fbpx

Hamilelikte Mide Yanmasına Hangi Meyve İyi Gelir?

06.05.2023
235

Hamilelikte mide yanması oldukça yaygın bir durumdur ve genellikle gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde başlar. Bu rahatsızlık, midenin yanması, acıması ve hatta bazen yanında reflü belirtileriyle birlikte gelir. Hamilelerin bu rahatsızlıktan kurtulmak için doğal yolları araştırdığı bilinmektedir.

Bu yazımızda, hamilelikte mide yanması için önerdiğimiz basit ve etkili besinlerden bahsedeceğiz. Hangi meyvelerin, ananasın ve diğer besinlerin mide yanması için iyi veya kötü olduğunu öğreneceksiniz.

Hamilelikte Mide Yanması Nedir Ve Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması, ana rahminin büyümesi nedeniyle diyaframa baskı yapması sonucu karına doğru sıvı itilmesi, böylece mide asidi yemek borusuna doğru reflü yapmasıdır. Bu, hamile kadınlarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir.

Hamilelikte mide yanması için belirli gıdalar, özellikle de mideyi tahriş eden yiyecekler kaçınılmalıdır. Diğer yandan, mide yanmasına iyi gelen meyveler gibi bir dizi meyve, bu durumu azaltmak için harikadır. Örneğin, elma ve muz hamileler için mide rahatsızlığı için ideal meyvelerdir. Ayrıca kavun ve şeftali‘den oluşan bir karışımın da mide yanması için iyi olduğu söylenir.

Bu meyveler hamile kadınların mide yanmasını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak özel bir durumda tüketilmediği sürece bu meyvelerin tüketilmesi, herhangi bir tehlike oluşturmayacaktır. Ancak hamile kadınlar, çiğ yiyecekler – özellikle de çiğ et, yumurta, ve baklagiller- konusunda dikkatli olmalıdır.

Hangi Meyveler Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelir?

Hamilelik dönemi, bir kadının beraberinde getirdiği bazı sıkıntılar da cabasıdır. Mide yanması, bu sıkıntılardan biridir ve hamilelikte sıkça rastlanan bir durumdur. Şimdi sizlere hamilelikte mide yanmasına iyi gelen meyveler hakkında bilgi vereceğiz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Hangi Meyveler Hamilelikte Mide Yanmasina Iyi Gelir
Hangi Meyveler Hamilelikte Mide Yanmasina Iyi Gelir

1. Muz
Muz, hamilelik sırasında tüketilebilecek en iyi meyvelerden biridir. Hem potasyum içeriği hem de lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca muzu yiyerek mide yanması ile savaşabilirsiniz. Çünkü muz, mide asidini nötralize eder ve böylece midede oluşan yanmayı azaltır.

2. Karpuz
Suları bol olan meyveler, özellikle de karpuz, hamilelikte mide yanmasına iyi gelir. İçerisindeki yüksek su oranı sayesinde mide asidini nötralize eder ve böylece midede oluşan yanmaları azaltır. Ayrıca karpuz, hem iyi bir C vitamini kaynağıdır hem de yüksek potasyum içeriğiyle hamile kadınların tüketmesi için ideal meyvelerden biridir.

3. Elma4. Çilek
Elma, kabuklu olarak tüketildiğinde oldukça yararlıdır. Kabuğunda bulunan pektin sayesinde mideyi sakinleştirir ve yanmayı azaltır. Ayrıca elma, yüksek lif içeriği ile kabızlık sorununa da iyi gelir.Çilek, hem tadı güzel olan hem de besleyici olan bir meyvedir. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücuda faydalıdır. Hamilelikte mide yanmasına da oldukça iyi gelir. Çilek, mide içeriğindeki fazla asidi nötralize eder ve böylece yanmayı azaltır.

Hamilelik döneminde mide yanması yaşayan kadınlar, yukarıda bahsedilen meyveleri tüketerek rahatlayabilirler. Bu meyveler midedeki fazla asidi nötralize ederek rahatlama sağlarlar. Ancak yine de hamilelik döneminde herhangi bir besini tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Ananasın Hamilelikte Mide Yanmasına Olan Etkisi Nedir?

Ananas hem sağlığımız için yararlı olan, hem de mükemmel bir lezzeti olan bir meyvedir. Özellikle hamilelikte, abur cubur veya asitli içecekler yerine bu tarz meyveleri tüketmek, mide problemlerine neden olmadığı için oldukça önemlidir.

