fbpx

Hamilelikte Sinir Krizi Bebeği Etkiler Mi?

18.10.2021
1.581
Hamilelikte Sinir Krizi Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelikte sinir krizi bebeği etkiler mi sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur. Bu noktada hamilelerin süreç boyunca mümkün olduğunca sakin kalması ve rahatlatılmasına özen gösterilmelidir.

Her hamile kadın, hamilelik sırasında sinirli olma eğilimindedir. Bu belirti, gebelik döneminde kadın vücudunda meydana gelen büyük hormonal değişikliklerle açıklanır. Özellikle ilk kez hamilelik söz konusu olduğunda, sinirliliğe sinir krizleri eşlik edebilir.

Ayrıca, birçok kadın çocuklarının gelişimi konusunda aşırı endişe duyar. Hatta bazıları her şeyin yolunda olup olmadığını merak ederek saatlerini harcıyor. Tüm bu durum stres hormonlarının üretimine katkıda bulunur. Hamile kadının duygularını daha da etkiler ve hatta bebeğin sağlığına zarar verir. Bu durumun önlenmesine çalışılmalıdır. Aksi halde hamilelikte sinir krizinin bebeğe etkisi olumsuz yönde olabilir.

Hamilelikte Sinir Krizi Yaşanır Mı?

Hamile bireylerde çeşitli duygu durum bozukluğu gözlenebilir. Bu noktada çevresindeki kişilerin anne adayını sakinleştirmesi ve onu rahatlatması büyük önem taşır.

Hamilelikte sinir krizi yaşanması ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Hamilelik boyunca strese bağlı olarak sinir krizleri yaşanabilir.   
 • Bu noktada aşırı stres ve sinire maruz kalan bebek hayatı boyunca duygusal problemler gösterirken davranış bozuklukları da gözlenebilir.
 • Kimi durumlarda hiperaktif davranışlar ortaya çıkar.
 • Hamilelik sürecinin ilk 3 ayında yoğun strese maruz kalan bebekte konjenital anormallik göstererek dünyaya gelme oranı %50 oranında artış gösterir.
 • Eğer anne adayı yüksek strese maruz kalıyorsa ölü doğumlar gözlenebilir.

Stresin Hamileliğe Etkileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde strese bağlı olarak pek çok rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hamileyken gerginlik bazen kaçınılmazdır. Bu nedenle bununla başa çıkmak ve stresi önlemek için stratejiler düşünmek doğum öncesi bakımın önemli bir parçası olmalıdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur?

Stresin hamileliğe etkileri şöyledir:

 • İlk 3 aylık hamilelik döneminde strese maruz kalan anne adayında hipertansiyon ve preeklampsinin gözlenir.
 • Hamilelik döneminde anne adayının son derece sakin kalması kendi vücudu ve bebek sağlığı için doğrudan etki oluşturur.
 • Sürekli olarak sinir stres hali anne ve bebek için zararlı olmaya başlar.
 • Düzensiz beslenme, yorgunluk, uykusuzluk, aşırı iştah ya da iştahsızlık kişiyi sinirli bir ruh haline sürükleyebilir.
 • Kişinin sürekli olarak stresli olması kalp hastalıkları, diyabet, enfeksiyon dirençsizliği gibi etkenleri de beraberinde getirir.

Hamilelikte Stres Nasıl Azaltılır?

Anne adaylarının sürekli olarak stresli olması bebek ve kendi sağlıkları için tehlikeli bir durumdur. Anne hamilelik sırasında sürekli sinirlilik durumlarına maruz kaldığında, özellikle bebeği etkileyen vücudun doğal savunmasını otomatik olarak azaltır.

Almanya Kontanz Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, hamilelikte yaşanan stresli durumlar hormon reseptörlerinde biyolojik değişikliklere neden olduğu tespit edilmiştir. Örnek olarak, şiddet uygulayan eşle yaşayan veya genellikle aile içi stres yaşayan annelerde bu değişiklikler oldukça fazla olduğu bulunmuştur.

