fbpx

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

09.06.2023
194
Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik döneminde birçok farklı semptom ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de hamilelikte vajinal kaşıntı sorunudur. Normalde, vajinada bazı bakteriler bulunur ve bu bakterilerin seviyeleri çoğu zaman kontrol altında tutulur. Ancak hamilelik sırasında hormonal değişiklikler yaşandığı için vajina florası da değişebilir ve bu durum kaşıntıya yol açabilir.

Evde Tedavi Yöntemleri:

  • Yoğurt: Yoğurt, hamilelikte vajinal kaşıntı şikayetinin tedavisinde etkili bir doğal üründür. Yoğurt, vajinal bölgeye uygulandığında canlı bakteri içerir ve bu bakteriler, vajinal floranın dengesini sağlar. Yoğurdu, direkt olarak vajinal bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Bol su tüketimi: Bol su tüketmek, hamilelikte tüm dönemlerde olduğu gibi hamilelikte vajinal kaşıntı sorununu da tedavi etmekte önemlidir. Yeterli su tüketimi, vücutta gereksiz toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve vücuttaki enfeksiyonların azalmasını sağlar.
  • Sirke: Sirke, hamilelikte vajinal kaşıntı sorununun tedavisi için kullanılabilen bir diğer doğal üründür. Sirke, vajinal bölgeye uygulandığında pH seviyelerini kontrol altında tutar ve bakteri üremesini engeller. Sirke, su ile seyreltilerek kullanılabilir ve bu karışımı vajinal bölgeye uygulayabilirsiniz.

Hamilelikte Genital Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Hamilelik dönemi her kadın için beraberinde birçok şikayet de getirebilmektedir. Bunlardan biri de genital kaşıntıdır. Hamilelikte genital kaşıntıya iyi gelen şeyler nelerdir?

Öncelikle temizliğe dikkat etmek oldukça önemlidir. Günde en az iki kez genital bölgenizi su ve hafif sabunla yıkayarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Ancak sabunun pH değerine dikkat etmek gerekir. Bazı sabunlar genital bölgenin asit dengesini bozarak daha fazla kaşıntıya neden olabilir. Bu yüzden doğal pH seviyesine uygun sabunlar kullanmanız önerilir.

Bunun yanında pamuklu iç çamaşırı kullanmak da kaşıntıyı azaltacaktır. Sentetik iç çamaşırları genital bölgenin hava almamasına neden olabilir ve bu da kaşıntıyı arttırabilir. Pamuklu iç çamaşırları ise teri ve nemini emerek genital bölgenin daha kuru kalmasını sağlayacaktır.

Uzak durulması gerekenler:Bol miktarda tüketmek gerekenler:
– Dar kıyafetler– Su
– Sentetik iç çamaşırı– Yoğurt
– Kokulu ped ya da don– Keten tohumu

Bunların yanında su içmek de genital kaşıntıyı azaltacaktır. Vücudumuzun nem düzeyi yeterli olmadığında kaşıntı artar. Su içerek vücudumuzun nem oranını dengeleyebiliriz. Aynı zamanda yoğurt gibi probiyotik yönünden zengin gıdalar da vaginal flora dengesini koruyarak kaşıntıyı engelleyecektir. Keten tohumu da içeriğinde bulunan omega-3 ve antioksidanlar sayesinde kaşıntıyı önlemede yardımcı olur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Gebelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Ayrıca şu yazımızı da okumanız özellikle önerilir: Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte vajinal kasinti
Hamilelikte vajinal kasinti

Hamilelikte vajinal kaşıntı oldukça yaygın bir durumdur ve birçok anne adayını tedirgin eder. Bu durum, hormonal değişiklikler, mantar enfeksiyonları, alerjiler ve stres gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak endişelenmeyin, kaşıntıyı hafifletmek ve rahatlamak için bazı yöntemler mevcuttur.

1. Temizlik Alışkanlıklarınızı Yeniden Düşünün: Hamilelikte vajina kaşıntısını önlemenin ve tedavi etmenin en önemli yollarından biri düzenli temizlik alışkanlıklarıdır. Ancak, çok sık yıkamak ve sert sabunlar kullanmak kaşıntıyı daha da artırabilir. Bunun yerine, hafif sabunlar ve su kullanarak günlük olarak duş alın. Ayrıca, hijyenik pedler veya tuvalet kağıdı kullanırken de dikkatli olun.

2. Doğal Nemlendiriciler Kullanın: Vajina kaşıntısını hafifletmek için doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı gibi yağlar kaşıntıyı hafifletir ve cildi yumuşatır. Pamuklu iç çamaşırı giyerek de cildinizi tahriş etmezsiniz.

