Hamileyken

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

26.12.2021
329
Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde çoğu kadın hamilelikte mide bulantısı yaşayabilir. Ancak tüm hamile kadınların bu semptoma sahip olmadığını ve bu bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var.

Yine de bazı şüpheler ortaya çıkabilir. Neden oluşur? Genellikle ne zaman olur? Ve hepsinden önemlisi, hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer ve bu sorun nasıl geçer?

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamile kadınların neden mide bulantısı hissettikleri tam olarak bilinmemekle birlikte uzmanlar, sorunun büyük olasılıkla hCG hormonunun (Human Chorionic Gonadotropin) katlanarak artmasıyla ilgili olduğunu belirtiyor.

Bu aynı zamanda “hamilelik hormonu” olarak da bilinir. Çünkü hamileliğin en yaygın erken belirtilerini, yani mide bulantısı ve kusmayı tetikler.

Hamilelikte mide bulantısının ortaya çıkışını, hCG’nin Merkezi Sinir Sisteminde yaptığı ve beynin kusmayı başlatmak ve kontrol etmekten sorumlu olan postremaya ulaşan olası bir uyaranla ilişkilendiren bazı çalışmalar vardır.

Daha fazla hormon üretimi göz önüne alındığında, ikiz gebelik durumunda uyarının daha güçlü olabileceğine dair çalışmalar bile vardır.

Yine de hamilelikte mide bulantısını sözde bir “koruma mekanizması” gibi davranarak fetüse faydalı olabileceğine dair bazı hipotezler de vardır.

Bu nedenle hamile kadının vücudu, fetüs için potansiyel olarak zararlı olan yiyecekleri tüketmesini önlemek için mide bulantısına neden oluyor. Bu mekanizma bebeği korumak için bulantıdan sorumlu olabilir.

Bununla birlikte, hamilelikte mide bulantısına katkıda bulunabilecek diğer faktörler, hassas koku alma duyusu, yiyecek tercihlerinde değişiklikler ve önceden var olan kronik rahatsızlıklar (labirentit gibi).

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?

Genel olarak hamilelik bulantısı genellikle ilk üç aylık dönemin sonuna kadar sürer. Bu nedenle hamilelikte mide bulantısının bitme zamanı, gebeliğin 16. haftasından sonra olarak bilinir. Kadınlarda bebeğin doğumuna kadar mide bulantısı olması nadirdir.

Bulantı genellikle birinci üç aylık dönemin sonuna kadar sürer. Yani gebeliğin erken döneminde daha sık görülür. Bu nedenle de mide bulantısı en erken hamilelik belirtisi olarak görülür. Bununla birlikte, bazı kadınların bu semptomu uzun süre yaşadığı durumlar vardır.

Hamileliğin ilk üç ayından sonra mide bulantısı devam ederse, doktorun anne ve bebeğin sağlığıyla ilgili her şeyin düzgün gittiğinden emin olabilmesi için klinik testler yapması yaygındır.

Genel olarak hamilelikte mide bulantısı uzadığında bile, genellikle ciddi değildir.

Çok fazla mide bulantısı olmasının 7. ve 10. haftalar arasında zirve yapan hCG hormon seviyeleri ile ilişkili olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, hormon seviyeleri stabilite olduğunda, bulantı ve kusma meydana gelmez veya azalmaya başlar.

Yaygın bir semptom olmasına rağmen, tüm kadınların bu tür rahatsızlıkları yaşamadığı da bir gerçektir. Hamileyken hiç mide bulantısı şikâyetiniz olmadıysa, bu ters giden bir şeyler olduğu anlamına gelmez.

Hamilelikte Mide Bulantısını Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

hamilelikte mide bulantisi nasil gecer
Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Birçok kadın hamilelikte mide bulantısını geçirmek için arkadaşlarından, akrabalarından ve hatta internetten tavsiye alır. Hamilelik bulantıları için nerden öneri alırsanız alın, doktor önerisi olmadan herhangi bir ilaç almayın.

Mide bulantısı rahatsızlığını tetikleyebilecek güçlü kokulara maruz kalmaktan kaçınmak gibi bazı değişiklikleri kendiniz uygulayabilirsiniz.

Ayrıca buzlu su içmek ya da bir buz küpü emmek de mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, limonlu su içerek de mide bulantısından kurtulmanız mümkün. Limonlu su mide asiditesini dengelemeye yardımcı olur. Ancak herhangi bir tansiyon probleminiz varsa limonlu suyu hamileyken içmemelisiniz.

Daha şiddetli ve sık mide bulantısı durumlarında doktorunuz, Drammin B6 veya Vonau gibi ilaçları reçete edebilir.

Hamileyken mide bulantısını önlemek için diğer bir öneri, baharat içermeyen (biber, hindistan cevizi, karabiber vb.) taze gıda tüketimine öncelik vermektir. Bu anlamda meyveler, hamileyken beslenmeye dahil edilecek harika bir seçimidir.

