Hamileyken

Hamilelikte Vitamin Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı?

21.08.2021
584
Hamilelikte Vitamin Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı?

Hamilelikte vitamin takviyesine ne zaman başlanmalıdır? Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez mi yoksa hamilelikten önce mi? Ve hangi vitamin takviyelerini almalıyım? Bu makalede konu hakkında her şeyi öğrenin.

Hamilelikte vitamin takviyesine ne zaman başlanmalı? Hamile kalmayı düşünmeden önce mi? Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra mı? Neden hamileyken gıda takviyesi almam gerekiyor? Ve ne almalıyım? Sadece folik asit mi? Bu yazımızda tüm bu konulara açıklık getiriyoruz.

Hamilelikte Vitamin Takviyesi Neden Gereklidir?

Bu sorunun cevabı çok basit. Birkaç milimetrelik bir ölçüye sahip olan bir embriyo, hamile kadının vücut besinlerinin büyük bir kısmını tüketir.

Bu nedenle hamile kadın hamileliğini mide bulantısı, ağrı, ruh hali değişimleri, hafıza düşüklüğü ve diğer semptomları yorgun hissederek geçirir.

Büyümekte olan fetüse gerekli tüm besinler gittiğinde, hamile kadının hamilelikte beslenme eksiklikleri olabilir. İşte burada vitamin ve mineral takviyeleri devreye giriyor.

Birçok anne adayı, hamile kaldıkları andan itibaren multivitamin almaları gerektiğini varsayar. Bununla birlikte, hamilelik sırasında sizi ve bebeğinizi desteklemek için gereken vitamin ve minerallerin çoğunun birincil kaynağı yiyecekler olmalıdır.

Vitamin Takviyesi Almaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Yukarıda anlattıklarımızı göz önünde bulundurarak ideal olan, hamile kalmayı planladığınız anda vitamin takviyesi almaya başlamaktır. Aslında, hamile kalmaya karar verir vermez, daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenin ve jinekoloğa gitmenin yanı sıra, vitamin takviyeleri almak da önceliklerinden biri haline geliyor.

Vitamin takviyelerine erken başlayarak, yani hamile kalmaya karar verdiğinizde, bir besin deposu oluşturmuş olursunuz. Bu şekilde hamile kaldığınızda, sizin ve fetüs için yeterli vitamin ve mineral alma şansını artırırsınız.

Tabii ki, birkaç ay içinde değil, hemen hamile kalabileceğinizi unutmayın. Öyle ya da böyle, bu ideal bir seçenektir.

Ancak hemen hamile kalmayı düşünmüyorsanız, ancak hamile kalma ihtimaliniz varsa günlük folik asit takviyesi almanız önerilir. Folik asit tek başına hamilelik durumunda ihtiyacınız olan besinleri size sağlayacaktır. Aynı zamanda, çok fazla vitamin takviyesi almaktan kaçınmalısınız.

Hamilelik öncesi vitamin takviyesi almıyorsanız ve hamilelik testinde olumlu bir sonuç alırsanız, hemen vitamin takviyelerine başlamalısınız.

Hangi Vitamin Takviyesini Almalıyım?

hamilelikte hangi vitamin takviyesini alinmalidir
Hamilelikte Hangi Vitamin Takviyesini Alınmalıdır?

Gebe kalmadan önce ve hamilelikte vitamin takviyesi olarak şunlara ihtiyacınız vardır:

Folik asit

Folik asit bir B kompleksi vitaminidir. Bu besin bebeğin nöral tüpünün oluşumu için gereklidir ve bu da beyin ve omurganın oluşumundan sorumlu olacaktır. Düzgün oluşturulmuş bir nöral tüp olmadan bebeğiniz ciddi zihinsel problemlerle doğabilir.

Nöral tüp, genellikle hamileliğin öğrenilmesinden önce yani 4 haftalık gebelikten sonra kapanır.

Demir

Demir, plasentanın gelişmesine yardımcı olduğu ve hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan ekstra kan hacmini sağladığı için çok önemli bir mineraldir. Ayrıca demir, fetüse kan ve oksijen sağlar. Bu nedenle bu vitamin takviyesi, hamile kadınlarda kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

Kalsiyum

Kemikler ve dişler gelişmekte olduğu için bebeğin anne karnında çok yüksek miktarda kalsiyuma ihtiyacı vardır. Annenin yeterli kalsiyum rezervi yoksa, bu kalsiyum anne kemiklerinden alınacağı için annenin kemiklerini zayıflatacaktır. Bu nedenle, hamilelikte vitamin takviyesi olarak kalsiyum yeterli miktarda alınmalıdır.

A vitamini

Hamilelikte vitamin takviyesi olarak A vitamini, embriyonun gelişimi için önemlidir. Yokluğu veya eksikliği, düşük, mikrosefali, göz ve fetal görme bozuklukları ile ilişkili olabilir.

D vitamini

Bu vitaminin vücut için önemi bilinse bile, hamilelikte vitamin takviyesi olarak kullanımı hala araştırma konusudur. Hamilelikte tek başına veya kalsiyum veya diğer vitamin ve minerallerle birlikte D vitamini takviyesinin anne veya bebek için yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu belirsizdir.

D vitamininin ana kaynağı güneştir. Besinler arasında balık, deniz ürünleri, ciğer, mantar, yumurta, peynir ve süt sağlık için harikadır ve aynı zamanda D vitamini bakımından da zengindir. Kandaki D vitamini konsantrasyonu normalde 30 ng/mL’nin üzerinde olmalıdır. Bu nedenle, genellikle emziren anneler için de vitamin takviyesi önerilir.

A vitamini, demir ve çinko, insan vücudunun kusursuz çalışması için gerekli eser elementlerdir. Hamilelik sırasında, yoğun hücresel büyüme nedeniyle bu eser elementlerin talebi artar. Emzirme döneminde, anne sütü yenidoğan ve bebekler için bu besinlerin en önemli kaynağıdır. Bu nedenle, beslenme eksiklikleri için risk grupları olarak kabul edilen annelerin ve yenidoğanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için erken önlem ve teşhis, doktorlar tarafından değerlendirilmelidir.

Vitaminler ve mineraller hamile kadınlar için gerekli mikro besinlerdir. Kalsiyum bebeğin kemik oluşumuna yardımcı olabilirken, demir anemiyi önleyebilir. İkiz gebelik, sigara içenler, vejetaryenler ve laktaz eksikliği olan hastalara ek olarak, yeterli beslenemeyen kadınlar için hamilelikte vitamin takviyesi kullanımı önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.