fbpx

Hamilelikte Rezene Çayı Zararlı Mı?

15.09.2021
1.451
Hamilelikte Rezene Çayı Zararlı Mı?

Kadınlar, hamilelikte rezene çayı zararlı mı veya bu içeceğin hamilelik sırasında kaçınılması gereken maddelerden biri olup olmadığın merak ediyor.

Rezene, halk arasında yeşil anason, anason ve beyaz pimpinela olarak da adlandırılabilen bir bitkidir. Bazı insanlar rezeneyi, mide ekşimesi, zayıf sindirim, gaz ve mide ağrısı gibi sorunlarla mücadele etmek için kullanma alışkanlığına sahiptir.

Bazı kişiler de bu aromatik bitkiyi yemek pişirmede, içeceklerde veya tatlandırıcı olarak kullanır. Bileşiminde az miktarda A vitamini, B vitamini, kalsiyum, magnezyum, bakır, demir, manganez ve çinkonun yanı sıra potasyum ve C vitamini gibi önemli besinlerin bulunduğuna inanılmaktadır.

Bu nedenle, rezene çayının sağlık ve zindelik için pek çok faydası vardır.

Ama herkesin rezene çayı içmesine izin var mı yoksa bazılarının dikkat etmesi mi gerekiyor? Örneğin, hamilelikte rezene çayının kötü olduğunu hiç duydunuz mu?

Hamilelikte Rezene Çayı İçebilir Mi?

Bazı beslenme uzmanları, hamilelikte rezene çayının aşırı tüketildiğinde alerjik reaksiyonlar, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarıyor. Bu durumlar zaten hamilelik belirtileriyle uğraşması gereken hamile bir kadın için kesinlikle hoş değil.

Ek olarak, rezene yağı östrojen seviyelerini artırabileceği ve böylece menstrüasyonu uyarabileceği için hamilelik sırasında uygun değildir.

Rezene esansiyel yağları fazla tüketildiğinde cilt, solunum ve gastrointestinal aşırı duyarlılık riski vardır ve kas felci ve beyin tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların (herkes için) gelişme olasılığı vardır.

Öte yandan hamilelikte rezene çayı, anksiyete veya hafif ağrı durumlarında kullanılabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Diş Ağrısı Duası
gebelikte rezene cayi zararli mi
Gebelikte rezene çayı zararlı mı

Uzmanlara göre hamilelikte rezene çayı hem anne adayı hem de çocuğu için rahatlama hissi uyandıran sakinleştirici ve sindirimi kolaylaştırma özelliklerine sahiptir.

Hamilelik sırasında anne adayı az demli sakinleştirici rezene çayları tercih etmeli ve günlük olarak tüketmemelidir. Hamileyken sakinleştirici olarak en uygun olan, rezene ve limon çayıdır.

Başka bir deyişle hamile bir kadın, içeceğin rahim veya bebek üzerinde hiçbir etkisi olmadığından, her zaman az miktarda olmak şartıyla rezene çayı kullanabilir.

Bununla birlikte, şifalı bitkilerin hamilelik üzerindeki etkileri hakkında çok az çalışma olduğu ve bu nedenle her zaman doktorunuza danışmanız gerektiği gerçeğini vurgulamakta fayda var.

Hamilelikte Rezene Çayı Nasıl Kullanılır?

Hamilelikte rezene çayı içme konusundaki doktor tavsiyelerinin, hamile kadından hamile kadına değişebileceğini de göz önünde bulundurmak önemlidir. Bunun nedeni, her hamileliğin farklı özelliği olması ve her anne ve bebek için farklı derecelerde risk ve ihtiyaçlar olabilmesidir.

Bebek bekleyen kadının, hamileliği boyunca yapabileceği ve yapamayacağı, yiyip içemeyeceği her şeyi bilmesi için doktor ve beslenme uzmanı ile bireysel takibinin yapılması gerekir.

Doğal ürünler olmalarına rağmen, bazı çayların hamile kadınlar için uygun olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle, herhangi bir bitkisel çayı kullanmaya başlamadan önce, hamile kadının doktora danışması gerekir.

Rezene Çayının Gebelikte Faydaları

Hamilelikte rezene cayi faydalari
Hamilelikte rezene çayı faydaları

Hamilelikte rezene çayı doğru tüketildiğinde hem anneye hem de bebeğe fayda sağlayabilir.

Hamilelikte rezene çayının faydaları başlıklar halinde şunlardır:  

Strese iyi gelir

Rezene çayının, hamile kadına (onu daha az gergin hale getirir) ve bebeğe (daha az tedirgin olma eğiliminde olur) ulaşan sakinleştirici özellikleri vardır.

Sindirimi kolaylaştırır

Hamilelikte rezene çayı içmek bağırsak rahatsızlığını azaltır.

Rezene çayının bir diğer faydası da hamilelikte oldukça sık görülen mide bulantısı, mide ekşimesi ve kabızlıkla mücadele etmesidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Boş Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Süt üretimini artırır

Emzirme döneminde olan kadınlar için rezene çayı, anne sütü üretimini uyardığı için oldukça faydalıdır.

Hamilelikte rezene çayı bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte rezene çayı, özellikle bağırsak komplikasyonları (reflü ve ülser gibi) olan kadınlarda alerji ve tahrişe neden olabilir. Hamilelikte demir eksikliği olan ve bu eksikliği gidermek için takviye alan hamile kadınlar da bu mineralin varlığını daha da azaltabileceğinden bu içecekten kaçınmalıdır.  

Hamilelikte rezene çayı içmek fazla olmadığı sürece, anne ve bebeğe zarar vermez. İdeal olan çayın az tüketilmesi, haftada yaklaşık 3 ila 5 fincan arasında olmasıdır.

Öğleden sonra veya yatmadan önce çay içmeden yapamıyorsanız, çeşitli otlar ile (rezene, papatya, limon vb. karıştırarak) karışım yapabilirsiniz.

Hamileyken Gaz İçin Rezene Çayı İçebilir Mi?

Evet, hamilelikte gaz sancısına rezene çayı oldukça iyi gelir. Bu içecek gazın neden olduğu rahatsızlığı azaltmak için hamile kadınlar tarafından kullanılabilir.

Rezene çayı içmenin yanı sıra bazı değişiklikler veya iyi alışkanlıklar yardımıyla bu sorun hafifletilebilir. 

Örneğin; fasulye, lahana, yumurta, patates, brokoli, kızarmış yiyecekler ve tatlılar gibi gaz yapan yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte gaz için diğer bir ipucu ise yürüyüşler ve hafif egzersizler yapmaktır. Böylece gazlar vücudun hareketleri ile elimine edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.