Manevi rahatlama sağlayan hamilelikte mide bulantısı için dua da kadınlar arasında sıklıkla uygulanan yöntemlerdendir.

Mide bulantısını azaltan meyveler

Meyveler genel sağlığınız için de mükemmeldir. Ayrıca bazı özel faydaları da olabilir. Örneğin, hamile kadınlar için oldukça yaygın olan mide bulantısı gibi semptomların hafifletilmesine nasıl yardımcı olur.

Bu durumda en iyi seçenekler, su içeriği daha yüksek ve daha asidik olan hafif meyvelerdir (genellikle C vitamini açısından zengin meyveler). Bunun nedeni, mide bulantısını artıran mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarını en aza indirmeye yardımcı olmalarıdır.

Hamilelikte mide bulantısını azaltabilecek meyvelerden bazıları şunlardır:

 • Limon;
 • Karpuz;
 • Çilek;
 • Yabanmersini;
 • Portakal;
 • Kivi.

Portakal, özellikle C vitamini içeriği nedeniyle hamilelikte mide bulantısına karşı yardımcı olabilecek faydalı bir meyve örneğidir. Ancak tek portakal değil, aynı şey çilek ve limon için de geçerlidir.

Bunlara ek olarak hurma ve muzun da bu tür rahatsızlıklara karşı yardımcı olabilecek seçenekler olduğunu belirtmekte fayda var.

Hamilelikte Aşırı Mide Bulantısı Neden Olur?

hamilelikte asiri mide bulantisi
Hamilelikte aşırı mide bulantısı

Mide bulantısı hamileyken sık görülen bir semptom olmasına ve kadınlar bunu farklı yoğunluklarda (hafif veya daha şiddetli) yaşayabilse de hamilelikte aşırı mide bulantısı olduğunda sorun olabilir.

Bu duruma hiperemezis gravidarum (hamilelik sırasında aşırı kusma ve mide bulantısı) adı verilir. Mide bulantısı ve buna bağlı hamilelikte zorla kusma sıklığı ve yoğunluğunda artış ile kendini gösterir.

Bu problem hamile kadının beslenme durumunu, sağlığını ve dolayısıyla bebeğin tam gelişimini etkileyebilecek sıvı ve kilo kaybı gibi durumları tetikleyebilir.

Bu duruma genellikle anneyi duygusal olarak zayıflatabilecek diğer rahatsızlıklar gibi psikolojik faktörler neden olur. Bu durumlarda gebe kadının doğum uzmanı tarafından takibine ek olarak, psikolog ile terapötik desteğe ihtiyacı olabilir.

Hiperemezin yaygın olmadığı, kadınların çok azını etkilediği unutulmamalıdır. Doğru tedavi edilirse sorun genellikle bebeği etkilemez.

Hiperemezis gravidarum tedavi edilmediği takdirde, bebek erken doğabilir, beslenme yetersizliği olabilir ve hatta bilişsel bozukluklar bile görülebilir.

Daha önce mide bulantısına neden olabilecek sağlık sorunları olan kadınlar için bakımın iki katına çıkarılması gerektiğini hatırlamakta da fayda var.

Aşırı Mide Bulantısından Nasıl Kaçınılır?

Temel olarak hamilelikte mide bulantısını önlemenin yolu, bu rahatsızlık oluştuğunda en aza indirmek için belirtilen özeni göstermektir.

İlk üç aylık dönemde (mide bulantısının en sık meydana geldiği dönem), aşağıdakileri uygulamanız tavsiye edilir:

 • Güçlü kokulardan kaçının;
 • Baharat olmayan hafif yemekler yiyin;
 • Bol su için, tercihen soğuk;
 • C vitamini açısından zengin meyveleri beslenmenize (limon, portakal, çilek, karpuz) dahil edin;
 • Öğün aralarını kısa tutun.

Kadının hamileyken mide bulantısı hissetmesinin normal olduğu ve bahsedildiği gibi bu durumun her şeyin yolunda gittiğinin bir göstergesi olarak bile kabul edilebileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte mide bulantısının başlama zamanı gebeliğin erken dönemlerinde olabilir. Bu nedenle gebe kadın, rahatsızlığı en aza indirmek için doktor takibine düzenli gitmeli ve aşırı mide bulantısı ile kusma varsa durumu bildirmelidir. Hamilelikte mide bulantısını tamamen önlemenin bir yolu olmadığını sonuç olarak hatırlamakta fayda var.

Ayrıca çok sık görülen bir semptom olmasına rağmen (kadınların %80’inden fazlasını etkiler) hamilelikte mide bulantısı olmaması mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Her durumda tıbbi takip esastır, çünkü bu, annenin sağlığı ve fetüsün gelişimiyle ilgili her şeyin yolunda gitmesini sağlamanın en güvenli ve en etkili yoludur. Ayrıca her kadının ve her hamileliğin benzersiz olduğunu hatırlamak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.