Hamileyken

Hamilelikte Riskli Dönem Ne Zaman Biter?

03.05.2022
59
Hamilelikte Riskli Dönem Ne Zaman Biter?

Hamilelikte riskli dönem aslında doğuma kadar olan dönemdir. Risk dönemi, bebek doğduğunda ve herhangi bir komplikasyon yaşamadığında sona erer.

Çoğu hamilelikte riskli dönem ilk haftalardır. Bu haftalar anneler ve doğmamış çocukları için çok önemli bir dönemdir. Bu süre zarfında farklı komplikasyon belirtilerini bilmek önemlidir.

Hamilelik hem heyecan hem de endişe dönemidir. Hamilelikte riskli dönemde ortaya çıkabilecek olası komplikasyonların farkında olmak ve annenin moralini yüksek tutmak önemlidir.

Hamilelik bir kadın için çok heyecan verici bir dönem olabilir. Ancak bebeğin rahim içindeki bir embriyodan yeni doğmuş bir bebeğe dönüşmesi gerektiğinden, aynı zamanda her şeyin olabileceği bir zamandır. Hamileliğin en tehlikeli dönemi ilk 3 aydır ve bu üç ay geçtikten sonra en riskli dönem sona erer.

Fetus 24 haftadan önce rahmin dışında yaşayamaz, bu nedenle hamileliğin ilk üç aylık dönemi genellikle en tehlikeli olarak kabul edilir.

İlk üç aylık dönemde hamilelik daha az stabildir ve fetüs dışarıda yaşayabilir bir duruma ulaşmamıştır. Bu nedenle hem anne hem de çocuk için komplikasyonlara yol açabilecek virüslere ve bakterilere karşı daha savunmasızdır.

Gebelikte Riskli Dönem Nedir?

hamilelikte en riskli donem
Hamilelikte en riskli donem

Gebelikte riskli dönem, gebe kalmadan ilk trimesterin sonuna kadar geçen süredir. İlk üç aylık dönem, bebeğin organları, kemikleri ve beyni geliştiği için en önemli dönem olarak kabul edilir. Çünkü bu dönem, bir fetüsün tüm organlarının, kemiklerinin ve beyninin geliştiği zamandır.

Hamilelik risk dönemi, bir yumurtanın döllendiği ve bir bebeğe dönüşerek rahim duvarına yerleştiği zaman çerçevesidir. Bu nedenle 12 haftalık gebeliğe kadar olan dönem gebelikte riskli dönem olarak tanımlanır.

Sağlıklı Bir Hamileliğin Belirtileri Nelerdir?

Hamile bir kadın hamileliği sırasında çeşitli semptomlar yaşayabilir. Bunların çoğu normaldir, ancak daha ciddi bir şeyin işareti olmadıklarından emin olmak için onları izlemek önemlidir. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve her kadın için farklı olabilir.

Bazı yaygın sağlıklı hamilelik belirtileri şunlardır:

1) Mide bulantısı ve kusma

2) Yorgunluk

3) Sık idrara çıkma

4) Kabızlık

5) Adet görmeme.

Pek çok kadın sağlıklı bir hamilelik geçirme hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla kitaplar, makaleler ve bloglar okur. Olası sorunları erkenden tespit edebilmek için sağlıklı bir hamileliğin belirtilerini bilmek önemlidir.

Hamilelik, birçok kadın için uzun ve zor bir yolculuk olabilir. Hamile kadınların bebeklerine uygun şekilde bakabilmeleri için kendilerine bakmaları gerekir. Sağlıklı gebelikler, geniş, düz bir karın ve ince bir bel ile karakterizedir.

Çiftler, devam eden sağlıklı hamilelikleri olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki durumları takip edebilir:

Hamileliğinizde Bir Sorun Olduğunun İşaretleri

Hamileliğinizle ilgili bir sorunu gösterebilecek birçok işaret vardır. En yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Aşırı ve durmayan mide bulantısı ve kusma;
  • Aşırı yorgunluk;
  • Sık idrara çıkma ve idrarda yanma hissi;
  • Karın krampları veya ağrı
  • Kasık ağrısıyla birlikte kanama.

Hamilelik, birçok anne baba adayı için büyülü bir zamandır. Ancak gerçek şu ki, gebeliklerin yaklaşık %20’si düşükle sonuçlanıyor. Olası bir düşük belirtilerini bilmek, anne baba adayları için çok önemli olabilir. Çünkü olası bir düşüğün belirtilerini bilen ebeveynler ve doktorlar, bebeğin hayatını kurtarmak için hızlı hareket edebilir.

Hamilelikte Riskli Dönem Bitişi Kaçıncı Haftadır?

hamilelikte riskli donem
Hamilelikte riskli donem

Hamilelikte en riskli dönem ilk üç aylık dönemdir ve bu hamileliğin 12. haftasına denk gelir. Ayrıca bu dönem, çoğu olası doğum kusurunun meydana geldiği zamandır. İyi haber şu ki, nedenleri ve bunların nasıl önleneceği hakkında daha fazla şey öğrendikçe doğum kusurları riski azalıyor.

Ayrıca hamilelikte düşük riski ne zaman biter başlıklı yazımızı da okumanızı özellikle öneriyoruz.

Hamilelikte riskli dönem siz doğum yapana kadar sürer, ancak hamileliğin 12 haftası geçtikten sonra azalır. İlk 12 haftada düşük yapma riski %14 civarındadır. Bundan sonra risk %4’e düşer. 42 yaşın üzerindeyseniz risk %50’ye kadar yükselir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.