Ananas, hamileler için çok yararlı bir meyvedir. Çünkü içeriğindeki bromelain enzimi sayesinde, mide asitlerini bastırarak mide yanmasına iyi gelir. Bunun yanı sıra, ananas, A ve C vitaminleri ve potasyum içeriğiyle de hamileler için oldukça yararlıdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Karpuz Yemenin Faydaları

Ananasta bulunan bromelain enzimi, mide yanmasını önemli ölçüde azaltabilir. Bunun yanı sıra, kabızlık sorunu yaşayan hamileler için de oldukça faydalıdır. Ananas sindirime yardımcı olan ve tüm vücudu arındıran önemli bir meyvedir. Özellikle hamilelikte mide yanması problemlerinde, taze ananas sakince tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Hamilelikte Mide Yanması İçin Diğer Besinler Nelerdir?

Hamilelikte Mide Yanmasi Icin Diger Besinler
Hamilelikte Mide Yanmasi Icin Diger Besinler

Hamilelikte mide yanması oldukça yaygın bir durumdur ve anne adaylarının büyük çoğunluğu tarafından deneyimlenir. Genellikle gebe kadınların yüzde 50’sinden fazlası hamilelik sürecinde mide yanması yaşar. Hamileler için mide yanmasını önleyebilecek ve hafifletebilecek bazı yiyecekler vardır.

BesinlerFaydaları
Yulaf ezmesiDoyurucudur ve mide yanmasını azaltabilir.
ZencefilDoğal bir anti-enflamatuar özelliğe sahiptir ve mide yanmasını rahatlatabilir.
PirinçMide ve bağırsakları rahatlatarak, mide yanmasını azaltabilir.

Mide yanmasını şiddetlendirebilecek bazı besinler de vardır. Özellikle baharatlı, yağlı ve asitli yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması önerilmektedir.

  • Baharatlı yiyecekler
  • Kızartmalar
  • Aşırı tatlı yiyecekler

Bununla birlikte, her kadın kendine özgü bir beslenme düzeni gerektirir. Hamilelikte mide yanması belirtileri yaşayan kadınlara, doktorlarına danışarak kendi ihtiyaçlarına uygun bir beslenme planı oluşturmaları önerilir.

Hangi Meyveler Hamilelikte Mide Yanmasını Kötüleştirir?

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonal değişimler, yavaşlayan sindirim sistemi, artan mide asidi, hızlı yemek yemen ve aşırı yağlı veya baharatlı gıdalar yeme sayılabilir. Mide yanması problemi için birçok tedavi yöntemi olsa da, bazı meyveler mide yanması konusunda olumlu etki yapabilir. Bazı meyveler ise tam tersi etki yaparak mide yanmasını kötüleştirebilir.

Hamilelik döneminde mide yanması şikayeti yaşayan kadınlar genellikle meyve tüketmek isterler. Çünkü meyveler vücut için gerekli olan besinleri sağlaması bakımından oldukça faydalıdır. Ancak, bazı meyveler hamilelikte mide yanmasını daha da kötüleştirir. Örneğin, turunçgiller, üzüm, karpuz ve domates gibi asitli meyveler, mide asidini arttırarak mide yanmasını daha da arttırabilir. Bunun yanı sıra, çilek ve ahududu gibi asit oranı yüksek meyveler de mide yanmasına neden olabilir.

Asit Oranı Yüksek MeyvelerAsit Oranı Düşük Meyveler
ÜzümElma
KarpuzArmut
DomatesŞeftali
ÇilekMüz
AhududuÇilek
hamilelikte mide yanması şikayeti

Bu nedenle, hamilelikte mide yanması şikayeti olan kadınların asit oranı düşük meyvelere yönelmeleri daha doğru bir tercih olacaktır. Muz, elma, armut, şeftali ve müz gibi meyveler, sindirim sistemi için oldukça faydalıdır ve mide yanması konusunda da olumlu etki gösterir. Bu meyveler, mide asidini azaltarak mide yanmasını hafifletebilir ve bağırsak hareketlerini düzenleyebilir. Ayrıca, bu meyveler kabızlık sorunu yaşayan hamileler için de oldukça faydalıdır.

Bol su tüketimi de sindirim sorunlarını hafifletmede oldukça etkili olacaktır. Ancak, özellikle faydalı olduğu düşünülen meyve tüketiminde dahi aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.