Hamileyken

Hamilelikte Nane Çayı İçilir Mi?

24.01.2022
266
Hamilelikte Nane Çayı İçilir Mi?

Hamilelikte nane çayının rahim kaslarında gevşemeye neden olduğu ve bu nedenle de hamileyken içilmemesi gerektiği söyleniyor. Peki bu doğru mu? Hamilelikte nane limon çayı içilebilir mi?

Özellikle kış aylarında nane limon çayı popülerdir. En dikkat çekici özelliği kokusu ve tadıdır.

Bağırsak problemlerini ve adet kramplarını gidermek için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca yemeklerde aroma vermesi için kullanılır.

Hamilelikte nane çayı içilip içilmeyeceği konusunda uzmanların görüş ayrılıkları var. Bazıları hamileyken nane çayı içmeyi onaylamaz, bazıları ise içilebileceğini söyler.  

Hamilelikte nane çayı hakkında kadın doğum uzmanı ile konuşulması önerilir. Böylece, tıbbi geçmişinizin ve mevcut klinik durumunuzun, hamileyken nane tüketiminin güvenliği konusunda bilgi almak mümkün olacaktır.

Hamileler Doğal Nane Çayı İçebilir Mi?

Nane çayı tüketimine izin verildiğinde genel olarak en iyi seçenek doğal olandır. Bunun nedeni, doğal bitkinin besinlerini koruması ve daha fazla sağlık yararı sunmasıdır. Paketli olanlar mutlaka kötü değildir, ancak amaç besinleri korumak ise, o kadar faydalı olmayabilir.

İdeal olarak hamilelikte nane çayını kadın günde 1 fincan (yaklaşık 250 mL) ile sınırlamalıdır. Bu hem doğal hem de paket çay için geçerlidir.

Hamilelikte nane çayı içmek ile ilgili görüş farklılıkları olduğundan, aşağıda bu bitkinin hamilelik sırasında tüketilmesinin olası yararlarını ve zararlarını gösteriyoruz:

Nane çayı faydaları

Hamilelikte nane çayının birçok fayda arasında, bu çayın hamilelik sırasında yaşanan mide bulantısı ve mide ekşimesi problemini rahatlaması vardır.

Bu çay aynı zamanda hamile kadınlarda şişkinliği azaltacak, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve kafeinsiz, sakinleştirici etki sağlayacaktır.

Sindirim sistemi sağlığını iyileştiren bu çay, hamile kadının mide ağrısı veya tahriş yaşamasını önleyecektir. Hamilelikte nane çayı kusmanın neden olduğu rahatsızlığı azaltır ve bazı solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. Ayrıca grip ve soğuk algınlığı tedavisini desteklemek için idealdir.

  • Mide bulantısı ve krampları hafifletir;
  • Doğal bir yatıştırıcıdır;
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Nane çayı zararları

Hamilelikte nane çayı içmenin faydalarını inkâr etmeseler de hamilelerin nane çayı içebileceği fikrine karşı çıkanlar da var.

Nane çayı tüketimi ile ilgili sorun, yalnızca aşırı tüketimi ile ilgilidir.

  • Anne sütü üretimini azaltır;
  • İshale neden olabilir;
  • Düşüğü kolaylaştırabilir.

Hamilelikte Nane Çayı Ne ile Karıştırılabilir?

hamilelikte nane çayı içilirmi
Hamilelikte nane çayı içilir mi

Hamilelikte nane çayıyla neyin karıştırılıp karıştırılamayacağını bilmek ve şüphe durumunda tıbbi yardım almak önemlidir: 

Limon

Kadın hamile olduktan sonra vücudunda birçok hormonal değişim başlar. Yaşanan bu hormon değişimleri kadında mide bulantısı ve kusmayı tetikler.

Hamileyken mide bulantısını hafifletmek için nane limon çayı tercih edilebilir. Ayrıca nane limon çayının anne karnındaki bebek için de herhangi bir zararı yoktur.

Karabiber

Karabiber normalde hamile kadınlar tarafından bebek için herhangi bir komplikasyona neden olmadan tüketilebilir. Özellikle nane çayı içerisinde mir miktar karabiber soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı için oldukça etkilidir.

Ancak bu karışım, özellikle kadın hamilelikten önce karabibere karşı hassas ise, hamile kadınlarda mide ekşimesi, bağırsak komplikasyonları ve ishal gibi bazı sorunlara neden olabilir.

Bal

Özellikle bal, limon ve nane çayı soğuk algınlığı ve grip için oldukça faydalıdır.

Çoğu hamile kadın için hamilelikte bal tüketimi önerilir. Bu besin hem annenin hem de bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Bal, diyabet veya gestasyonel diyabeti olan hamile kadınlar için uygun değildir. Bu durumlar dışında bal hamilelikte yenebilecek, oldukça faydalı bir besindir.

Zencefil

Zencefil ve nane, ikisi birlikte hem bağışıklığı artırır hem de özellikle kış aylarında boğaz ağrısını yatıştırır.

Hamilelikte Yeşil Nane Çayı İçilebilir Mi?

Hamilelikte yeşil nane çayı aşırıya kaçılmadığı sürece güvenlidir ve gebe kadınlar tarafından tüketilebilir. Hamilelikte nane çayının genel olarak hamilelik için herhangi bir etkisi yoktur.

Öte yandan hamilelikle ilgili riskler veya tıbbi kısıtlamalar varsa, bu bitkiden kaçınmak en iyisidir. 

Hamilelikte nane çayını izin verilen diğer bitkilerle (rezene ve papatya gibi) karıştırarak içmemelisiniz. Bu çayın etkisini azaltabilir.

Hamileyken nane çayı aşırı tüketiminin tehlikeli olduğu bilinmektedir; ölçülü miktarda tüketim birçok fayda sağlayabilir.

Hamilelikte nane çayı içilmesi uzmanlar arasında görüş ayrılıklarına neden olsa da günde bir fincan çayın herhangi bir zararı olmaz. Bu ve diğer bitki çaylarında önemli olan aşırı tüketilmemesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.