Hamilelikte Papatya Çayı İçilir Mi?

02.02.2022
618
Hamilelikte Papatya Çayı İçilir Mi?

Hamilelikte papatya çayı ölçülü olarak içilirse güvenli kabul edilir. Papatya çayı da dahil olmak üzere bitki çaylarının hamilelik sırasında güvenliği veya etkinliği hakkında çok fazla çalışma yoktur. Ancak papatya, ABD FDA’nın genel olarak kabul edilen güvenli kategorisine (GRAS) dahil edilmiştir.

Hamilelikte papatya çayını günde bir fincanla sınırlayın. Günde birkaç kez içmek istiyorsanız, o fincanı birkaç porsiyona bölerek gün boyunca içebilirsiniz. Ayrıca daha fazla su ekleyerek içeriğini seyreltebilirsiniz.

Hamilelikte Poşet Papatya Çayı İçebilir Mi?

Genel olarak evet, hamileyken hazır poşet papatya çayı içilebilir. Poşetlerin ve diğer endüstriyel ürünlerin doğal olana kıyasla daha az faydası olmasına rağmen, hamile kadınlar hazır paket papatya çayı içebilir.

Hamilelik sırasında daha sağlıklı bir yaşam için kural basittir: ne kadar doğal olursa o kadar iyidir.

Poşet çaylar hazırlanırken pratik olmaları ve kolay bulunmaları ile bilinir. Ancak çiğ yaprakla yapılanlarla aynı faydalara sahip değiller.

Bunun nedeni, tüm bitkinin ezildiği ve bazen diğer bitkilerle karıştırıldığı süreçleri içeren sanayileşmiş ürünler olmalarıdır. 

Bahsedilen bu işlemler, papatya çayının gerçek faydalı özelliklerinin ortadan kaldırılmasına neden olur.

Kırsal kesimde yaşıyorsanız, papatyaları kendiniz toplayın. Kurutmadan önce yıkayın ve gölgede kurutun.

Hamilelikte Papatya Çayı Faydaları

hamilelikte papatya cayi
Hamilelikte papatya çayı

Tıbbi olarak tavsiye kullanılmaması önerilmedikçe, hamile kadınlar papatya çayı içebilir. Hamileyken papatya çayı günde en fazla 2 bardak ve birkaç saat arayla içilmesi gerekir.

Genel olarak papatya çayı gibi limon otu, rezene ve melisa gibi bitki çayları da az miktarda alındıkları sürece hamilelik sırasında güvenlidir. Bu bitki çayları annenin rahatlamasına yardımcı olabilir, sıvı alımını artırabilir ve birçok fayda sağlayabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Bebeğin Düştüğü Nasıl Anlaşılır?

Papatya, anti-inflamatuar özelliklere sahip sakinleştirici bir bitki olarak bilinir. Hamilelikte papatya çayı bu etkisiyle, vücudun daha doğal bir şekilde güçlenmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Hangi Çaylar İçilmez?

Hamileler alkollü içecekler, şekerli içecekler ve bazı çayları içmekten kaçınmalıdır. Hamilelikte tarçın, boldo, nane, ebegümeci, siyah ve yeşil çay gibi çaylar yasaktır. Çünkü bu bitkiler bebeğe zarar verebilir. Örneğin, tarçın çayı hamilelikte düşüğe bile neden olabilir.

Hamilelikte hangi çaylar içilmez, aşağıda her biri ve neden kaçınılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız:

Siyah ve yeşil çay

Bu iki çay türü, bazı vücut fonksiyonlarını (kalp atışı gibi) hızlandırabileceğinden hamilelik sırasında kaçınılması gereken çok miktarda kafein içerir.

Ayrıca hamilelikte yeşil çay içmek, hamile kadının uykusunu kaçırabilir ve bebeğin anne karnında huzursuz olmasına neden olur.

Tarçın çayı

Düşüğe neden olma etkisi olabileceğinden, tüm hamilelik dönemi boyunca tarçın çayı içilmemelidir.

Hamilelikte tarçın çayı, kan damarlarının ve rahim kasılmasını uyarır.

Tarçın, özellikle bebeğin düşmesi için daha hassas olduğu 1. trimesterde hamilelik kaybına veya bebekte kalıcı hasara neden olabilir.  

Boldo çayı

Boldo çayında da bebekte doğum kusurlarına neden olabilen maddeler vardır. Ayrıca bu bitki erken doğuma neden olabilir.

Öte yandan boldo çayı, bebek miadını doldurduğunda (42 haftanın üzerinde) doğumu başlatmak için tıbbi tavsiyelerden biridir. 

Hibiskus çayı

Hibiskus çayı, idrar akış hacmini artırmada kullanılan doğal bir idrar söktürücüdür. Bu çay kadınlar tarafından zayıflamak için oldukça işe yarar.

Sorun şu ki vitaminleri ve diğer besinlerin idrar yoluyla atılmasına neden olur.

hamilelikte papatya cayi icmek
Hamilelikte papatya çayı içmek

Bu nedenle hamilelikte hibiskus çayı aşırı içilirse bebeğin iyi gelişimi için gerekli olan vitamin eksikliğine yol açabilir.

Hibiskus çayı hamileyken fazla içilirse anne sütünü de etkileyebilir ve besin bileşimine zarar verebilir. Ayrıca, süt üretimini bile azaltabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Anne Karnında Bebek Acıkınca Ne Yapar?

Nane çayı

Hamilelikte nane çayının çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz, ancak dikkatli bir şekilde içmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, hamileliğin erken ve geç dönemlerinde çayı bırakın veya miktarını en aza indirin.

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde, günde 3-4 bardağa kadar nane çayı içebilirsiniz. İçeceği daha faydalı getirmek için nane, yaban mersini yaprağı, doğranmış zencefil, kuşburnu, limon, ahududu ve kuş üzümü ile demlenebilir.

Hamilelikte nane çayı içmek, can sıkıcı mide bulantısından kurtulmanın harika bir yoludur. Bu, gücünüzü hızla geri kazanmanıza ve vücudunuzun toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, hamilelikte papatya çayı ölçülü olarak içildiğinde hem anne hem de bebek için herhangi bir zararı yoktur. Şüphe durumunda, herhangi bir çay içmeden önce doktorunuza danışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.