Hamileyken

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

22.01.2022
231
Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte vajinal kaşıntı o kadar yaygın bir yaygındır ki, artık hamileliğin klasik sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Genellikle ilk veya son trimesterde ortaya çıkar. Bu yüzden neden olduğunu ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğini sizler için araştırdık.

Hamileyken vajinal kaşıntı, dış genital organlarda (dolayısıyla vulvada) özel bölgede karıncalanma hissi ve tahriş anlamına gelir. Kaşıntı son derece can sıkıcı ve hatta acı verici olabilir.

Hamilelikte vajinal kaşıntı, özel bölgeyi ve kasık bölgesini komple etkiler. Kaşıntı genellikle psikolojik olanlar da dahil olmak üzere, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mahrem bölgede kaşıntı, cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıkların veya vajinal enfeksiyonların karakteristik semptomlarından oluşur. Ancak aşağıda size anlatacağımız nedenlerden dolayı hamilelikte de ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Genel olarak hamilelikte vajinal kaşıntı, belirtildiği gibi çeşitli nedenlerle olabilir.

Bunlar arasında:

Mantarlar

Kalın, beyazımsı vajinal akıntının eşlik ettiği bir mantar hastalığı olan Candida albicans hamilelikte vajinal kaşıntının en yaygın nedenidir. Genellikle kötü kokuyla birlikte, köpüklü, yeşilimsi sarı renkli vajinal akıntı Trichomoniasis mantar türüyle ilişkilidir ve bu da kaşıntıya neden olur.

Patolojik nedenler

Diyabet, beslenme değişiklikleri hamilelikte vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu problemler hamileyken ortaya çıkarsa başka sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bakteriyel vajinit

Bakteriyel vajinozis, vajinal bölgede doğal olarak bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasının neden olduğu ve doğal dengeyi bozan bir tür iltihaptır. Bakteriyel vajinit, ayrıca kötü kokulu grimsi akıntı ve yanma ile ilişkilidir.

Genital herpes

Özellikle Herpes Simplex virüs tip 2 nedeniyle ve idrar yaparken iltihap, kaşıntı, yanma ve ağrı eşlik eder.

Sistit

Hamileyken sistit asemptomatik olabilir, bu nedenle periyodik idrar kontrolleri her zaman yapılmalıdır. Bazı durumlarda genel rahatsızlık, kasık ve alt karında ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma ihtiyacı ile de kendini gösterebilir. Bazı durumlarda, idrar koyu renkli ve kokuludur.

Hormonal değişiklikler

Hamilelik sırasında çok fazla hormonal değişiklikler vardır. Bunlar vajinal bölgede güçlü bir değişikliğe neden olabilir ve çok rahatsız edici dış kaşıntı hissini tetikleyebilir.

Aşırı hassasiyet

Hamile kadınların cildi çok daha hassastır, bu nedenle hamilelik sırasında belirli giysilere, deterjanlara ve ilaçlara karşı alerjik bir hassasiyet oluşabilir. Dar giysiler, sert sabunlar ve anne adayının iç çamaşırını yıkamak için kullanılan ürünler sorun yaratabilir ve hamileyken vajinal kaşıntıya neden olabilir.

Stres ve zayıf bağışıklık sistemi bile hamilelikte vajinal kaşıntıyı çok can sıkıcı hale getirebilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntının Önlenmesi

hamilelikte vajinal kasinti nasil gecer
Hamilelikte vajinal kaşıntı nasıl geçer

Hamilelikte vajinal kaşıntıyı önlemek için yapmanız gereken ilk şey, mahrem bölgelerinize ve bölgenin bakteri florasına uygun şekilde bakmaktır.

Bunu yapmak ve hamilelikte özel bölgedeki kaşıntıyı önlemek için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

Mahrem yerlerinizi hassas ürünler kullanarak ve doğru aralıklarla doğru şekilde yıkayın ve temizleyin. Aşırı kişisel hijyen bakteri florasını zayıflatabilir. Bu nedenle fizyolojik pH (4 veya 5) olan, özel ürünler kullanmak iyidir.

Mümkün olduğunca doğal ürünler kullanın

Sentetik kumaşlara göre daha fazla nefes aldıran pamuklu iç çamaşırı giymek iyidir ve hamilelikte vajinal kaşıntının geçmesini sağlayabilir.

