlar ise şunlardır:

 • Egzersiz yapmak
 • Düzenli beslenmek
 • Meyve tüketimini arttırmak
 • Yeşil beslenmek
 • Kafein tüketmemek
 • Stresten uzak durmak
 • Alkol tüketmeyen bir çevre ile iletişim kurmak

Hamileyken alkol kullanmakistemeyen anne adaylarının alabileceği önlemler arasında yer alır.

Hamileyken Alkol İçilirse Ne Olur?

Hamilelikte alkol içmenin dezavantajları arasında anne karnındaki bebeğin farklı hastalıklara maruz kalması bulunur. Hamilelikte alkol tüketen kadınların bebeklerinin sağlığını düşünmesi gerekir. Alkol tüketimi sigara ve kafeinden daha zararlıdır.

Hamileyken alkol kullanmak özellikle bebekte fetal alkol sendromuna neden olmaktadır. Fetal alkol sendromu ise bebeğin yüzünde dezenformasyonlar olmasıdır. Aynı zamanda kalpte de farklı kusurlar meydana gelir. Bu sebep ile anne adaylarının doğum sonrasına kadar alkol tüketmemesi tavsiye edilir. Doğrudan bebeği etkileyen riskli ve tehlikeli bir maddedir. Yetişkin insanlara daha az etkili olsa da yeni büyümekte olan bebeğin buna maruz kalması geri dönüşü olmayan sorunlara neden olur.

Hamilelikte Alkol Kullanmanın Zararları Nedir?

hamileyken alkol kullanmak
Hamileyken alkol kullanmak

Hamileyken alkol kullanmanın bebeğe zararları oldukça fazladır. Bebeklerin ileriki yaşlarda problemler yaşamasından ölü doğmaya kadar birçok aşamada etkileyebilir. Hamilelikte alkol kullanmanın bebekler üzerindeki zararları şunlardır:

 • Erken doğum
 • Ölü doğum
 • Anne karnında ölüm
 • Düşük riski
 • Zayıf gelişim gösterilmesi
 • Yüzde bozukluklar
 • Öğrenme bozukluğu
 • Hiperaktivite problemi
 • Hafıza sorunu
 • Konsantrasyon problemleri
 • Konuşma esnasında zorluk yaşama
 • Kalp problemleri
 • Fetal alkol sendromu

Hamileyken alkol kullanmak anne adaylarının kendi sağlığı içinde oldukça zararlıdır. Kendi sağlıklarını korumaya çalışmaları ise bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Bu neden ile de gebeyken alkol kullanılmaması gerekir. Anne adayları, doktorları ile de bu konuyu konuşmalı ve alkol sorunları var ise çözüme yönelmeleri gerekir. Tüm hastalıkların yanında en tehlikelisi olarak fetal alkol sendromu görülür. Doğrudan anne adayının alkol tüketiminden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır.

Hamilelikte Az Miktarda Alkol Tüketimi Olur Mu?

Hamileyken alkol kullanmak miktarına bakılmaksızın zararlıdır. Hamileyken kontrollü alkol içmenin de yapılmaması gerekir. Alkol yerine daha sağlıklı içeceklerin tercih edilmesi önemlidir. Hamileyken kontrollü bir biçimde alkol tüketilmesine doktorlar izin vermez.

Hamileyken alkol oranı düşük olan içeceklerin de tüketilmemesi gerekir. Eğer bir bağımlılık söz konusu ise bu durumda uzmanlar tarafından destek alınmalı. Hamileyken kontrollü alkol içimi diye bir şey yoktur. Gebe olan kadınların hamilelik bitene kadar içmemesi gerekir. Hamileyken alkol kullanmakbirçok soruna neden olur.

Hamileyken Alkol İçilir Mi?

Hamileyken alkol içilmez bunun neden ise bebeğe büyük zararlar verebilecek olmasıdır. Hamileyken alkol tüketen annelerin bebeklerinde ani ölümler yaşanabilir. Ayrıca ölü doğan bebek oranı da azımsanmayacak bir derecededir. Hamileyken alkol tüketen annelerin çocuklarında birçok problem yaşanır. Bu yüzden de kesinlikle ama kesinlikle bir annenin sigara, alkol ve kafein içeren içecek ve yiyeceklerden uzak durması gerekir. Çocuklar konuşma güçlüğü, dikkat eksikliği gibi sorunlar yaşayabilirler ve bu durum doğrudan alkol tüketimi ile ilgilidir.

Hamileyken Alkol ve Sigara Kullanmanın Zararları Nedir?

hamileyken alkol ve sigara kullanma
Hamileyken Alkol ve Sigara Kullanma

Hamileyken alkol ve sigara kullanmak bebeğe ve anneye yüksek oranda zarar verdiği için yasaktır. Anne adaylarının kesinlikle alkol ve sigara kullanmaması istenir. Bunun nedeni ise özellikle bebeğin son derece zararlı maddelere maruz kalması ve farklı hastalıklar ile büyümesidir. Hamilelikte kaçınılacak şeylerin başında alkol ve sigara gelir. Çocukların sağlıklı olması, gelişimlerini tamamlamaları, beyin ve kalpte büyük problemler olmaması için bu konu önemlidir. Her anne adayının gebelik bitene kadar alkol ve sigara tüketimini durdurması gerekir.

Hamileyken alkol kullanmak son derece zararlı ve sonuçlarının ne olacağı doğum sonrasına kadar bilinmeyebilir. Çocuğun sağlıklı olması ve iyi bir hayat yaşayabilmesi için kaliteli beslenilmesi gerekir. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra zararlı maddelerin vücuda alınmaması önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.