Hamileyken

Hamilelikte Saç Boyama Ne Zaman Yapılır?

05.02.2022
277
Hamilelikte Saç Boyama Ne Zaman Yapılır?

Konu hamilelikte saç boyama olduğu için bu işlemde kullanılan ürünler genellikle güçlü kimyasal maddeler içerdiğinden endişe doğaldır.

Bu dönemde özenin iki katına çıkması olağandır ve konuyla ilgili birçok şüphe ortaya çıkar. Ama gerçekten de hamilelikte saç boyama gerçekten bir sorun mu?

Hamile kadınların saçlarını boyaması için öncelikli olarak ürünün etiketine bakmak gerekiyor. Genel olarak ürünlerde, boya veya renklendiricinin hamile kadınlar tarafından kullanılıp kullanılamayacağı konusunda bir uyarı veya kılavuz bulunur.

İdeal olan her zaman hamileliğe eşlik eden doktorla konuşmaktır. Çünkü hamilelikte saç boyama ile ilgili herhangi bir risk doktor tarafından değerlendirilecektir.

Hamileyken Saç Boyama Ne Zaman Yapılmalı?

Bazı uzmanlar, amonyak gibi bebek için toksik madde içermeyen su bazlı ürünlerin kullanılmasını önermektedir. Ayrıca annelerin hamileyken saç boyama işlemini gebeliğin 16. Haftasından sonra yapmalarını öneriliyor.

Ek olarak, hamilelikle ilgili olmayan olası alerjiler konusunda dikkatli olunmaktadır. Bu nedenle alerji testleri yapmak ve alerji olan ürünleri bilmek önemlidir.

Ürün saçlı deriden belli bir mesafeye sürülerek çizgiler veya vurgulamalar yapılıyorsa, genel olarak hamileyken kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Hamilelikte saç boyama ile ilgili aşağıdakiler gibi diğer önlemler de önemlidir:

  • Hamilelikte saç boyama işini, iyi havalandırılan bir alanda ve profesyoneller tarafından gerçekleştirin;
  • Ürünün cilt ile temas etme riskini ortadan kaldırmak için boyayı kendiniz hazırlamayın veya uygulamayın;
  • Maksimum bekleme süresini aşmayın.

Hem evde hem de kuaförde hamilelikte saç boyamadan önce kadının daha iyi bilgi için bir kadın doğum uzmanına danışması önerilir.

Hamilelikte Hangi Boya ile Saçlar Boyanabilir?

hamilelikte kina ile sac boyama
Hamilelikte kına ile sac boyama

Hamilelikte kullanılabilecek saç boyaları konusunda bilimsel araştırmalar oldukça sınırlıdır. Çoğu zaman bu çalışmalar anne ve bebeğin sağlığının risk altında olma ihtimalleri bulunduğundan çoğu uzman tarafından yasaklanmıştır.

En çok tavsiye edilenler, amonyak içermeyen ürünlerdir. Ayrıca, hamilelikte saç boyama için kurşun gibi ağır metal içermeyen ürünleri de öneriyoruz.

Renkle ilgili olarak, daha hafif renkte olanlar önerilir. Parlak renklerin daha fazla kimyasal bileşene sahip olduğu gerçeği göz önüne alındığında, boyanın saça geçmesi ve dayanıklılık ihtiyacı daha fazladır.

Hamilelikte kullanılabilecek saç boyaları konusunda bazı doğal seçenekler de vardır. Kimyasal bileşen içermeyen kına bunlardan en iyi seçenektir.

Emzirirken Saç Boyamak Mümkün Mü?

Evet, emzirirken saç boyamak mümkündür. Ancak amonyak ve özellikle kurşun içeren boyaların kullanılmaması tavsiye edilir.

Emzirirken saç boyama ile ilgili risk, bazı maddelerin anne sütünün bileşimini etkilemesidir. Böylece bebeğe bulaşabilir ve bu da sorunlara neden olabilir.

Kadının hamileyken saç kestirme veya boyamayı seçip seçmemesi, kadının bunun kendisi için ne kadar önemli olduğuna da bağlıdır. Hamilelikte saç boyama sırasında cilt emilimini azaltmak için bu işlemler kuaför veya başka bir yardımcı tarafından yapılmalıdır.

Hamile kadın saçını kendisi boyayacaksa koruyucu eldiven giymelidir. Ayrıca, ürünlerdeki bileşenlerin kontrolü ve tanınmış üreticilerin ürünlerini seçmek akıllıca görünmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.