Hamileyken endişe durumlarında bu yazı mental rahatlama sağlayabilir: Hamilelikte Korku İçin Okunacak Dua

Hamilelik sürecinde yaşanan stresin kontrol altında tutulma yöntemleri şunlardır:

 • Düzenli uyku sistemi kişiyi sakinleştirerek stresini azaltan bir etkendir. Bu yüzden kişi uykusuz kalmamaya özen göstermelidir.
 • Hamilelik süresince dinlenip, kitap okumak, müzik dinlemek anne adayını sakinleştiren bir etkendir. Böylece hamilelikte sinir krizinin bebeğe etkisi önlenir.
 • Çok yorucu olmayan hareketlerle egzersizler yapmak bu süreçte anne adayını sakinleştiren en önemli etkenler arasında yer alır. Hamile kadınlar için özel olarak oluşturulan eğitimlerden yararlanılarak düzenli bir egzersiz planı oluşturulabilir.
 • Hamile kadınlar günlük kalori oranlarına dikkat etmeli ve kalorinin altına düşmemeye özen göstermelidir. Bu noktada sağlıklı besinlerle oluşturulan öğünlerde aksama yaşamadan aç kalmaların önüne geçilmesi kişinin enerjisiz kalmasını engeller. Bunun sonucunda da stresli durum ortadan kalkar.
 • Kişi kendine zaman ayırarak hoşuna giden aktiviteyi kendi için yapmalıdır. Böylece zihnini boşaltır ve kendini daha zinde hisseder.
 • Umutsuz olmak yerine sürekli olarak gülümsemek kişiyi mutlu hissettireceği gibi pozitif kalmasını da destekler. Bu noktada sürekli iyi yönde olumlumalar yapmak kişiye iyi gelir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Diz Ağrısı Neden Olur?

Hamileyken Anne Adayı Neden Sinirli Olur?

hamilelikte sinir krizi gecirmek
Hamilelikte sinir krizi geçirmek

Biyolojik bir değişimin sonucu olarak hamilelik ortaya çıkar ve kadın vücudunda çeşitli değişimler ortaya çıkar. Stres düşükle doğrudan ilişkili olmasa da boşanma, sevilen birinin kaybı ve diğer üzüntü verici durumlar gibi hamilelikte sinir krizi ve stres durumları bebeği olumsuz etkileyebilir.

Bu duruma bağlı olarak hamileyken anne adayının sinirli ruh halinde olmasının nedeni şöyledir:

 • Kişi bedeninde ortaya çıkan hormonal dalgalanmalar çeşitli duygu durum bozukluklarını da beraberinde getirebilir.
 • Kişi bu süreçte kendine karşı özenli olmalı ve ruhsal değişimlerine karşı güçlü kalmalıdır. Aksi halde mental olarak çok yorulacağı gibi bebek sağlığı için de ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Sinir Krizi Geçirmek Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelik sürecinde kişinin mental olarak kendini iyi hissetmesi gerekir. Aksi halde süreç son derece zorlayıcı olabilir.

Hamilelikte sinir krizi geçirmenin bebeğe etkisi şu şekildedir:

 • Kadının hamile kaldığı süreç hayatının stresli bir dönemine denk gelmiş ise hamileliği zor geçebilir.
 • Bu noktada kişinin kendini sakin tutması stresi oluşturan etkeni ortadan kaldırması gerekir.
 • Hamilelik döneminde kişi normalden daha fazla duygusal olabilir. Bunun için zaman zaman ağlama gözlense de bu normal bir durumdur.
 • Ağlama nöbetlerinin sıklaşarak sinirlenmeye bağlı olarak oluşması halinde sıkıntılı durumlar oluşabilir.
 • Kortizol ve adrenalin hormonlarındaki artış kan yolu ile bebeğe geçebilir. Bunun bebeğe etkisi son derece olumsuzdur. İleri seviyelerde gözlenmesi ölü doğumlarla sonuçlanabilir. Bebekte ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak hamilelikte sinir krizinin bebeğe etkisi olumsuz olacağı için özenli hareket edilmelidir. Anne stresten etkilendiğinde rahmi kasıp damar sistemini engelleyen hormonlar salgılandığından, stresin önlenmesine çalışılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.