Hamileyken

Hamilelikte Miyom Bebeğe Zarar Verir Mi?

06.12.2021
373
Hamilelikte Miyom Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte miyom bebeğe zarar verebildiği için kadınların gebelik öncesinde jinekolojik kontrolden geçmesi çok önemlidir. Miyom hamileyken her kadında olmaz. Daha öncesinden miyomları vardır ve hamile kaldıktan sonra bunlar büyümüştür.

Miyomlar hamile kalmayı engellediği için de kadınlar arasında yaygın bir problemdir. Hamile kalmaya çalışan kadınların %10’unda bu problemin olduğu görülür.

Miyomlar hamile kadınların tamamında ortaya çıkan bir kas çoğalması durumudur ve bebeğe farklı etkilerinin olduğunu kanıtlanmıştır. Hamilelikte miyom, her durumda zararlı olmaz. Miyom türlerinin bazıları iyi huylu olarak nitelendirilir. Hemen endişe uyandırması gereken bir durum olmamakla birlikte, kontrol ve gözlem altında bulunması da gereken bir durumdur.

Miyom Nedir?

Miyom, hamile kadınların yaşadığı ve rahim ağzında bulunan kasların çoğalması durumu olarak özetlenebilir. İyi huylu tümörler arasında bulunan miyomlar, kadınların hamilelik sürecinde yaşadıkları bir durumdur. Üreme zamanında olan kadınların %20’sinde miyomların gözükmesi normal olarak nitelendirilmiştir. Genetik sebeplerin yanında, östrojen hormonunun salgılanması ile de birlikte, miyomların ortaya çıktığı düşünülmektedir, ancak kesin olarak miyomların neden oluştuğuna dair bir açıklama günümüzde bulunmaz.

Rahim miyomları, rahmin veya serviksin şeklini ve/veya boyutunu değiştirebilen fibromüsküler dokudan oluşan iyi huylu tümörlerdir. Rahim iç zarının (miyometriyum) kas hücrelerinden kaynaklanırlar. Miyomlar, birkaç milimetreden 30 santimetreye kadar değişen farklı boyutlarda tek veya çoklu olabilir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom rahatsızlığının semptomları, her zaman belirti vermeden ortaya çıkabilme ihtimaline sahiptir. Rahmin kasılmasını olumsuz etkileyen rahatsızlığın, düzensiz, uzun ve şiddetli kanama ile anemi belirtileri gösterdiği bilinmektedir.

Miyomların ortaya çıkmasını belli eden rahatsızlıklar arasında şunlar bulunur:

 • Karında şişlik
 • Karın ağrısı
 • Hazımsızlık
 • Kabızlık
 • Gaz şikayetleri
 • Böbrek ağrısı
 • Sık idrara çıkma

Hamilelikte Miyom Ağrı Yapar Mı?

Miyom hamile kadınların %2 ila %12’sinde bulunur. Her hamile kadında büyüyüp hamileliği tehlikeye atmaz. Hamilelikte miyom büyümesi varsa, genellikle ilk 12 hafta içinde ortaya çıkar ve bazı durumlarda hamilelik ilerledikçe azalır.

Bazen hamilelikte miyom ağrısı çekenler olabilmektedir. Hamilelikte miyom ağrısının nedeni, bu oluşumların gebelikte beslenememesindendir. Hamileyken miyomların kaybolma eğilimde olmasının nedeni de budur. Yani gebelik döneminde miyomlar rahimde yeterince beslenemez ve genellikle küçük boyutlu olanlar kaybolur.

Miyom ağrısı nasıldır?

hamilelikte miyom agrisi cekenler
Hamilelikte miyom ağrısı çekenler

Hamilelikte miyom ağrısı genellikle büyük boyutlu olanlardan kaynaklıdır ve karın çevresi ve kasık bölgesinde sancılı ağrılara neden olabilir. Bazen sadece ağrı yapmakla kalmaz kanamalara da neden olur.

Hamilelikte Miyom Bebeği Etkiler Mi?

Miyomların hamile kadınlara etkileri farklı çerçeveler açısından incelenebilir. Hamile kadınlar %10’unda miyom taşıma ihtimali yüksek olarak değerlendirilmiştir. Bu durum, rahmi ve rahim içi duvarını etkilediğinden, her zaman olmasa bile karındaki çocuklara da çeşitli olumsuz etkiler yaratabilirler.

Anne ve bebek için kayıp dahil çok önemli riskler taşıyan miyom rahatsızlığı için bu durumu yaşayan herkesin, doktorlarına danışması ve doktorlar ile iletişim halinde kalıp kendilerine göre belirlenmiş olan tedavi süreçlerini tamamlamaları gereklidir.

Miyom rahatsızlığının, kesin değil muhtemel olmakla birlikte gebe kadınlar ve çocukları için yaratabileceği rahatsız durumlar şunlar olarak listelenebilir:

 • Erken doğum
 • Hamile kadının suyunun erken gelmesi
 • Eşin erken ayrılması durumu (Dekolman plasenta)
 • Plasentanın önde olması (Plasenta PRevia)
 • Bebeğin karın içerisindeki gelişiminin önünün kesilmesi veya bu gelişimin olumsuz olarak etkilenmesi
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Doğum sonrası kanama
 • Rahimde yırtıklar oluşması
 • Ters geliş (Makat gelişi)
 • Sezaryen doğuma zorlanmak

Hamilelikte Miyom Büyümesi Olursa Ne Yapmalı?

Hamileyken miyomlar bazı durumlarda büyüyebilir ve hastaneye yatışa yol açabilecek şiddetli ağrıya neden olabilir. Hamilelikte miyomlar ayrıca fetüsün pozisyonunu değiştirerek düşük veya erken doğum riskini artırabilir. Nadir durumlarda, hamilelik sırasında miyom yüksek kanama riski taşıdığı durumlarda hamileyken bile ameliyat gerekir.

Hamilelikte miyomlar çoğu durumda kadın ve bebeğin sağlığını etkilemez. Ancak, hamilelik öncesinde bazı durumlarda doğurganlığı birçok yönden etkileyebilirler. Semptomların şiddetine, miyomların boyutuna ve konumuna bağlı olarak değişen çeşitli tedaviler mevcuttur. Sorunu mümkün olan en kısa sürede tespit ve tedavi etmek için testleri yaptırmaya her zaman dikkat etmek gerekir. Kendinizi rahat hissedebilmeniz ve miyomlarla başa çıkabilmeniz için jinekoloğunuza 6 ayda bir görünün.

Miyomlar Nasıl Tedavi Edilir?

Miyomların çoğu iyi huylu olarak nitelendirilen tümörler arasında bulunur. %0,1 ile %0,5 arasındaki ihtimallerde, bu tümörün kötü huylu bir tümöre dönüşme ihtimali vardır. Bu ihtimal oldukça düşük olsa da miyomlar, yine de tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Miyom tedavisi için cerrahi müdahale (açık ameliyat), gözlem tedavisi veya ilaç tedavisi yöntemlerinden biri veya birden fazlası uygulanabilir.

Rahimde Miyom Hamileliği Engeller Mi? daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bu tedavi yöntemleri seçilirken, miyomun bulunduğu yer, boyutu, hastanın yaşı ve fiziksel durumu gibi özellikler değerlendirilir. Daha sonra, rahatsızlığı taşıyan kişi için en iyi yöntem seçilir ve tedaviye başlanır. Miyom rahatsızlığı olan gebe kadının, durumlarının takibi için doktorları ile iletişim halinde olmaları gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.