fbpx

Hamilelikte Yukarı Uzanmak Sakıncalı Mı?

08.04.2022
1.571
Hamilelikte Yukarı Uzanmak Sakıncalı Mı?

Hamilelikte yukarı uzanmak çok ender durumlarda sakıncalı olabilir. Özellikle hamileliğin ilk zamanlarında ağır işler yapmak, ağır kaldırmak veya yukarı uzanarak yapılan işler önerilmez.

Hamilelikte yukarı veya yükseğe uzanmanın düşüğe neden olduğu gibi söylentiler anne adaylarının daha fazla endişe duymasına sebep olabilmektedir. Hamilelik süresince yukarı uzanmak düşüğe neden olmamaktadır. Ancak yine de gebelik döneminde annenin biraz daha dikkatli bir şekilde hareket etmesinin yararı olacaktır.

Hamilelikte Yukarı Uzanmak Tehlikeli Mi?

Hamilelik dönemi içerisinde yapılmaması gereken pek çok hareket bulunmaktadır. Bazı hareketler anne adayları için risk teşkil edebilmektedir. Ancak bu hareketler içerisinde yükseğe ve yukarı uzanmak, gerinmek ve kol uzatmak gibi hareketlerin olup olmadığı oldukça merak edilmektedir.

Hamilelikte yukarı uzanmak veya aşağı eğilmek kontrollü bir şekilde yapıldığı sürece düşüğe neden olmamaktadır, ancak yine de dikkatli olmak her zaman iyidir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının yapabileceği pek çok basit egzersiz hareketi de bulunur. Bu hareketler hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Daha kolay bir doğum için de bazen annelere basit egzersiz hareketlerinin yapılması da tavsiye edilmektedir. Ancak yukarı uzanmanın düşüğe neden olduğu bilgisi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Sadece gebelik döneminde anne adayının her hareketini kontrollü bir şekilde yapmaya çalışmasına dikkat etmesi yeterli olacaktır.

Hamilelikte hareketler kontrollü yapılmalı

Doktorlar ve doğum uzmanları gebeliğin ilk haftasından itibaren her hareketin kontrollü ve olabildiğince yavaş bir şekilde yapılması gerektiğini belirtmektedir. Kol uzatmak, yukarı uzanmak bazı anne adayları için riskli hareketler içerisinde yer alsa da kontrollü ve yavaş bir şekilde yapıldığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Armut Aşermek: Doğrular ve Yanlışlar
hamilelikte yukari uzanmak tehlikeli mi
Hamilelikte yukarı uzanmak tehlikeli mi

Özellikle hamilelikte yukarı uzanmak gibi hareketlerin riskli olarak görülmesinin nedeni gebelikte göbeğin büyümesi ile ağırlık merkezinin de değişmesidir. Ayrıca kas ve eklemlerde de yumuşama ve değişiklikler de meydana geleceği için anne adayının otururken ve kalkarken bile çok daha yavaş bir şekilde hareketlerini yapmaya çalışması uygun olacaktır.

Anne adayının vücudunun esnekliği de yine bu noktada en önemli konulardan biridir. Eğer anne daha önce spor yapmamış veya vücudu yeteri kadar esnek değil ise bu durumda yukarı uzanması riskli olabilir. Bunun için anne adayının bu ve benzeri hareketleri yaparken olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalmaması için öncelikli olarak vücuduna uygun hareketler ile esnetmeye çalışmalıdır.

Hamilelikte Bel Ve Omuz Sıkıntıları

Gebelik döneminde pek çok anne adayının yaşadığı sorunlardan biri de bel ve omuz bölgesinde görülen sıkıntılardır. Her insanda görülen bu sıkıntılar gebelik döneminde biraz daha fazla görülebilmektedir. Anne adayı eklem bölgeleri ile ilgili yoğun ağrılar yaşıyor ise bu konu ile ilgili kesinlikle doktoru ile görüşmelidir. Hamilelik döneminde ağrı kesici kullanımına bile izin verilmediği için yanlış bir egzersiz hareketi yapmaktan kaçınılması yararlı olacaktır.

Hamilelik döneminde yasaklar

Hamilelik döneminde anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından bazı şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılan hareketlerden kullanılan ürünlere kadar pek çok detaya dikkat edilmesi yararlı olacaktır.

Gebelik dönemi her zaman daha fazla hassasiyet gerektiren bir süreçtir. Özellikle bebeğin sağlığı her zaman ön planda olmalıdır. Anne adayı bu süreç içerisinde bakımı için tercih edeceği kozmetik ürünlerini çok daha dikkatli seçmelidir.

İçerisinde kimyasal bileşen barındıran ürünlerin gebelik dönemi boyunca kullanılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda bronzlaştırıcı veya tüy dökücü gibi kremlerin de kullanımı gebelik döneminde kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kozmetik ürünleri ile ilgili ürünü kullanmadan önce kesinlikle doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileliğin İlk Aylarında Neler Yasak?
hamilelikte yukari uzanmak
Hamilelikte yukarı uzanmak

Gebelik dönemi boyunca giyeceğiniz kıyafetlerin dar olmaması ve sentetik bir madde içermemesine de ayrıca dikkat etmelisiniz. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar giymek de hamilelik dönemi için uygun değildir. Daha rahat bir şekilde hareket edebilmek için ortopedik ayakkabıları tercih etmelisiniz. Rahat ve nefes alabilen kıyafetler de hamileler için daha konforlu bir kullanım sunabilmektedir.

Hamilelikte yukarı uzanmak gibi hareketlerin yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Ancak vücudunuzun esnek bir yapıda olması gerekir. Doktorunuzun da önerisi ile hamilelik döneminde yapacağınız egzersiz hareketlerini evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hamileyken saç boyatmak gibi işlemler de hamilelik döneminde tavsiye edilmeyen uygulamalardan biridir. Özellikle kimyasal içeren perma ve saç boyama işlemlerinin gebelik sonrası dönemde yapılması tavsiye edilmektedir.

Aşırı sıcak suda banyo yapmak veya sauna ile kaplıcaya gitmek de yine gebelik döneminde yapılmaması gereken hareketler içerisinde yer almaktadır. Hamilelikte yukarı uzanmak yapılmaması gereken hareketlerden olmasa da bu dönem hassas bir dönemdir ve dikkatli olmanız önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.