Hamileyken

Hamilelikte Uykusuzluk Yaşayanlar Ne Yapmalı?

12.11.2021
402
Hamilelikte Uykusuzluk Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar hem kendileri hem de bebekleri için endişe duyuyor. Hamilelik sırasında uykusuzluk çekmek hem anne hem de bebek için büyük bir sorun olabilir.

Bu, uyku pozisyonu giderek sınırlandığı ve anne adayının organları gelişmekte olan çocuk tarafından sıkıştırıldığı için hamilelik boyunca neredeyse tüm kadınları etkileyen bir rahatsızlıktır.

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar için önemli olan, nispeten basit birkaç önlemle huzurlu bir uykuya geri dönmenin mümkün olduğunu bilmektir.

Okumaya devam edin ve bunun nasıl mümkün olduğunu görün.

Hamilelikte Uykusuzluk Normal Mi?

Evet, hamilelikte uyku bozukluklarının olması tamamen normaldir.

Gebeliğin herhangi bir aşamasında olabilir. Ancak üçüncü trimesterde, yani altıncı ve dokuzuncu aylar arasında daha sık görülür.

Hamilelikten kaynaklanan bir uyku bozukluğu olan uykusuzluk genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Bebek doğduktan sonra uykusuzluk yaşayanların, uyku bozukluğu başka nedenlerden kaynaklanabilir. Sonuçta yeni doğan bebekler genellikle şafakta beslenmek için uyanır veya bebek bezi dolu olduğu için.

Bu nedenle hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar, sorunun kronikleşmemesi için anne adayının hamileyken uyku düzenine dikkat etmesi önemlidir.

Her Hamile Kadın Uykusuzluk Çeker Mi?

Her hamile kadının uykusuzluk çektiği istatistiksel olarak doğrulanamasa da çoğunun hamileliğinin bir noktasında uyumakta zorluk çekeceği bir gerçektir.

Bu nedenle, uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız veya geceleri normalden daha sık uyanıyorsanız, hamilelik sırasında uykusuzluğun evet, çok yaygın bir şey olduğundan emin olabilirsiniz.

Hamilelikte Uykusuzluğa Neden Olan Nedir?

hamilelikte uykusuzluk neden olur
hamilelikte uykusuzluk neden olur

Hamileyken uyku bozukluklarının ana nedeni, bu aşamada kadınlarda meydana gelen derin hormonal değişikliklerdir.

İlk birkaç ayda progesteron seviyesindeki artış, sedatif etki yaparak uykululuğun artmasına neden olur. Ancak bu kaliteli bir uyku anlamına gelmez.

Hamilelik ilerledikçe uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için uykusuzluk ile bağlantılı olan östrojen hormonunun seviyeleri de artar.

Ayrıca hormonal değişiklikler, üriner sistem kaslarında değişikliklere neden olarak hamile kadının daha çok tuvalete gitme isteği duymasına neden olur.

Bebeğin büyümesine bağlı olarak mesanedeki basıncın artmasıyla birlikte organın daha az idrar tutmaya başladığı ve tuvalete daha sık geziler yaptığından bahsetmiyorum bile.

Hamilelikte Uykusuzluk Bebeğe Zarar Verir Mi

Uykusuzluk çocuğun gelişimini doğrudan etkilemese de erken doğum riskini önemli ölçüde artırır. Hamilelikte uykusuzluk yaşayanların bebeklerini erken doğurma riskinin olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Nature dergisinde yayınlanan ve 3 milyon hamilelikte uykusuzluk yaşayanların katıldığı anketin gösterdiği şey de budur. Hamileyken uykusuzluk bebek için de risk oluşturmaktadır.

Erken doğan bebekler, diğer gelişim sorunlarının yanı sıra enfeksiyon ve beyin kanaması gibi komplikasyonlara daha fazla maruz kalırlar.

Bu nedenle uykusuzluk sorunu yaşayan gebelerin, kadın doğum uzmanına sorunu bildirmeleri, kaliteli uykuyu nasıl geri kazanacağı konusunda rehberlik edebilmesi için son derece önemlidir.

Gebelikte Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

hamilelikte uykusuzluk nasil giderilir
hamilelikte uykusuzluk nasıl giderilir

Hamilelik, bir kadının hayatında çok özel bir aşamadır. Bu nedenle, bazı ek sağlık hizmetleri, annenin yaşam kalitesini koruması için bir fark yaratabilir.

Her neyse, hamilelikte uykusuzluk yaşayanların tedavisi de dahil olmak üzere, diğer durumlarda uygulanabilecek basit ipuçlarının uygulamaya konamayacağı anlamına gelmez.

Yazının devamında da göreceğimiz gibi bu ipuçlarının çoğu, yaş veya cinsiyetten bağımsız olarak herkes tarafından uygulanabilir.

Uyumak ve uyanmak için zamanınız olsun

Uyku döngüsü, hormonal değişikliklerden etkilenebilse de hamilelik sırasında normal ritmini takip etmeyi bırakmaz.

Bu döngü, güneş ışığının en etkili faktör olduğu uyanıklık ve dinlenme durumları arasında gidip gelmekten oluşur.

