Hamileyken

Hamilelikte Saç Derisinde Pullanma

03.04.2022
128
Hamilelikte Saç Derisinde Pullanma

Hamilelikte saç derisinde pullanma en sık görülen cilt sorularından biridir. Saç derisindeki pullanmalar kepek problemi içerisinde incelenmektedir. Saç derisinde meydana gelen pullanmalar ve kepek sorunu kişinin günlük yaşamını da olumsuz etkileyebilmektedir.

Özellikle hamilelik döneminde kadın vücudunda meydana gelen değişikliklerden kaynaklı olarak pek çok anne adayının aşırı kepek ve saç derisinde pullanma sorunu yaşadığı görülmektedir.

Hamilelikten sonra saç dökülmesi veya saç derisinde pullanma daha sık görülse de hamileyken saç derisi pullanması görülebiliyor.

Hamilelik döneminde saç uzama hızının artması ve saç tellerinin daha hacimli ve hatta parlak görünmesi normaldir. Bu döneme özgü östrojen (kadınlık hormonu) seviyelerindeki artışın, genel saç büyüme ve saç derisi üzerinde bir etkisi olmasıdır.

Hamilelikte Saç Derisindeki Pullanma Normal Mi?

Hamilelikte saç derisinde pullanma yani kepek sorunu derideki döküntüler ile birlikte meydana gelen bir saç derisi problemi olarak açıklanabilir. Saç derisinde kepek oluşumunun pek çok farklı nedeni olabilir. Herkesin dönem dönem yaşadığı kepek sorunu gebelik döneminde daha fazla ve aşırı olarak meydana gelebilir. Ancak kepek ve derideki pullanma sorunu geçici bir problemdir.

Hamilelikte saç derisinde pullanma ve kepek aynı zamanda aşırı kaşınma ve kabuklanmaya da neden olabilir. Saç derisinde meydana gelen bu sorunlar sadece gebelik döneminde değil her yaşta görülebilen ve geçici bir problem olarak bilinmektedir.

hamilelikte sac derisinde pullanma normal mi
Hamilelikte sac derisinde pullanma normal mi

Ancak hamilelikte saç derisinde pullanma biraz daha yaygın olarak görülen bir durumdur. Daha önce saç derinizde herhangi bir kepek sorunu yaşamıyor olsanız bile gebelik döneminde yaşayabilirsiniz. Hamilelik döneminde değişen hormonlar saç derisinde pullanma ve kepeklenmeye de neden olabilir.

Hamilelikte saç derisinde pullanma ve kepek genellikle hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu da birçok saç ürününün sizi tahriş olmuş bir saç derisi ile bırakmasına neden olur. Hamilelik sırasında vücut daha hassastır ve değişikliklere tepki verir. Bu nedenle, tüm bu değişikliklere uyum sağlamak için saç ve saç derisi bakımına oldukça özen gösterilmelidir.

Gebelik Döneminde Kepek Sorunu Neden Meydana Gelir?

Saç derisinde bulunan hücreler aşırı büyüdüğü zaman kepek ve saç derisinde pullanma meydana gelir. Bu pullanmalar aynı zamanda kaşıntıyı da tetiklediği için yoğun bir kepek oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Hamilelik döneminde kepek sorununun tek nedeni değişen hormonlardır. Cilt biraz daha hassas bir dönemden geçtiği için normalden daha fazla kepek problemi yaşanılabilir.

Hamilelikte saç derisinde pullanma oluşmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Cildin fazla yağ üretmesi

Hamilelik döneminde özellikle kadınların vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikler cildin yağ dengesini de etkileyebilmektedir. Gebelik döneminde cilt normalden daha fazla yağ üretmektedir. Ayrıca bu durum da hücrelerin daha fazla üremesini de tetiklemektedir.

Saç derisinde meydana gelen aşırı yağlanma da saç derisinin pullanmasına neden olur. Saç derisinde ölü deri hücrelerinin birikmesi pullanma ile birlikte kepek sorununu da getirir.

Saç bakım ürünlerinin oluşturduğu hassasiyet

Saç bakım ürünleri içerisinde yer alan şampuanlarda genel olarak kimyasal ve çeşitli katkı maddeleri bulunmaktadır. Hamilelik döneminde ise vücut biraz daha hassas olmaktadır. Bunun için de gebelik döneminde kullandığınız saç bakım ürünleri cildinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle saç derisinde cilt hücreleri bu ürünlere karşı tepki göstererek pullanma sorununun meydana gelmesine neden olabilir. Hem bakım yağları hem de saç bakım kremleri de bu sorunu tetikleyebilmektedir.

Pek çok anne adayı gebelik döneminden önce bu ürünlere karşı hassasiyet göstermiyor olsa bile hamilelik döneminde farklı sorunlar ile karşılaşabilirler. Bu durum hamilelik döneminde cildin daha hassas bir yapıya sahip olmasından kaynaklı olmaktadır.

Hamilelikte Saç Derisindeki Pullanma Nasıl Tedavi Edilir?

hamilelikte sac derisinde pullanma nasil tedavi edilir
Hamilelikte sac derisinde pullanma nasıl tedavi edilir

Hamilelikte kepek ve saç derisi pullanması kolaylıkla kontrol altına alınabilen bir sorundur. Bunun için öncelikli olarak kullanmış olduğunuz saç bakım ürünlerini değiştirebilirsiniz. Ancak saçınızı temizlemek için kullanacağınız ürünlerin kesinlikle kimyasal madde içermemesine de dikkat etmelisiniz. Ayrıca saç derinizi tahriş etmeyecek ve kepek sorununu tetiklemeyecek ürünler bu süreçte sizlere yardımcı olacaktır. Özellikle kepek önleyici saç bakım ürünleri genellikte kepek sorunu için en hızlı sonuç verecek yöntemlerden biridir.

Hamilelikte meydana gelen cilt sorunları

Hamilelikte sadece saç derisinde pullanma ve kepek sorunu meydana gelmemektedir. Ciltte aşırı yağlanma ve sivilce gibi sorunlar da gebelik ile birlikte oluşabilecek cilt problemlerindendir.

Gebelik döneminde özellikle vücutta bulunan keratin maddesinin işlevinde değişiklikler de meydana gelebilir. Bu da tırnakların yapı olarak değişmesine neden olur. Tırnaklarda beyazlama, daha kolay kırılma veya hızlı uzama hamilelik döneminde görülen bazı sorunlardandır.

Hamileyken kirpik dökülmesi problemi de sıklıkla yaşanan durumlar arasında yer almaktadır.

Saçlarda meydana gelen değişimler de hamilelik döneminde pek çok anne adayının sorunlardandır. Saç telleri yapı olarak biraz daha inceleşebilir. Yoğun saç dökülmesi sorunu da yine hormon artışı ile ilgili olarak gebelik döneminde görülen problemlerdendir.

Genel olarak hamilikte saç derisinde pullanma ve diğer sorunlar doğumdan belirli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.