fbpx

Hamilelikte Süt Ne Zaman Oluşur?

16.10.2021
1.870
Hamilelikte Süt Ne Zaman Oluşur?

Doğumdan sonra anneleri süt telaşı sarar. Hamileliğin daha ilk günlerinden itibaren hamilelikte süt ne zaman oluşur, sütüm ne zaman gelecek ve sütün bebeğime yetecek mi sorularının cevabını aramaya başlar.

Hamilelikte süt ne zaman oluşur sorusunun cevabını bulacağınız bu yazıda, genç annelere doğru emzirme teknikleriyle bebeklerinin sağlıklı gelişimine katkı sağlayabilmek için oldukça faydalı bilgiler vereceğiz.

Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelir?

Gebeliğin 24.haftası tamamlandıktan sonra anne adaylarının göğsünden süt gelebilir. Bebek doğduktan sonra gelen kolostrum için antikorlarla dolu bir şifa kaynağı denebilir. Kolostrumun ardından ilk 48-72 saat arasında gerçek süt üretimi başlar.

Doğumdan sonra hemen sütü gelmeyen annelerin endişeye kapılmaması ve tavsiyelere kulak vermesi önerilir. Anne sütünü artırmak için önerilen tavsiyeler arasında;

 • Memelere doğru bakımı yapmak
 • Emzirme sıklığını doğru ayarlamak
 • Doğru pozisyonu bebekle birlikte keşfetmek
 • Memenin iyice boşalmasını sağlamak
 • Pompa kullanmasını bilmek
 • Süt yapacak yiyeceklerle beslenmek
 • İyi ve yeterli uyumak
 • Huzurlu ve sakin kalmayı başarabilmek sayılabilir.

Gebelikte yükselen hormonlar anne sütünün oluşmasını sağlarken bebek doğmadan gelmesini de engeller. Doğumdan hemen sonra hormonlarda görülen değişiklikler sütün gelmesini sağlayan mekanizmayı çalıştırır.

Annede Süt Oluşumu Nasıl ve Ne Zaman Başlar?

Bebekler ilk 6 ay anne sütüyle beslendiklerinde hastalıklara karşı korunurlar. Annede süt oluşumu hamilelikle eş zamanlıdır. Gebelikle başlayan hormonal değişikliklerin bir sonucu olan anne sütü iki aşamalı bir yolculuktan sonra anneden bebeğe besin kaynağı olur. Bunlar;

 1. Hamileliğin ortalarında meme dokusunda çalışmaya başlayan salgı bezleri, sütün yapı taşı olan laktoz ve proteini üretmeye başlar.
 2. Biyolojik açıdan son derece zengin bir yapıya sahip olan anne sütünde; çok sayıda protein, laktoz, glukoz, immünglobulinler ve sağlıklı pek çok farklı madde bulunur.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Çin Takvimi 2022 Cinsiyet Hesaplama Otomatik

Doğum sonrasında doğru zaman geldiğinde süt kanallardan geçerek dışarı çıkacaktır. Memedeki salgı bezlerinin ve süt kanallarının doğru çalışması halinde annelik hormonları çalışacak ve süt üretimi gerçekleşecektir.   

Yenidoğan Bebekler Ne Sıklıkta Beslenir?

Yeni dogan bebegi emzirme
Yeni doğan bebeği emzirme

Yenidoğan bebekler ne zaman isterlerse o zaman beslenmelidir. Öğün araları 3 saati geçmemeli ve en az 30 dakika sürmelidir. Bebekler büyüdükçe, çene kasları geliştikçe ve anne sütü bollaştıkça süreler yeniden ayarlanabilir.

Sağlıklı Emzirmede Uyulması Gereken Kurallar

Anne ve bebek arasındaki yakın temasın temellerinin atıldığı emzirmede uyulması gereken kurallar ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

 1. Bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda olmalıdır.
 2. Bebeğin vücudunun desteklenmesi için yastık kullanılabilir.
 3. Bebeğin yüzü memeye bakmalıdır.
 4. Anne bebeğini vücuduna yakın tutmalıdır.

Bebek için en uygun pozisyon, annenin rahat olduğu pozisyondur. İlk başlarda emzirme uzun sürebilir ve verim açısından yeterli olmayabilir. Emzirmede hijyene özen gösterilmeli, eller yıkanmalı ve tırnaklar kısa olmalıdır.

Bebekler Memeyi Neden Almak İstemez?

Enfeksiyon, pamukçuk, diş çıkarma veya burunda tıkanıklık bebeğin meme almak istememesine neden olur. Annenin hatalı pozisyonda bebeği emzirmeye çalışması da sıkıntı kaynağıdır. Aile düzeninde değişiklik yaşanması, annenin işe başlaması, koku değişikliği veya annenin hastalanması bebekler memeyi neden almak istemez sorusunun cevaplarıdır.

 • Sık emzirmeme
 • Biberona alıştırma
 • Ek besinler verme
 • Bebeği kabullenmeme
 • Beslenme bozukluğu
 • Alkol, sigara kullanımı
 • Yeni hamilelik bebeğin yeterli süt alımını engelleyecek nedenler arasında öne çıkar.

Yetersiz kilo alımı, sert dışkılama, az idrar, sık ağlama ve memeyi reddetme bebeklerin yeterli süt alamadığını gösterir.

Biberonla Anne Sütü Verilir mi?

Bebekler anneleri yanlarında olmadıkları zaman biberonla beslenirler. Pompa kullanmaya alışan anneler işe başladıktan sonra da bebeklerinin kendi sütleriyle beslenmesini sağlayabilirler. Elektrikli süt pompaları kolay kullanım özellikleriyle öne çıkar.

 • Sağılan süt saklama poşeti veya saklama kabında muhafaza edilebilir.
 • Sütün sağım tarihi poşet veya kap üzerine mutlaka not edilmelidir.
 • Anne sütü buzdolabında tazeliğini ve besin değerlerini korur.
 • Süt bebeğe biberonda verilmelidir.
 • Dolaptan çıkarılan anne sütü ılık bir su dolu kapta bebeğin tüketimine hazır hale getirilmelidir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar?

Gebelikte memeden süt gelmesi erken doğum belirtisi olarak düşünülmemelidir.

Anne Sütünü Artıran Besinler Hangileridir?

Hazır mamalar ve ek gıdalarla kıyaslanamayacak kadar sağlıklı olan anne sütünü artıran besinler arasında; kayısı, yumurta, kuru incir, sarımsak, su, hurma, susam ve yulaf sayılabilir. Annenin gaz yapan besinlerden uzak durması önerilir. Sigara ve alkol kullanımı anne sütünü keserken ıhlamur ve yeşil çay gibi doğal besinler anne sütünün kalitesine ve yoğunluğuna olumlu katkı sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.