Hamilelikte vajinal kaşıntının bazı ürünlerle teması halinde fazlalaşması mümkün olabileceğinden, kokusuz ve renksiz tuvalet kâğıdı kullanın.

Tuvaletinizi yaptıktan sonra her zaman önden arkaya doğru, idrar yaptıktan sonra özel bölgelerinizi yıkayın ve kurulayın. Bakteriyel bulaşmayı önlemek için daima önce ellerinizi yıkayın. Dinlenirken iç çamaşırlarınızı çıkarmak hamilelikte vajinal kaşıntının azalmasına çok yardımcı olabilir.

Rahat kıyafetler giyin, çok dar kot pantolon ve diğer pantolon türlerini giymekten kaçının. Bu, alanda mikroorganizmaların büyümesini önlemek için nem ve ısıyı sınırlamak içindir. Sürekli ovma lokal tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir.

Vajinal bir enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, cinsel ilişki sırasında elinizin prezervatif kullanması iyi olur. Kaşıntı şiddetli ise, tıbbi bir teşhis konulana kadar cinsel ilişkiye girmemek en iyisidir. Bir sorun tespit edilirse, semptomları görünmese bile, çiftin de reçete edilen tedaviyi takip etmesi her zaman en iyisi olacaktır. Bazı durumlarda insanlarda bazı kaşıntı nedenleri belirti göstermeyebilir.

Vücudun bağışıklık sistemini iyileştirmek için egzersiz yaparken sağlıklı ve dengeli beslenme uygulayın.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Teşhisi

Hamileyken vajinal kaşıntı enfeksiyon nedeniyle olursa fetüs için sorun olabilir. Çünkü enfeksiyonlar rahim kanalına çıkabilir. Bu nedenle hemen bir jinekologla görüşmek iyidir. Doktorla erken görüşme rahatsızlığın nedenini erkenden belirlemeye ve durumu çözmeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte vajinal kaşıntı enfeksiyon değil, başka bir şeyin belirtisiyse, bunun için uygun testleri yapmak ve fetüs için en iyi tedaviyi uygulamak gerekir. Tanı, klinik belirti ve semptomların dikkatli analizi ile konur. Gerekirse jinekolog, genel muayene ile birlikte bir antibiyogram ve virüs araştırması yapacaktır.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Tedavisi

Hamilelikte vajinal kaşıntı varlığında yapılacak ilk şey, etkilenen bölgelerdeki rahatsızlığı gideren ürünler kullanmaktır. Hamilelik sırasında şiddetli kaşıntı meydana geldiğinde, öncelikle baharatlı, çok tuzlu veya çok tatlı yiyecekler, özellikle kırmızı et, şekerler, maya ve süt ürünleri kaşıntının artmasına neden olduğundan, bunlardan kaçınmak gerekir.

Kadınlara iki ayda bir 7 gün süreyle laktik ferment tavsiye edilir. Enzimler, bağırsak bakteri florası üzerinde hareket ederek ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kaşıntıyı yatıştırır. Böylece metabolik atıkların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

Devam eden bir enfeksiyon varsa hamile kadının, oral ilaç yerine topikal ilaç kullanılması önerilir. Her durumda, doktor, gebelik süresine ve bireysel duruma bağlı olarak ilacın türü ve dozu hakkında size bilgi verecektir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Bitkisel Çözüm

Hamilelikte vajinal kaşıntı bitkisel çözüm olarak pirinç nişastası, doğal nane, kabartma tozu, tuz, sirke ile yıkama yapabilirsiniz. Bölgeye çay ağacı, aynısefa, aloe vera ve yulaf ezmesi bazlı krem ​​veya doğal yağlar uygulanabilir. Bu maddeler ilk uygulamalardan itibaren kaşıntı ve yanmayı giderebilir.

Anti-inflamatuar etkisi olan ebegümeci çayı, yemeklerden sonra ve yemeklerden önce alınması tavsiye edilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Bebeğe Zarar Verir Mi?

hamilelikte vajinal kasinti bebege zarar verirmi
Hamilelikte vajinal kaşıntı bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte vajinal kaşıntı tek başına bebeğe zarar vermez, çünkü kaşıntı bir semptomdur. Prensipte enfeksiyonlar çocuğun gelişimini etkilemez, ancak bebekte kandidiyazis gelişebilir. Bu, ağızda ve damakta beyaz plaklar ile kendini gösterir, ancak ciddi bir şey değildir ve kolayca tedavi edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.