Bu, güneşe maruz kaldığımızda vücudumuzun uyanık kalma zamanının geldiğini anladığı anlamına gelir. Gün ışığının yokluğu ise yatma ve uyuma zamanının geldiğini gösterir.

Bu nedenle, hamilelikte uykusuzluk yaşayanların bu döngüye uyması, uyuma ve uyanma zamanlarını aynı tutmaya çalışması önemlidir.

Huzurlu bir ortam sağlayın

Ortam sessiz, rahat ve huzurlu olmadığında kimse iyi uyuyamaz.

Bu nedenle, yatak odanızı gürültüden, aşırı ışıktan ve hatta kokulardan koruyarak gerçek bir “uyku evi” yapın.

Beyninizin uyku hormonu olan melatonin’i yalnızca karanlık ve sessiz bir yerdeyken ürettiğini unutmayın.

Konforu artırın

hamile yastigi
hamile yastığı

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanların iyi uyuması için iyi bir ipucu, geceleri bacaklarınız arasında fazladan bir yastık kullanmaktır.

Bu arada uyurken bacaklarınız, boynunuz ve başınız için maksimum konfor ve destek sağlayan hamile yastığı iyi bir seçenek olabilir.

Her ayrıntı önemlidir, bu nedenle şilte ve yastıkların rolünü tamamlayan konforlu yatak seçmeye çalışın.

Ayrıca şu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz: Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Sakinleştirici çay için

Hamilelikte gece uykusuzluk için bir başka değerli ipucu da melisa çayı gibi bitkisel çaylar içmektir.

Buna ek olarak doğal uyku artırıcı olan çarkıfelek çayı da iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

Bu çaylar ayrıca hamilelikte yaygın görülen başka bir soruna da yardımcı olabilir. Ayrıca mide ekşimesi için zencefil çayı oldukça faydalı olabilir.

Ancak bitkisel çay içmeniz için herhangi bir alerjiniz olmadığından emin olmak için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Meditasyon yapmayı dene

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar için meditasyon, yeterince sakin bir ortamda yapılması şartıyla çok etkili bir teknik olabilir.

Meditasyona aşina olmayanlar için bir ipucu, profesyoneller tarafından seanslar içeren videolar için Youtubede arama yapmaktır.

Cep telefonundan uzak durun

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar için kötü bir şey varsa, o da cep telefonudur. Ekrandan yayılan radyasyon da cabası tabi ki.

Yatmadan önce ekran ışığına maruz kalmamak için ekstra özen gösterilmelidir.

Kafein ve Uyarıcıları Kesin

Kahve kadar güçlü bir uyku düşmanı yoktur. Uyarıcı etkisi o kadar güçlüdür ki, bazı uzmanlara göre yatmadan en az 6 saat önce tüketiminden kaçınılmalıdır.

Aynı şey siyah veya yeşil çaylar için de geçerlidir. Hepsi kafein içerir, bu nedenle kahve ile aynı uyarıcı etkiye sahiptirler.

Kitap okuyun

Akıl yürütme yeteneğini ve genel kültürü geliştirdiği için kitap okumanın var olan en sağlıklı alışkanlıklardan biri olduğuna kimse itiraz etmez.

Herkesin bilmediği şey, okumanın uykuyu teşvik etmenin güvenli bir yolu olabileceğidir. Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlara iyi bir alışkanlık ve iyi bir ipucudur kitap okuma.

Spor yapın

Spor yapmak vücudu endorfin ve dopamin gibi rahatlatıcı maddeler üretmeye teşvik eder.

Egzersizin vücudu gece iyi uyumaya hazırlamanın en iyi yollarından biri olduğu konusunda doktorlar ve uzmanların hemfikir olması tesadüf değil.

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar için egzersiz formda kalmanın yanı sıra, terapötik etkileri sayesinde daha iyi uyuma için faydalı bir yöntemdir.

Yediklerinize dikkat edin

Hamileyken iyi bir gece uykusunu engelleyen uyarıcı içecekler olduğu gibi uyku sorunu yaşayanların kaçınması gereken yiyecekler de vardır.

Hamile kadınlar söz konusu olduğunda, bakım iki katına çıkar. Sonuçta iki kişilik beslenmeleri gerekir.

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlara yağlı yiyeceklerden, kızarmış yiyeceklerden ve ağır yemeklerden uzak durmaları tavsiye edilir.

Yatak seçimine dikkat edin

Gerçek şu ki, hamileyken iyi bir gece uykusunu yatak kadar etkileyen çok az unsur vardır.

Ne de olsa, hayatımızın neredeyse üçte birini geçirdiğimiz yer yataktır. Kaliteli bir ürüne yatırım yapmak için fazlasıyla yeterli bir nedendir gebelik.

İyi bir seçim yapmak için boyunuza ve kilonuza uygun yoğunluğa sahip bir yatak arayın.

Hamilelikte uykusuzluk yaşayanlar için verdiğimiz bu öneriler sayesinde bu problemin üstesinden geleceksiniz. Her şeyden önce anne ne kadar rahat ve huzurluysa bebek de o kadar huzurludur. Bu ortamı sağlamak için en iyisi uyumak ve dinlenmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.