Hamileyken

Hamilelikte Saç Kestirmek Zararlı Mı?

05.08.2021
618
Hamilelikte Saç Kestirmek Zararlı Mı?

Hamilelikte saç kestirmek ve bakım yaptırmak isteyen kadınların kimyasal maddeler uzak durması gerekir. Kuaföre gidilecek ise daha sakin olan zaman dilimleri tercih edilmelidir. İlk üç aylık süreç içerisinde gebe olan kadınlar, saç boyaması yaptırmamalıdır. Boya içerisinde yer alan amonyak gibi maddeler solunum problemlerine neden olabilir.

Bu neden ile iyi havalandırma yapılması şarttır. Hamilelikte saç kestirmek ise kişinin istediği doğrultusunda istediği zaman yaptırılabilir. Bunun önünde herhangi bir bilimsel engel bulunmaz. Gebe kadınlar saçlarını istedikleri gibi kestirebilir.

Hamilelikte Saç Kestirmek Normal Mi?

Hamilelikte saç kestirmek her gebe kadının yaptırabileceği bir bakım türüdür. Gebelikte saçlar normalden daha hızlı uzar ve bu yüzden sık sık saç kesilmesi gerekebilir. Normalde iki üç ayda çok az miktarda uzayan saç; gebelikte çok daha hızlı bir biçimde uzar. Bu neden ile isteyen kadınlar kuaförde ya da evlerinde saçlarını kestirebilirler. İlgili saç kesme aparatlarını alarak kendi saçınızı kesmeniz de mümkün. Hamileyken uzayan saçın kestirilmemesi yönündeki iddiaların hiçbiri doğru değildir. Bilimsel veriler ve kanıtlar ile hareket etmek daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşanmasını sağlar.

Hamileyken Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Hamileyken saç bakımı yaptırmak isteyen kadınların fazla kimyasala maruz kalmaması gerekir. Hamileyken saç bakımı yaptırmakta herhangi sakınca yoktur. Ancak boya kokusu gibi unsurlara maruz kalınmaması ve mümkünse havalandırma yapılması son derece önemlidir. Hamilelikte saç kestirmek te sakıncası olmayan bir durumdur. Bunun gibi sağlık ve bilim ile herhangi bir bağlantısı bulunmayan konuların üzerinde durmamak gerekir. Hamileyken saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Uzun süreli havasız ortamda kalmamak
  • Kimyasal kokusuna maruz kalmamak
  • Kuaför için sabah saatlerinin tercih edilmesi (kalabalığın ve dolayısı ile koku etkeninin daha az olması nedeni ile)
  • Geçici boyalar tercih edilmeli
  • Amonyak içermeyen boyalar kullanılmalı
  • Boyayı kafa derisine değdirmemeye özen gösterilmeli.

Hamileyken Batıl İnançlara İnanmak Doğru Mu?

Hamilelik ile ilgili batıl inançlardan biri de kadınların gebeyken saçlarını kestirmemesi yönündeki iddiadır. Hamilelikte saç kestirmek son derece normaldir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Alınan besin, vitamin, mineral ve tüm faydalı içeriklerin saçlarda biriktirildiğine dair bir inanç bulunur. Bu durum son derece yanlıştır ve bilimsel bir dayanağı yoktur. Hamileyken batıl inançlara inanmamalı ve bilimsel dayanağı olmayan bilgileri kullanmamalısınız.

Hamileyken Saç Boyamak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileyken saç boyamanın zararları arasında saç boyasının içerisinde amonyak olması nedeni ile tercih edilmemesi önerilir. Hamileyken saç boyatmak isteyen kadınlara doktorları gebeliğin ilk üç ayı boyunca boya yapmaması önerir. Gebe olan kadınların saç bakımlarında dikkat etmesi gereken unsurlar bulunur. Saç boyasının kimyasal içermesi bebeğe zarar verebilir. Hava yolu ile vücuda giren toksin maddelerden kaçınmak gerekir. Bu neden ile de ilk üç ay boyunca kadınların saç boyamaması önerilir. Hamilelikte saç kestirmek ise kadın istediği her an yaptırılabilecek bir bakımdır. Gebelik nedeni ile saçlar çok çabuk uzar ve kadınlar istedikleri takdirde saçlarını kestirebilir.

Hamileyken Saç Dökülür Mü?

hamilelikte sac kestirmek
Hamilelikte saç kestirmek

Hamileyken saç dökülmesi çok sık görülen bir durum değildir. Genellikle gebe kadınların saçları daha çabuk uzar ve daha gür bir görünüm kazanır. Saç dökülmesi ise doğru beslenmemenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hamileyken saç dökülmesi yaşayan kadınların beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir bu sadece gebelik ile ilgili olmayabilir. Ancak gebelik tüm vücudu etkileyen ve hormonsal değişikliklere neden olan bir durumdur. Bu neden ile saç dökülmesi gibi durumlarda korkmamak gerekir. Gebeliğin bitmesine rağmen saç dökülmesi devam ediyor ise uzman bir doktor ile görüşülebilir.

Hamileyken Saç Çabuk Mu Uzar?

Hamileyken saç uzaması hızlanır ve kısa süre içerisinde saçlar uzar. Bunun önüne geçmek için düzenli aralıklar ile hamile kadınlar saçlarını kestirebilir. Saçlarınızı kestirmeniz gebeliğinizi herhangi bir biçimde etkilemez. Etkilediğini söyleyen kişilere, bilimsel bir dayanak gösteremedikleri müddetçe inanmamanız gerekir. Hamileyken saç çabuk uzadığı için düzenli olarak kestirilmesi gerekebilir. Kuaföre giderek kimyasal kokusuna ve havasızlığa maruz kalmak istemiyorsanız saçlarınızı evde kendiniz de kesebilirsiniz. Bunun için saç kesme aparatlarını almanız yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.