Hamileyken

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

29.01.2022
236
Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide yanması sıklıkla olur ve gebe kadının sürekli rahatsızlık hissetmesine neden olur. Bu nedenle, hamileyken mide ekşimesi hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir.

Hamilelikte, kadının vücudunda birtakım değişiklikler meydana gelir. Bazıları sadece fizikseldir, ancak bazı belirtiler var ki oldukça cam sıkıcıdır. Bunların arasında mide ekşimesi listenin belki de en başında yer alır.

Hamilelikte mide yanmasının başlama zamanı her kadında farklı olmakla birlikte, bunun olması birkaç faktöre de bağlıdır.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Normal Mi?

Evet, hamilelikte mide ekşimesi normal kabul edilen bir durumdur. Mide yanası olarak da bilinen mide ekşimesi hamilelikte çok sık görülen bir şikayettir. Birçok kadın hamilelik sırasında bu rahatsızlığı yaşar ve bazı durumlarda birkaç dakika hatta birkaç saat sürebilir.

Hamilelikte mide ekşimesi, mide asidi yemek borusuna ve ağza doğru yükseldiğinde oluşan rahatsız edici bir duyguya neden olur. Bu, boğaza ve göğse yayılan bir yanma hissine neden olur.

Hamile kadınların %17 ila %45’inin bir noktada mide ekşimesi yaşadığını belirtmek isteriz.

Hamileyken midede ekşime hissine ek olarak, hamile kadınların yanma ve boğaz ağrısı hissetmesi, midede şişmesi, tükürük salgısının artması, ağızda acı tat, kaburgalarda ağrı, daha sık geğirme ve ayrıca kabızlık gibi sindirim bozuklukları olması yaygındır.

Genel olarak hamilelikten önce mide ekşimesi ve gastrit veya reflüsü olan kadınların, hamilelikte mide ekşimesi yaşama olasılığı daha yüksektir.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne Sebep Olur?

hamilelikte mide yanmasi neden olur
Hamilelikte mide yanması neden olur

Birkaç faktör hamilelikte mide yanması riskini artırır. Bunlardan biri, yemek borusunu mideden ayıran alt yemek borusu sfinkteri üzerindeki azaltılmış basınçtır. Bu nedenle asit mideden yemek borusuna daha kolay geçer.

Rahmin genişlemesi mideye fazladan baskı uygulayarak mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir. Rahim ne kadar büyürse midenin kasılması ve yanma rahatsızlığının artma olasılığı o kadar fazladır.

Ayrıca, hamilelikten sorumlu bazı hormonlar sindirimi yavaşlatarak midede yanma riskini artırır.

Bu, hamilelik hormonu olarak da bilinen ve kas gevşetici görevi gören progesteron hormonuyla ilgili bir durumdur. Fazla progesteron, mide asidinin yemek borusundan ve hatta boğazdan daha kolay yukarı çıkmasına neden olur.

Ayrıca progesteron mide içindekileri normalden daha uzun süre tutar. Bu şekilde sindirim daha yavaş olur ve mide daha uzun süre dolu kalır. Bu da anne adaylarında mide ekşimesi riskini artırır.

İyi haber şu ki, hamilelikte uzun süreli mide ekşimesi ile ilgili sağlık sorunu yok. Hamilelikte mide ekşimesi, sadece geçici rahatsızlığa neden oluyor. Bebek doğduktan hemen sonra bu problem otomatik olarak kaybolur.

Anne sağlığı için risk oluşturmasa veya bebeğin gelişimini tehlikeye atmasa da bu rahatsızlık hamile kadının düzgün beslenmesini engelleyebilir. Hamileyken oluşan mide yanması, kilo kaybına neden olabilir. Bu nedenle durum doktor tarafından yakından izlenmelidir.

Mide ekşimesi midede veya kaburgalarda şiddetli ağrı gibi başka semptomlarla birlikte oluyorsa, her şeyin yolunda olup olmadığını veya daha ciddi bir hastalığın belirtisi olup olmadığını öğrenmek gereklidir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Ne Zaman Başlar?

Mide ekşimesi hamilelikte herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Ancak ikinci ve üçüncü trimesterlerde daha sık görülür.

Bir araştırmaya göre, kadınların yaklaşık %39’u ilk üç aylık döneminde mide ekşimesi yaşıyor. %72’si hamilelikte mide ekşimesini üçüncü trimesterde yaşıyor.

Rahim genişlediği ve mideye baskı yaptığı için hamileliğin sonlarında midede yanma daha sık görülür. Bu, daha asidik içeriğin yemek borusuna çıkması ve bu hoş olmayan semptomun olmasını kolaylaştırır.

