Hamileyken

Hamilelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

11.02.2022
232
Hamilelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Hamilelikte tokluk kan şekeri 120-130 mg/dl civarında olmalıdır. Hamileyken haftada 2 gün kahvaltı yapmadan hemen önce ve kahvaltı yaptıktan 2 saat sonra kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Ayrıca öğle ve akşam yemeğini yemeden hemen önce ve yedikten 2 saat sonra da kan şekeri ölçümü yapılmalıdır.

Hamilelikte tokluk kan şekerinin yüksek olması annede ve bebekte bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olduğundan, anne adaylarının kan şekeri değerlerinin takip edilmesi oldukça önemlidir.

Hamileyken şeker yükleme testi, anne adayının glikoz toleransını ölçmek için tasarlanmış, tatlı bir sıvının içilmesiyle yapılan basit bir kan testidir. Yaygın olarak olası bir diyabet durumunu araştırmak için yapılır.

Bazı hamile kadınlar aşırı açlık, susuzluk, yorgunluk ve bacaklarda ve ayaklarda şişme gibi kontrolsüz glisemik kontrol belirtileri gösterebilir. Bununla birlikte, kadında ilgili semptomlardan herhangi biri olmasa bile testin yapılması önemlidir.

Hamilelikte Tokluk Kan Şekeri ve İnsülin Eğrisi Nedir?

Hamilelikte tokluk kan şekeri testi, şekerin vücutta nasıl davrandığını değerlendirmek için yapılan bir testtir. Genel olarak, vücut yemekten sonra insülin üretir ve kan şekerinin yükselmesini engeller.

Pankreasta (insülin üreten ve kan şekerini düzenleyen organ) herhangi bir problem olmayan kişilerde şeker seviyeleri her zaman düzenlenir. Başka bir deyişle, insülin eğrisi yeterlidir.

Hamilelik sırasında, hormonların insülin direncine neden olması yaygındır. Bu da hamilelikte tokluk şekeri düzeylerini yükseltir. Yüksek olan kan şekeri de kadın ve bebeğin sağlığına zararlı olabilir.

Bu nedenle özellikle 35 yaş üstü, idealin üzerinde kilolu veya aile öyküsü olan hamileler, hamilelikte tokluk kan şekeri kontrollerine dikkat etmelidir.

Hamilelikte Tokluk Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?

hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı
Hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı

Hamilelikte tokluk kan şekerinin ölçülmesi için kadının, 10-12 saat bir şey yememesi ve fiziksel aktivite yapmaması tavsiye edilir.

Bundan sonra ilk adım, 75 g Dekstrosolün (glisemi) içilmesidir. Her 1 saatte bir kan şekeri ölçümü için kan örneği alınır. Genellikle 2 veya 3 numune alınır. Başka bir deyişle, test yaklaşık 3 saat sürebilir.

Bazı doktorlar, şeker yükleme testinin her hamile kadına yapılması gerektiğini savunurken, bazıları sadece açlık kan şekeri testinin yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Test sonuçları

Gestasyonel diyabet tanısının konabilmesi için gebenin kan şekerinin 92mg/dL ile 125mg/dL arasında olması gerekiyor.

Normal kan şekeri testi aşağıdaki referans değerlerine sahiptir:

  • Açlık kan şekeri değeri 92mg/dL’ye kadar;
  • Şekerli sıvı alımından 1 saat sonra, 180mg/dL’ye kadar;
  • Sıvı alımından 2 saat sonra, 153mg/dL’ye kadar.

Değerler beklenenden daha yüksek olduğunda, yeni bir analiz ve kesin onay için testin birkaç gün sonra tekrarlanması mümkündür.

Test tekrarlanır ve sonuç yine aynıysa, kadına gestasyonel diyabet teşhisi konur.

Hamilelikte tokluk kan şekerinin yüksekliği durumunda tedavi gereklidir ve bu tedaviye hamilelik sırasında başlanmalıdır.

Genelde hamilelikte tokluk kan şekeri yüksekliği, dengeli beslenme ve fiziksel aktivite yapılarak önlenebilir. Ancak bazı durumlarda ilaç kullanmak gerekebilir.

hamilelikte aclik tokluk kan sekeri degerleri
Hamilelikte açlık tokluk kan şekeri değerleri

Hamilelikte tokluk kan şekeri yüksekliği izlenir ve kontrol edilirse hem annenin hem de bebeğin sağlıklı kalması mümkündür.

Hamilelikte tokluk şekeri yüksekliğinin tersine çevrilme olasılığı genellikle yüksektir. Şeker seviyeleri genellikle bebek doğduktan üç ila yedi gün sonra normale döner.

Bununla birlikte, kadınların tip 2 diyabet geliştirme riskinin farkında olmaları önemlidir.

Hamilelikte tokluk kan şekerinin 180 mg/ dl üzerindeyse, kadının glikoz seviyelerini kontrol etmek için tedaviye başlamak önemlidir. Tedaviyle birlikte fiziksel aktivite ve dengeli beslenme bu risk önleme için oldukça etkilidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.