Hamileyken

Hamilelikte Zorla Kusmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

25.12.2021
383
Hamilelikte Zorla Kusmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte zorla kusmak ya da kusarken zorlamak bazı durumlarda bebek için zararlı olabilen bir durumdur. Uzun süreli gebelik kusmaları anne adayının zayıf düşmesine ve susuz kalmasına neden olarak bebeğin sağlığını etkileyebilir.

Hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusma rahatsızlıkları, birçok anne adayının baş etmek zorunda kaldığı ve aşırı seviyelere ulaştığı durumda büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep olan bir durumdur.

Mide bulantılarının giderilmesi için anne adaylarının beslenmelerine, egzersizlerine ve doktorlar aracılığıyla bulantılarının giderilmesine dikkat etmeleri gereklidir. Hamilelikte zorla kusmak veya aşırı miktarda bulantı sonrası çok fazla istifra etmek, bebeğin yeterince beslenmesini engelleyebilir.

Hamilelikte Zorla Kusmak Neden Olur?

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma yaygındır. Ancak kusma dürtüsü çok sık ve kontrolsüz bir şekilde meydana geldiğinde kilo kaybına ve sıvı kaybına neden olur. Bu durum hiperemezis gravidarum olarak adlandırılır. Özellikle uzun süreli zorla kusmaya ve kadının halsiz kalmasına bile neden olan ciddi bir durumdur.

Bütün organlarınızın dışarı çıkacakmış gibi hissedebilirsiniz. Bu yüzden hamilelikte zorla kusmak ile birlikte, bu durum uzun süre devam ederse mutlaka tedavi edilmelidir.

Hamilelikte aç karnına sarı su kusmak

Hamilelikte zorla kusmak özelikle sabahları oldukça can sıkıcı hale gelebilir. Sabahları kusarken içinizden bir şey gelmediğini ve bu nedenle zorlandığınızı düşünebilirsiniz. Hatta sarı su kustuğunuzu görebilir ve endişelenilirsiniz.

Hamilelikte aç karnına sarı su kusmak ile ilgili çoğu durumda endişe edecek bir yoktur. Sabah sarı sıvı kusmanızın nedeni, sabah boş olan midede sadece safra bulunmasıdır. Bu mide asidi, hamileyken kusma sırasında boğazınızın tahriş olmasına neden olsa da bebek için herhangi bir zararı yoktur.

Hamilelikte kusarken kan gelmesi

Hamilelikte kusarken kan gelmesi zorlama sonucunda oluşan bir durumdur. Özellikle sabah aç karnına kusarken zorlanma nedeniyle boğaz ve trake zarar görür. Hamilelikte zorla kusmak sonucunda gelen kan zararlı değildir ve kusma problemi geçtikten sonra kendiliğinden kaybolur.

Hamilelikte kusarken kan gelmesi bebeğe zarar verir mi sorusu aklınıza gelebilir. Hamileyken kusarken zorlanma nedeniyle gelen kan bebeğe zarar vermez. Ayrıca boğazdan kan gelmesi bebeğin zarar görmüş olabileceği anlamına da gelmez.

Hamilelikte Kusarken Zorlanmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

hamilelikte kusarken zorlanmak bebege zarar verirmi
Hamilelikte kusarken zorlanmak bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte zorla kusmak veya aşırı kusmanın bebek için genellikle bir zararı yoktur. Ancak nadiren de olsa bebeğin düşük kiloda doğması veya erken doğması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak bu komplikasyonlar sadece çok şiddetli kusma olduğu veya tedavinin doğru yapılmadığı durumlarda ortaya çıkar.

Hamilelikte kusarken zorlanmak anne adayları için endişe nedenlerinden birisi olsa da hamileliğin erken dönemlerinde bebeğe herhangi bir zararı olmaz.

Kusarken zorlanma durumunda kadının altına kaçırması veya boğazının tahriş olması gibi durumlarda yaygındır. Hamileliğin son dönemlerinde suyun gelmesine neden olabilecek zorlanmalar dışında, bu durumun bebek için herhangi bir zararı yoktur.

Hamilelikte Zorla Kusmak Önlenebilir Mi?

Mide rahatsızlıkları ile birlikte hamilelikte zorla kusmak, hamilelik süresinde en fazla karşılaşılan belirti ve sıkıntılar arasındadır. Hamilelik belirtileriniz arasında mide bulantısı varsa, bu durumdan kurtulabilmek için beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapabilirsiniz.

Hamilelikte zorla kusmakla ilgili yapabileceğiniz diğer bir şey de sabah midenin boş olmamasını sağlamaktır. Çünkü midenizin boş olması kusarken çıkacak bir şey olmadığı için zorlanmaya neden olacaktır. Bunun için sabah kalktığınızda bir bardak su içebilir veya buz emebilirsiniz. Özellikle bir parça buz emmek hamilelikte zorla kusmak ile ilgili oldukça etkili bir yöntemdir.

Beslenmenize dikkat edin

Hamilelik sırasında haftada en az bir gün balık yemeli, günde 5 öğün protein ağırlıklı ve yağsız besinler tüketmelisiniz. Mide bulantıları için ilaç kullanmak yerine, mide asidinin azalmasını sağlayan çubuk kraker ve galeta gibi kuru gıdaları tüketebilirsiniz.

Mide bulantısı ve sıkıntısını yaratan en büyük faktörlerden biri de strestir. Stresten uzak durmalı, rahatlıkla dinlenebilmeli ve uykunuzu almalısınız. Hamilelikte zorla kusmak, kusarken aşırı ıkınmak veya sarı su kurmak bebeğe zarar vermese de uzun sürüyorsa mutlaka doktora bildirmenizde fayda var.

Belirgin bir kilo kaybının anne veya bebeğin sağlığı için riskin olmadığı zorla kusma vakalarında tedavi dinlenme ve bol su içmekle yapılabilir. Unutmayın ki çoğu hamile kadınların bulantısı iki ay kadar sürer. Bundan daha uzun süren kusma vakalarının uzman doktor tarafından değerlendirilmesi, siz ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.