Hamileyken

Hamilelikte Soğuk Algınlığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

04.04.2022
130
Hamilelikte Soğuk Algınlığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Özellikle kış mevsiminde hamilelikte soğuk algınlığı oldukça yaygın görülebilen bir rahatsızlıktır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı olarak meydana gelen hastalıklar içerisinde bulunan grip, kişinin günlük yaşam kalitesini de olumsuz etkilemektedir.

 Özellikle hamlelik döneminde grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha dikkatli olunması gerekir. Gebelik döneminde ilaç kullanımı da kısıtlı olacağı için grip gibi hastalıklar daha uzun süre ve daha ağır seyredebilir.

Hamileler ilaç kullanmasa da hasta olduklarında bu süreci daha rahat bir şekilde geçirmeleri için pek çok noktaya dikkat etmeleri gerekir. Peki, hamilelikte soğuk algınlığı bebeğe zarar verir mi? Hamilelik döneminde grip nasıl geçer?

Hamilelikte Soğuk Algınlığı ve Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde grip ve soğuk algınlığına yakalanan anne adayı bu süreçte hastalığı bebeğine de geçirebilir. Bunun için gebeliğin son dönemlerinde bebeğin sağlığının da riske girmemesi için doktor kontrolünde gribin atlatılması oldukça önemlidir.

Gebelik döneminde kadınların vücudunda pek çok fizyolojik değişimler meydana gelir. Genelde hafif bir hastalık olarak bilinen grip ve soğuk algınlığı gebelik döneminde biraz daha ağır ve uzun sürebilir. Ayrıca grip hastalığının meydana getirdiği pek çok komplikasyon bebeğin de sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle anne adayının hastalık sürecinde ateşi 38 dereceyi aşıyor ise kesinlikle vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.

Hamilelikte soğuk algınlığı, grip veya boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için kullanılan ilaçlar konusunda çok dikkatli olmalısınız. Hamileyken alınan ilaçlar bebeğe göbek kordonu yoluyla geçer ve bebeğin gelişimine zarar verebilir. Bu nedenle hamileyken doktor tavsiyesi olmadan soğuk algınlığı ve grip için herhangi bir ilaç alınmaması tavsiye edilir.

Gebelik Döneminde Grip Nasıl Geçer?

hamilelikte soguk alginligina ne iyi gelir
Hamilelikte soğuk algınlığına ne iyi gelir

Gebelik döneminde anne adaylarının ilaç kullanması önerilmemektedir. Grip hastalığının tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar genel olarak grip virüsünün yok edilmesine yönelik ilaçlar değildir. Sadece grip hastalığının ortaya çıkarttığı şikayetlerin daha az hissedilmesine yardımcı olmaktadır. Grip hastalığı için antibiyotik tedavisi de uygulanmamaktadır. Çünkü grip hastalığı viral bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanımına gerek duyulmamaktadır.

Hamilelik döneminde yaşanılan grip hastalığı vücut biraz daha hassas olduğu için daha ağır bir formda gelişebilmektedir. Ancak bu dönemde ilaç kullanmak mümkün olmadığı gibi hekim onayı ile ateş düşürücü ilaçların kullanımı uygun görülmektedir. Bunun yanı sıra doğal yöntemler ve bitkisel destekler ile de grip hastalığının semptomlarını biraz daha hafifletmek ve önlemek mümkündür.

Ayrıca hamilelikte soğuk algınlığı ve grip nasıl geçer başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Gebelikte Gripten Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hamilelik döneminde grip hastalığına yakalanmamak için değil hastalığı olabildiğince hafif atlatmaya yönelik dikkat edilmesi gerekir. Bunun için de grip mevsiminin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde kalabalık yerlerden uzak durulması önemlidir. Ayrıca eldiven ve maske kullanımı da grip virüsünün bulaşmasının önüne geçecektir.
  • Hamileyken grip hastalığına yakalandığınızda bol bol dinlenerek bu sürecin daha hafif bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Grip hastalığında meydana gelecek olan geniz akıntısını da azaltmak için yüksek bir yastık kullanarak başınızı biraz daha yukarıda tutmanız faydalı olacaktır.
  • Grip virüsünün vücudu daha kısa sürede terk etmesi için sürekli bulunduğunuz ortamı havalandırmalısınız. Ayrıca geniz ve burun kuruluğu olmaması için bulunduğunuz ortamdaki havanın da kurumamasını sağlamalısınız. Oda nemlendiricileri ile geniz kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.
  • Hamile iken grip hastalığını daha kısa sürede atlatabilmek için bu süreçte bol bol sıvı tüketimine dikkat edilmesinde yarar olacaktır. Ayrıca C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi ile birlikte bol su içmek de grip hastalığını atmakta oldukça etkilidir.
  • Düzenli ve sağlıklı beslenmek soğuk algınlığını ve gribi gebelik döneminde daha konforlu bir şekilde atlatmanıza yardımcı olur. Vitamin ve mineral açısından zengin besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Hamile iken bağışıklık sistemini daha güçlü tutmak sadece grip için değil diğer pek çok hastalığın önlenmesi için de etkilidir.
  • Hamilelik döneminde ilaç kullanılmadığı için boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı için doktorunuzun önermiş olduğu boğaz pastillerini kullanabilirsiniz.
  • Grip ve soğuk algınlığını hamilelik döneminde ilaç kullanmadan atlatabilmek için doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Özellikle burun tıkanıklığını geçirmek için tuzlu suyu tercih edebilirsiniz.
  • Grip hastalığında yüksek ateş her zaman hamileler için korkutucu olabilir. Sürekli olarak ateş kontrolünün yapılması oldukça önemlidir. Eğer anne adayının ateşi 38 derece ve üzerinde seyrediyorsa hemen doktora gidilmesi bebeğin de sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
  • Soluk alıp vermede yaşanılan sıkıntılar, şiddetli göğüs ağrısı ve aşırı öksürük gibi şikayetlerde de doktor ile görüşülmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.