3. Beslenmenize Dikkat Edin: Hamilelikte vajina kaşıntısının önlenmesi için diyetinize dikkat etmelisiniz. Aşırı şekerli gıdalar ve işlenmiş gıdalar kaşıntıyı artırabilir. Bunun yerine, daha çok sebze ve meyve tüketmeli, sağlıklı yağlar ve proteinler almalısınız.

4. Doktorunuza Danışın: Eğer kaşıntı şiddetliyse veya tahrişe neden oluyorsa, doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuz en uygun tedaviyi önerecektir ve mantar enfeksiyonu veya başka bir ciddi durum olup olmadığını kontrol edecektir.

Yukarıda belirtilen yöntemlerle hamilelikte vajina kaşıntısı hafifletilebilir. Ancak, kaşıntı şiddetliyse ya da tahrişe neden oluyorsa, doktorunuza danışmanız önemlidir. Unutmayın, hamilelikte herhangi bir şüpheli durumda, doktorunuzla konuşmanız en doğrusudur.

Gebelikte Vajinal Kaşıntı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte anne bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için birçok faktöre dikkat etmelidir. Bu faktörlerden biri de vajinal kaşıntıdır. Peki, gebelikte vajinal kaşıntının bebeğe etkisi nedir?

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Vajinal kaşıntı, gebelik dönemi kadınların %10’u tarafından hissedilen bir durumdur. Bu durumun birden fazla sebebi olabilmektedir. Bu sebepler arasında enfeksiyonlar, mantarlar ve alerjik reaksiyonlar yer almaktadır. Gebelikte vajinal kaşıntının bebeğe zararı yoktur fakat anne açısından rahatsız edici bir durumdur.

Gebelikte vajinal kaşıntıyı önlemek için bazı öneriler bulunmaktadır. Örneğin, hijyen kurallarına dikkat etmek, pamuklu iç çamaşırları kullanmak ve fonksiyonel kozmetik ve parfümlerden uzak durmak vajinal kaşıntıyı önleyebilir. Bu önlemlere rağmen vajinal kaşıntı devam ederse, hemen doktora başvurmak gerekmektedir.

Sonuç olarak, gebelikte vajinal kaşıntı bebeğe zarar vermez fakat anne açısından rahatsızlık verici bir durum olabilir. Bu nedenle, vajinal kaşıntı şikayeti devam ederse mutlaka doktora başvurulmalı ve doğru tedavisi uygulanmalıdır.

Gebelikte Vajinal Kaşıntı İçin Hangi Krem Kullanılmalı?

gebelikte vajinal kasinti icin krem
gebelikte vajinal kasinti icin krem

Gebelik dönemi kadınları, vücutlarının değişimine adapte olmakla uğraşırken vajinal kaşıntı problemleri ile de karşılaşabilirler. Aslında, gebelikte vajinal kaşıntı sıklıkla görülür ve en yaygın nedeni Candida olarak bilinen bir mantar enfeksiyonudur. Yani, gebelik sürecinde bu sorunla karşılaşan kadınlar, gebelikte vajinal kaşıntı için krem kullanarak bu rahatsız edici semptomlarla başa çıkabilirler.

Candida enfeksiyonlarının yanı sıra, alerjiler, hormonal değişimler ve bakteriyel enfeksiyonlar da gebelikte vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle, gebelik sırasında herhangi bir vajinal kaşıntı sorunu ile karşılaşanlar, bir doktora danışarak en uygun tedavi yöntemini belirlemeli ve gebelikte vajinal kaşıntı için en uygun kremi kullanmaya başlamalıdırlar.

Bazı durumlarda, bir doktor tarafından reçete edilen antifungal kremler veya kortikosteroid kremler vajinal kaşıntı için etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Ancak, herhangi bir ilaç veya krem ​​kullanmadan önce, hamilelik sırasında herhangi bir risk olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışmalısınız.

KremlerKullanım Talimatı
CanestenCanesten kremin doğru ve etkili kullanımı için, bir doktorun size önerilerini takip etmelisiniz. Genellikle haftada bir kez kullanılır ve kaşıntı hafiflediğinde kullanımı kesilir.
Gyno-PevarylGyno-Pevaryl bu problemin tedavisinde kullanılan başka bir kremdir. Krem, bir aplikatör veya pamuklu çubuk aracılığıyla vajinaya uygulanır. Tedavi süresi yaklaşık 1-3 gündür ve düzenli kullanımı kaşıntıyı hafifletir.

Sonuç olarak, gebelikte vajinal kaşıntı sık görülen bir sorundur. Ancak, çoğu durumda, uygun bir tedavi yöntemi ve/veya gebelikte vajinal kaşıntı için krem kullanımı sayesinde bu semptomlar en aza indirilebilir. Bununla birlikte, herhangi bir tedaviye başlamadan önce, bir doktora danışmak önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.