Hamileyken

Hamilelikte Sigara İçmek Zararlı Mı?

07.08.2021
681
Hamilelikte Sigara İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte sigara içmek her kadının kaçınması gereken bir durumdur. Sigara tüketmemesine rağmen sigaralı ortamlarda yer alan kadınların da önlem alması gerekir.

Hamileyken sigara içmenin zararları oldukça fazladır. Etkisi doğumdan yıllar sonra dahi görülebilir. Doğan bir bebek, büyüyüp yetişkin olduktan sonra çocuk sahibi olmak istediğinde dahi bir sorun ile karşılaşabilir. Bu sorunun nedeni ise hamilelikte anne adayının sigara tüketmesidir. Erken görülebilen zararlar olduğu gibi ortaya çok sonradan çıkan problemler de vardır.

Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları Nedir?

Hamilelikte içilen sigaranın bebeğe zararları oldukça fazladır. Hamile kadınların sigara tüketmemesi gerekir aksi takdirde bebeklerde rahatsızlıklar meydana gelebilir. Hamilelikte sigara içmenin bebekler üzerindeki olumsuz etkileri şunlardır:

 • Bebek ölümü (ani ölüm)
 • Astım
 • Ağrılı doğum
 • Erken doğum
 • Düşük yapmak
 • Bebeğin ölü doğması
 • Bebeğin anne karnında ölmesi
 • Bebeğin uzuvlarında kusur oluşması
 • Kalp yollarının tıkanması
 • Duygusal gelişimin tamamlanmaması
 • Öğrenme yetisinin gelişmemesi
 • Çocukların ileride yaşayacakları gebelik hikayelerinde sorunların yaşanması

Gebe Olan Kadınlar Günde Kaç Sigara Tüketmeli?

Gebe kadınlar günde 1 sigara dahi tüketmemelidir. Ancak bırakmakta zorlanan ve bunu başaramayan kişilere günde en fazla bir sigara tüketmeleri önerilir. Ancak o bir sigaranın dahi bebek üzerinde kalıcı ve olumsuz etkileri olabilir. Hamilelikte sigara içen kadınlarda vajinal kanama, erken doğum, düşük, gebelik kaybı, ekstra kusmalar, bebeğin kusurlu doğması gibi durumlar söz konusudur. Bunların önüne geçebilmek için sigara tüketiminin gebelik ve emzirme sürecinde tamamen bırakılması gerekir. Ortalama iki yıl boyunca sigara içmemek hem gebelik için hem de bebeğin doğumdan sonraki ilk bir yılını koruyabilmek için önemlidir.

Sigara Kullanan Hamile Kadının Çocuğu Da Bağımlı Olur Mu?

Hamilelikte sigara içmek ve bağımlılık bebeğe zarar veren bir durumdur. Anne karnında sigaraya maruz kalan çocukların, yapılan araştırmalar ile büyüdüklerinde sigara kullanma oranlarının daha fazla olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Hamilelikte sigara içmek hem çocuğun sigara içerisindeki malzemelere maruz kalmasına hem de ileride kullanma oranının daha yüksek olmasına neden olur. Hamile olan kadınların, sigara tüketimlerine gebelik ve emzirme süreçlerinde ara vermesi önemlidir. Anne karnında ölüm, düşük tehlikesi ve erken doğum gibi durumların sebebi büyük bir oranı sigara tüketen anneler de daha fazladır.

Hamilelikte Sigara İçmek Erken Doğuma Neden Olur Mu?

hamilelikte sigara icmek
Hamilelikte sigara içmek

Hamilelikte sigara içmek ve erken doğum arasında bağlantı bulunur. Sigaranın içinde yer alan maddeler neden ile özellikle gebeliğin ilk üç ayı büyük bir risk oluşturur. Gerekli özenin gösterilmesi ve sigara tüketilmemesi önemlidir.

Hamileyken sigara tüketimi eğer fazla ise erken doğum ihtimali bulunur. Erken doğum ise bebeğin sağlıklı olmasının önüne geçen bir durumdur. Bu neden ile anne adaylarının erken doğum yapmaması ve düşük tehlikesine karşı sigarayı bırakmaları tavsiye edilir. Hamileyken sigara içen anne adaylarının, sigara kullanmayanlara oranla yüzde 30 daha fazla düşük yaptığı da bilinir.

Hamilelikte Sigara Ne Zaman Bırakılmalı?

Hamilelikte sigara bırakmak için beklenmemesi gerekir. Gebelik öğrenildiği andan itibaren kişinin sigara tüketimini bırakması gerekir. Başlangıçta zor bir süreç olsa da zaman içerisinde vücudunuz sigaranın tüm etkilerinden arınmaya başlar. Bu neden ile de bıraktıktan sonra gebelikte tekrar sigaraya başlamamak gerekir. Ayrıca doğumun ardından hemen sigara kullanımını arttırmak ya da tekrar başlamak da risklidir. Doğumu takip eden altı ay boyunca bebeğin beslenmesi anneye bağlıdır. Anne sütü ile gıda takviyesi yapılır bu neden ile de anne adaylarının mümkünse sigarayı bırakmaları gerekir. Gün içerisinde 1 sigara tüketen annelerin de emzirme aşamasında da aynı özeni göstermesi önemlidir.

Hamilelikte Sigara İçen Kadınlar Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikle sigara içenlerin beslenmesi diyetisyen kontrolünde olmalıdır. Aynı zamanda eğer fazla sigara tüketimi var ise bunun meyve ile dengelenmesi gerekir. C vitamini bol olan meyvelerin tüketilmesi ve yeme ağırlıklarının daha sağlıklı gıdalara yönelmesi önemlidir. Hamileyken sigara içen kadınlar beslenmelerini daha sağlıklı ve kontrollü yapmalıdır. Portakal, kivi, yeşil elma, muz, karpuz ve çilek gibi meyvelerin tüketilmesi gerekir. Lifli gıdalara yönelim artmalıdır. Bol miktarda sebze tüketiminin de yapılması gerekir. Hamilelikte sigara içmek tehlikeli bir durumdur ve bol miktarda su tüketip yeşil beslenmeye özen göstermek önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.