Hamileyken

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

05.04.2022
113
Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte şeker yüklemesi testi, anneyle bebeğin sağlığını tehlikeye atan gestasyonel diyabet probleminin tespit edilebilmesi için oldukça önemlidir. Bu testin tam zamanında yapılması ve gestasyonel diyabet tespit edilmesi halinde uygun tedaviye başlanması hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumak için oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde meydana gelen kan şekerinin tespit edilmesi için şeker yükleme testleri yapılmaktadır. Bu testler sayesinde dışarıdan vücuda alınacak olan şeker miktarının oranı tespit edilmektedir. Şeker yükleme testleri sadece hamilelik döneminde değil obezite hastalığında ve hastalığın tanısı sırasında da ve takibinde de kullanılmaktadır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Testi Nedir?

Hamilelikte şeker yüklemesi testi, kadının vücudunun şekere karşı tepkisini ölçmeye yarayan bir testtir.

Şeker yüklemesi testi özellikle Tip 2 diyabet taramasında da kullanılan bir teşhis yöntemidir. Hamilelikte şeker yüklemesi testi, gebe kadının gestasyonel diyabet olup olmadığını araştırmak için yapılır.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yükleme testleri sadece sağlık kuruluşlarında ve doktor kontrolü ile yapılmaktadır. 50 gram şeker içeren 150 ml ölçeğindeki sıvının anne adayına verilmesi ile şeker yüklemesi yapılmaktadır. Daha sonra bu şeker yüklemesinin ardından 1 saat sonra anne adayının kan şeker düzeyi ölçülmektedir.

Ölçüm sonrasında kan şekeri testi 140 miligram’ın altın sonuç veriyor ise bu değer normal olarak karşılanmaktadır. Ancak çıkan sonuçta bu değerin de üzerinde değer belirlenmiş ise %80 oranla diyabeti işaret ettiği baz alınmaktadır.

hamilelikte seker yuklemesi nasil yapilir
Hamilelikte seker yüklemesi nasıl yapılır

Gebelik döneminde sıklıkla görülen durumlardan biri olan şeker hastalığının net olarak tespit edilebilmesi için doktor tarafından ek olarak glikoz tolerans testi gibi diğer testlerinde yapılması istenebilmektedir.

Sadece 100 gram şeker ile yapılan glikoz tolerans testi ise 3 saatlik bir süre içerisinde toplamda 4 kez anne adayına uygulanmaktadır. Yapılan 4 testten ikisinde farklı ve anormal sonuçların elde edilmesi ise gebelik döneminde diyabet sorununun olduğunu ortaya çıkartmaktadır.

  • İkinci test için anne adayına sınır olarak kabul edilen değerler şu şekilde sıralanabilir:
  • Şeker yüklemesinin ardından ilk bir saat için desilitrede 180 miligramın üzerine kan şekeri çıkması
  • İkinci saat için desilitrede 155 miligramın üzerinde kan şekeri düzeyinin çıkması
  • Üçüncü saatte ise desilitrede 140 miligramın üzerinde kan şekerinin çıkması sınır değerler olarak esas alınmaktadır.

Gebelik Dönemindeki Diyabette Gelişen Risk Faktörleri Nelerdir?

Anne adayının gebelik döneminde yaşamış olduğu hormonal değişiklerden kaynaklı olarak da diyabet sorunu görülebilmektedir. Bu durum pek çok riskli faktörün oluşmasına da neden olabilmektedir.

  • Anne adayının fiziksel aktivitelerinde ve hareketlerinde azalma meydana gelebilir.
  • Daha önce iri bebek doğurması;
  • Polikistik over sendromu;
  • Oral gliloz tolerans testlerinin sonuçlarının anormal çıkması.

Gebelik döneminde özellikle ikinci yarıda meydana gelen şeker hastalığı öncesinde var olan diyabet sorununa göre daha az risk faktörünü içinde barındırmaktadır. Ancak yine de bu süreçte annenin kendi sağlığı ve bebeğinin de sağlığını korumak için düzenli olarak doktor kontrolünde olunmasına dikkat edilmelidir.

Gebelik döneminden önce de kişide şeker hastalığı var ise bebekte gelişim açısından anormallikler görülebilir.

Diyabet Hastalığında Doğum Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer anne adayının hamile kalmadan önce şeker hastalığı sorunu var ise doktor kontrolünde gebelik riskleri araştırılabilir. Anne adaylarının bebeğin daha sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi için gebe kalmadan en az 3 ay öncesinde düzenli olarak doktora kontrole gitmesi gerekmektedir. Diyabetik gebelik eğer düzenli olarak kontrol edilmez ise bebeğin ve annenin sağlığı risk taşıyabilir.

Özellikle öncesinde şeker hastalığı olan kişiler eğer doktor kontrolü olmadan gebe kalır ve bu süreci gerektiği gibi kontrol altına alamaz ise bebekte organ bozukluğu veya sinir sistemi bozuklukları da görülebilmektedir. Diyabetik yaşı küçük olan annenin ileriki yaştaki anne adaylarına göre risk oranı daha düşüktür. Ancak şeker hastalığında organ bozuklukları ilerlemiş olan anne adaylarında genelde bozukluklar gebelik döneminde de artacağı için doktor kontrolünde hamileliğe izin verilmektedir.

Hamilelikte Diyabetin Sonuçları Nelerdir?

gebelikte seker yuklemesi
Gebelikte seker yüklemesi

Anne adayında gebelik diyabeti olduğu zaman bebekte şeker hastalığı riski meydana gelmez. Ancak genellikte diyabetten kaynaklı olarak bebekte irilik sorunu sıklıkla görülebilmektedir. Bu sorunu ise doktorunuz ultrason incelemelerinde kolaylıkla fark edebilir. Bebeğin haftalık olarak olması gerekenden daha büyük olduğu belirlenir ise doğumun sezeryan ile yapılması uygun olabilir. Ancak gebelik diyabeti tedavi etmek ve doğuma kadar bu süreci kontrol altında tutabilmek bebeğin irileşmesinin de önüne geçebilir.

Doğum sonrasında ise gebelikteki diyabetten kaynaklı olarak bebeğin kan şekerinin düşmesi veya bebeğin kanındaki kalsiyum değerlerinin düşmesi gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalınabilmektedir. Ayrıca gebelikte diyabetten kaynaklı olarak akciğerlerinin tam gelişememesi ve buna bağlı olarak sarılık ve solunum güçlüğü gibi ciddi sağlık sorunları da anne adayının gebelikte yaşamış olduğu diyabetten kaynaklı olarak görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.