Hamileyken

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Ev İşleri

06.04.2022
124
Hamilelikte Yapılmaması Gereken Ev İşleri

Hamilelikte yapılmaması gereken ev işleri en önemli konulardan biridir. Pek çok anne adayı gebelik süresince kendini ev işleri ile daha fazla yorduğu için beklenmedik eklem ağrıları ile de karşı karşıya kalabilmektedir.

Hamilelik dönemi boyunca ev işi yapmak sakıncalı olarak görülmese de yine de anne adayının bu süreçte çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Hamileyken perde asmak, mobilyaların yerini değiştirmek ve halıları kaldırmak veya sermek gibi işleri yapmamanız daha güvenli olacaktır. Mutlaka yapmanız gereken işlerse bunlar, eşinizden yardım alabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Ev İşi Yapmak Sakıncalı Mı?

Hamilelik döneminde anne adaylarının iyi beslenmesi ve bol bol istirahat etmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca stres ve gerginlik de gebelik döneminde uzak durulması gereken şeylerden biridir. Ancak her anne adayı hamilelik dönemini konforlu bir şekilde geçirememektedir. Pek çok anne adayı günlük ev işlerini kendileri yapmak zorunda kalabilmektedir. Ancak ev işlerinin rahatlıkla yapılabilecek düzeyde olacak şekilde yapılması bu süreçte oldukça önemlidir. Özellikle ağır kaldırmamak ve anne adayının kendini fazla yormaması günlük ev işi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

hamilelikte ev isi yapmak
Hamilelikte ev isi yapmak

Gebelik ile ilgili her anne adayının belirli bir oranda düşük riski bulunmaktadır. Eğer sizin gebelik riskiniz oldukça yüksek ise kesinlikle ev işi yapmaktan kaçınmalısınız. En küçük bir harekette bile kasılmalar başlayabilir. Bunun için öncelikli olarak doktorunuz ile görüşerek gebeliğinizin düşük risk oranını konuşmalı ve ev işi ile ilgili de doktorunuzdan tavsiyeler almalısınız.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Ev İşleri Nelerdir?

Yüksek raflara uzanmak, ağır eşyaları kaldırmak ve sürekli olarak yere eğilerek doğrulmak anne adayları için uygun hareketler değildir. Peki, anne adayları ev işi yaparken hangi hareketlere dikkat etmeli ve hangi işleri yapmalıdır?

Hamilelikte yapılmaması gereken ev işlerini ve ne yapılması gerektiğini şu şekilde açıklamak mümkündür:

Hamilelik döneminde sadece ev işlerinde değil genel olarak yaptığınız tüm hareketlerde her zaman ani ve sarsıcı hareket etmekten kaçınmalısınız. Özellikle düşük ve erken doğum gibi ciddi sorunların yaşanabileceği sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Anne adaylarının gebelik döneminde sadece dışarıda geçirdikleri vakitte değil evde geçirdikleri zaman dilimi içerisinde de çok daha dikkatli ve hassas davranmaları gerekmektedir. Özelikle ev temizliği yapmak bu noktada büyük bir hassasiyet gerektirir.

Gebelik döneminin ilk 32. Haftasına kadar ev işlerinde kişinin fazla yormaması beklenmektedir. Gebelik döneminde anne adaylarının vücut yapılarında da değişiklikler görüleceği için hareketlerini kendini fazla yormadan yapmaları gerekir.

Özellikle ev işi yaparken uzun süre açlık çekecek kadar iş yapmamaya özen göstermelisiniz. Ani şeker ve tansiyon düşmesi sorunları gebeliğin her döneminde büyük risk oluşturmaktadır. Bu durum hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Gebeliğin ilerleyen haftalarında vücudunuzda da ağırlaşmalar meydana gelebilir. Bunun için toz alırken bile bebeğinizin herhangi bir şekilde zarar görmemesi için çok daha yavaş hareket etmeli ve belinizi direkt bükerek iş yapmamalısınız.

Gebelikte düşüğe neden olan hareketler olarak da bilinen ağır eşyaların kaldırılması, gebeliğin hiçbir dönemi için uygun değildir. Gebelikte düşük riskini çok düşük olsa bile kesinlikle ilk dönemlerinden son dönemlerine kadar ağır hiçbir şeyi kaldırmamalısınız.

Yukarıdaki yerlerin de temizliğinin yapılması için hamilelik süresince masa, merdiven veya sandalyeye çıkarak kesinlikle temizlik yapmamalısınız. Perde asmak veya çamaşır sermek gibi eylemlerden de uzak durmanızda yarar olacaktır.

Mutfak dolaplarından özellikle yüksek raflardan bir şey alırken çok daha dikkatli davranmalısınız. Eğer mümkünse raflardan bir şey almak için başkasından yardım istemelisiniz. Cam silmek de yine gebelik döneminde kesinlikle yapılmaması gereken ev işleri içerisinde yer almaktadır.

Sadece ev işi yaparken değil normalde otururken bile kalkmak istediğinizde bir yerden destek alarak kalkmanız çok daha faydalı olacaktır. Apartmandan merdivenlerden inerken ve çıkarken de çok daha kontrollü ve yavaş şekilde hareket etmeye çalışmalısınız.

hamilelikte yapilmamasi gereken ev isleri nelerdir
Hamilelikte yapılmaması gereken ev isleri nelerdir

Ev temizliği yaparken ister istemez kimyasal bileşenlere sahip olan ürünleri kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu maddelerin koklanması bebeğinizin sağlığı için olumsuz etkileri meydana getirebilir.

Hamilelikte yapılmaması gereken ev işleri konusunda dikkat etmelisiniz. Yapmak zorunda olduğunuz temizlik işleri varsa çamaşır suyu veya ahşap temizleyici gibi ürünlerin kesinlikle solunmaması gerekmektedir.

Eğer yaşadığınız evde evcil bir hayvanınız var ise tüy dökme mevsiminde biraz daha dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Doktorlar evcil hayvanlar ile birlikte yaşamanın gebelik için herhangi bir olumsuz durum oluşturmadığını belirtse de tüylerini yutmamaya dikkat etmelisiniz. Hayvanların tuvaletlerine dokunulması da yine bu süreçte mikrop kapmanıza da neden olabilir.

Hamilelikte yapılmaması gereken ev işleri ile ilgili doktorunuza danışmalı ve olabildiğince kontrollü hareket etmelisiniz. Unutmayın, hamilelik çok hassas ve oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.