Hamilelikte Mide Ekşimesi İçin İlaç Kullanılabilir Mi?

Hamile kadınların mide ekşimesini hamileliği izleyen doktora bildirmeleri çok önemlidir. Teşhisten sonra doktorunuz mide ekşimesi için en iyi ilacı size reçete edecektir.

Bazı ilaçlar midenizdeki asidi nötralize etmeye ve yanma hissini bastırmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, hamilelikte mide ekşimesi için ilaç doktor gözetiminde kullanılabilir.

Hamileyken kendi kendine ilaç almak hem anne hem de bebek için oldukça riskli olabilir. Bu nedenle, hamileyken mide ekşimesi yaşıyorsanız, bu problemi geçirmek için kendi kendinize ilaç kesinlikle kullanmayın.

Antasitler genellikle mide ekşimesi vakalarında doktor tarafından reçete edilir. Ancak gelişigüzel kullanımı gebeliğe ve bebeğe oldukça zararlı olabilir ve hatta sorunu daha da ağırlaştırabilir.

Hamilelikte mide yanması için ilaç kullanımına ek olarak, hamile kadınlara mide yanmasını kontrol etmek için rutinlerinde bazı değişiklikler yapmaları önerilir.

Gebelikte mide ekşimesi için yapmanız gereken değişiklikler şunlardır:

Yiyecekleri iyi seçin

Turunçgiller, çikolata, alkolsüz içecekler, kafein, domates ve asitli veya yağlı yiyecekler sindirimi yavaşlatabilir ve mide ekşimesine neden olabilir.

Özellikle hamileyken çikolata yemek kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Ancak bu fazla yenirse mide yanmasını artırır.

hamilelikte mide yanmasi ne iyi gelir
Hamilelikte mide yanması ne iyi gelir

Hamile kadınlara bu maddelerin tüketimini azaltmaları veya bunlardan kaçınmaları önerilebilir:

Öğünleri bölün

Öğünlerin günde en az üçe bölünmesi önerilir. Bu, mideye aşırı yüklenilmesini ve daha hızlı boşalmasını önlemeye yardımcı olur. Yemeğinizi iyi çiğnemeniz ve yemek sırasında sıvı tüketmemeniz de mide yanmasını önlemek için önemlidir.

Sigara içmeyin

Mide içeriğini tutan ve geri dönmelerini önleyen valfi gevşetebileceği için gebelikte sigara içme alışkanlığından vazgeçilmelidir. Ayrıca hamileyken sigara içmek bebeğin oluşumunu tehlikeye atabilir.

Dar giyinmeyin

Hamilelik sırasında dar giysiler giymekten kaçınmanız önerilir. Bunun nedeni, karın üzerindeki baskıyı ve midede yanma riskini artırabilmesidir.

Hamilelikte Mide Yanması İçin Ne Yenmeli?

Bazı meyveler hamilelikte mide ekşimesini hafifletebilir, ancak bazıları semptomu daha da kötüleştirebilir.

Asidik olmayanların sindirimi kolaydır ve besleyicidir. Hamilelikte mide yanması için asidik olmayan meyveler yenmelidir.

Hamileyken mide yanması için yenmesi gereken meyveler şunlardır:

Elma: Lif açısından zengindir ve iyileştirici bir etkiye sahiptir, hamile kadının midesindeki yanmayı kontrol etmeye yardımcı olur.

Muz: Doğal bir antasit olarak kabul edilir, yani mide ekşimesini çabucak giderir.

Karpuz: Bol su içerdiğinden sindirime yardımcı olur, mide asidini nötralize eder, reflüyü azaltır.

Hamilelikte mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebileceği için limon ve portakal gibi turunçgillerden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte mide yanmasına bitkisel çözüm

Hamilelikte mide yanmasına bitkisel çözüm olarak çaylar, bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları olan çok popüler içeceklerdir.

Zencefil çayı, hamilelik sırasında güvenli kabul edilir. Bu çay, mide ekşimesi ve mide bulantısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ancak hamileliği tehlikeye atmamak için az miktarda tüketilmelidir.

Meyve çayları da hamileyken risksizdir ve mide ekşimesini iyileştirmek için bir dilim zencefil ile eklenerek içilebilir.

Siyah, beyaz, yeşil çay gibi kafeinli çaylar, hamilelik sırasında çok az tüketilmeli veya hiç içilmemesi gereken doğal uyarıcılardır.

Sonuç olarak, hamilelikte mide ekşimesi çok yaygın bir durumdur. Mide yanması kadına ve bebeğe herhangi bir zarar vermez, sadece anne açısından can sıkıcıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.