fbpx

Hamilelikte Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

28.05.2022
1.021
Hamilelikte Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte zerdeçal faydalarından sınırlı tüketilmek şartıyla faydalanılabilir. Zerdeçal (Curcuma longa), bağışıklık sistemini ve genel sağlığı güçlendirmeye yardımcı olan harika bir baharattır. Kolesterolü düşürmek, kan akışını artırmak, eklemleri ve kemikleri güçlendirmek ve yorgunluğu azaltmak gibi birçok sağlık yararına sahiptir.

Zerdeçal, yemek pişirme, ilaç ve kozmetikte kullanılan bir Hint baharatıdır. Sarı, turuncu ve kahverengi olmak üzere birçok renkte bulunur. Antioksidan özelliğinden dolayı Hindistan ve Ortadoğu’da yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hamilelik sırasında anneyi enfeksiyondan koruma özelliği onu geleneksel ilaçlarda yaygın bir bileşen haline getirir.

“Zerdeçal, Hint yemeklerinde kullanılan sarı-turuncu bir baharattır. Yüzyıllardır doğal bir iltihap önleyici olarak kullanılmıştır. Hamileliğe bağlı ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olur ve ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir.”

Hamilelikte zerdeçal faydalı güçlü bir anti-inflamatuar baharattır. Düşük ve erken doğum riskini azalttığı, annenin ruh halini iyileştirdiği ve sabah bulantılarına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Zerdeçal Nedir ve Hamileyken Nasıl Kullanılmalıdır?

Zerdeçal adı verilen bitki, Hint mutfağında kullanılan en önemli baharatlardan biridir. Antik çağlardan beri kullanılan sarı-turuncu bir baharattır.

Kurkumin olarak da bilinir ve bir takım sağlık yararları olduğu bulunmuştur. Diyabet, hipertansiyon ve artrit gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olan mantar önleyici, iltihap önleyici, kanser önleyici ve ishal önleyici özelliklere sahiptir.

zerdecal hamilelikte kullanilir mi
Zerdeçal hamilelikte kullanılır mı

Hamilelikte zerdeçal faydaları ağrılardan iltihaplanmaya ve artritlere kadar çeşitli hastalık ve rahatsızlıklarda faydalıdır.

Zerdeçal, iyileştirici güçleri ile bilinen sarımsı-turuncu renkli bir baharattır. Zerdeçal, neredeyse 4000 yıldır şifalı bitki olarak kullanılmaktadır, ancak tıbbi faydaları olduğu ancak son on yılda keşfedilmiştir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Zerdeçalın Beden ve Zihin Üzerindeki Etkisi

Köri tozunun ana maddesi ve Hint mutfağında popüler bir baharat olan zerdeçal, iltihap önleyici özellikleriyle bilinir.

Artrit ve inflamatuar bağırsak hastalıkları için bir tedavi olarak kullanılmıştır. Ayrıca akne izleri gibi çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için de popüler olarak kullanılır.

Tüketiciler, cilt, kan ve sindirim sistemi gibi çeşitli alanlarda sağlığa faydaları nedeniyle giderek daha fazla zerdeçal kullanmaya yöneliyor. Ancak zerdeçalın özellikle hamilelikte zerdeçal faydaları hakkında bilgi eksikliği var.

Zerdeçal, zencefil ailesinden bir bitkidir ve geleneksel olarak Hintliler tarafından yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Hint geleneği her zaman zerdeçalın hamilelik sırasında kadınlara yardımcı olabileceğini düşünmüştür.

Zerdeçal, sayısız sağlık yararına sahip olduğuna inanılan ve kurkumin olarak da bilinen ve Hindistan’da yüzyıllardır şifalı bitki olarak da kullanılan bir baharattır.

Zerdeçalın Bebek Üzerindeki Etkisi

Zerdeçal, dünyanın en popüler bitkilerinden biridir. Yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca anti-inflamatuar özellikleri ve kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma yeteneği ile de bilinir.

Ayrıca modern tıpta bir anti-inflamatuar ajan olarak kullanılmaktadır. Köriler, çorbalar, turşular ve hatta kozmetikler dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerde bulunabilir. Bu, zerdeçalın birçok farklı yemeğe eklenebileceği anlamına gelir.

Zerdeçal, uzun geçmişi olan bir baharattır ve yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, kanser dahil birçok hastalığın tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir.

Hamilelikte bağışıklığı güçlendirmek için zerdeçal oldukça faydalıdır. Anne adayının bağışıkllığını güçlendirerek de bebeğe fayda saylar.

Hamilelikte zerdeçal bebeğin akciğer gelişimine de olumlu faydalar sağlar.”Clinical Lung Research” dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, hamilelikte zerdeçal tüketen hamile kadınların fetüslerinde akciğer gelişiminin arttığını gözlemledi. Çalışma, Oxford Üniversitesi, İngiltere’deki John Radcliffe Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı/jinekolog olan Dr. Suresh Jain tarafından yürütülmüştür.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Stres ve Üzüntünün Zararları

Zerdeçal, hamilelik sırasında toksemi olarak da bilinen preeklampsinin önlenmesine yardımcı olabilecek bilinen bir anti-inflamatuar ajandır.

Bebeğinizin Sağlığı İçin Hamilelikte Zerdeçal Kullanın

hamilelikte zerdecal
Hamilelikte zerdeçal

Hamilelik, kadınların sağlıklarına ekstra özen göstermeleri gereken bir dönemdir. Hamilelikte zerdeçal, düşük, erken doğum, ayrıca gestasyonel diyabet ve yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Zerdeçal, doğal bir anti-inflamatuar, anti-skorbutik ve antioksidan baharattır. Zerdeçal, yüzyıllardır kullanılan bir Hint baharatıdır. Geleneksel tıp, ilaç ve gıda endüstrisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Hamilelikte zerdeçal, mide ağrısı ve iltihabı, artrit, zona, cilt rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve diğer rahatsızlıklar gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir.

Zerdeçaldaki antioksidanlar, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan aktif maddelerdir ve hamile kadınlar için çok faydalıdır. Zerdeçal, yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için geleneksel tıp olarak kullanılmıştır.

Zerdeçal, sindirim üzerinde olumlu etkileri olan ve hamilelikte çok sık görülen kabızlık ve hemoroid gibi sağlık sorunlarından sizi koruyan bir baharattır.

Hamilelikte karpuz yemenin faydaları konusunu merak ediyorsanız, okumanızı öneririz.

Hamilelikte zerdeçalın hem anne hem de doğmamış bebeğe birçok faydası olduğu bilinmektedir. “Hint Bitkisi” olarak da bilinir ve mineraller, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir. Zerdeçal takviyeleri ayrıca vücuttaki zararlı bakterileri kontrol ederek bağışıklığı artırabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.