Hamileyken

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

04.08.2021
640
Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Hamilelikte saç boyatmak için alternatif boyalar üretilmiştir. Hamile kadınların kullanabileceği saç boyaları daha organik malzemeden yapılan ve kimyasal içermeyen özlere sahiptir. Gebe kadınlar saçlarını istedikleri renkte ve modelde boyatabilirler. Ancak kimyasal kokusuna maruz kalmamak şartı ile.

Ayrıca, hamilelikte saç boyatmak için seçilen boyaların içerisinde amonyak olmamasına da özen göstermek gerekir. Hamileliğin ilk döneminde saç boyanmaması ise uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Hamilelikte Saç Boyatmak Neden Risklidir?

Hamilelikte saç boyatmak ve saç boyası kullanımının bebeğe zarar verebileceği düşüncesi vardır. Hatta bazı insanlar saç kesmenin de bebeğe zarar vereceğini düşünür. Ancak bu durumu düzeltmek için önlem alınması da mümkün. Gebelikte saç boyaması yaparken daha doğal ürünlerin tercih edilmesi bebeğe zarar gelmesini önler ve risk oranını düşürür.

Ayrıca, hamileliğin ilk aylarında kesinlikle saç boyanmaması gerekir. Boyaların içerisinde amonyak gibi tehlikeli maddeler yer alır. Bu gibi kimyasallara uzun süre hem temas etmek hem de solumak kişinin sağlığı için tehdit oluşturur.

Hamileler Saç Boyarken Neye Dikkat Etmeli?

Gebelikte saç boyarken dikkat edilmesi gerekenlere tüm gebe kadınların özen göstermesi gerekir. Bebek sağlığını koruyabilmek için uzmanlar tarafından ilk üç ay boyunca boyama yapılmaması önerilir. Gebe olan kadınların saç bakımında dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Organik boyaların kullanılması bebeğe zarar vermez.
  • Kimyasala maruz kalınmaması gerekir.
  • Kimyasal boya kokusuna maruz kalınırsa önlem alınmalıdır.
  • Saç boyandıktan sonra saç diplerinin güzel ve dikkatli bir biçimde su ile temizlenmesi gerekir.
  • Saçların kına ile yıkanması daha az risklidir.
  • Boyanın içinde amonyak olmamasına dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

hamilelikte sac boyatmak bebege zarar verirmi
Hamilelikte sac boyatmak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte saç boyatmanın bebeğe zararı dolaylı yollardan olabilir. Amonyak içeren saç boyalarına maruz kalınmaması ve hava yolu ile solunmaması önemli. Bu hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Kimyasala maruz kalındığında mekânın havalandırılması ve hemen temiz bir alana geçiş yapılması gerekir. Hamilelikte saç boyanmaması doktorlar tarafından da tavsiye edilir. Özellikle ilk üç ay boyunca saç boyaması yapmamak önemlidir.

Hamileyken saç kesilir mi?

Gebelikte saç kesimi gayet olağan bir durumdur. Bazı kişiler, bebeğe zarar verebileceği düşüncesinden dolayı saç kesilmesini doğru bulmaz. Ancak bu doğru ve bilimsel bir düşünce değildir. Gebe olan kadınlar saçlarını istedikleri uzunlukta kestirebilir ve isterler ise sıfıra vurdurabilir. Bu kadının kendi iradesi ile alacağı bir karardır ve herhangi bir yasak, kısıtlama yoktur.

Hamileyken saçlar hızlı uzar mı?

Hamileyken saçın hızlı uzaması sık yaşanan bir durumdur. Hormonlara da bağlı olarak saçların daha kısa sürede daha uzun bir görünüm kazanır. Ayrıca saçlar sadece hızlı uzamaz aynı zamanda daha gür bir hale gelir. Saç tellerinin daha sağlıklı olması ve dinç görünmesi de saçların parlak görünmesine neden olur. Hamile olan kadınların saçları hızlı uzar ve sağlıklı olur. Bu neden ile saçlarda dökülmeler nadir olarak yaşanır. Eğer saç dökülmeniz artmış ise uzman bir doktor ile görüşerek nedenini bulmanız gerekir. Gebeyken saç dökülmesi sık yaşanan bir durum değildir.

Hamileyken kuaföre ne zaman gidilmeli?

Hamileyken kuaföre gitmek isteyen kadınlar kendi saçları için doğal boyaları kullansalar dahi mekân içerisindeki diğer kokulara maruz kalabilirler. Bu neden ile kimyasala maruz kalmamak için kuaförlere sakin zamanlarda gitmek gerekir. Yoğunluğun arttığı özellikle iş çıkışları ve öğle saatlerinde gidilmemesi tavsiye edilir.

Hamilelikte saç boyatmakiçin kuaföre gitmek isteyen kadınlar sabah saatlerini ya da açılış saatlerini tercih edebilir. Böylelikle hem daha temiz bir alanda saçlarını boyatırlar hem de daha az kimyasal kokusuna maruz kalırlar.

Hamileyken saçlar çok dökülür mü?

Gebelikte saç dökülmesi nadirde olsa yaşanan bir durumdur. Gebe olan kadınlar da saç uzaması hızlı olur ve saçlar gürleşir. Dökülmeler ise çok nadir yaşanır. Kafa derisindeki verimin artması ve hormonların olumlu etkisi ile cilt daha sağlıklı bir hale gelir. Gebelik her ne kadar zor bir süreç olsa da anne adaylarının yaşadığı olumlu değişimler de bulunur. Bu değişimler arasında ise saçların daha sağlıklı olması bulunur. Hamilelikte saç boyatmak isteyen kadınların saç derisine boyayı nüfuz ettirmemeleri önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.