fbpx

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

25.11.2021
928
Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin en zor ve yorucu misafiri kuşkusuz mide bulantısıdır. Hamilelikte mide bulantısı semptomları, erken süreçte görülen en yaygın problemdir. Özellikle sabah saatlerinde görülen mide bulantısı kusmaya neden olabilir. Başlangıç ve bitiş periyodu tamamen kişisel olan sorun, kimi anne adaylarında hiç görülmez. 6.hafta itibariyle görülen mide bulantıları 10.haftada şiddetlenirken 18.haftanın sonunda düzelme eğilimine geçer. Bebek bekleyen anne adaylarının;

 • %30’unde mide bulantıları 3.ayın sonuna kadar sürerken
 • %5’inde doğuma kadar devam eder ve
 • %10’unda hiç görülmez.

Bazı kadınlar gün içinde dönemsel sıkıntılar yaşarken bazı kadınların şikâyetleri tüm gün aynı şiddette sürer.

Hamilelikte Mide Bulantısı Hemen Başlar Mı?

Hamilelikte mide bulantısının hemen başlaması mümkündür. Gebelik oluştuktan sonra kadın vücudu çeşitli hormonları üretmeye başlar. Mide bulantısının ana nedeni de zaten bu hormonlardır. Hamile kaldıktan sonra da hormon artışına bağlı olarak ilk günlerden itibaren mide bulantısı yaşamak mümkündür.

Çoğu kadın, özellikle ilk birkaç haftada, hamilelikte bulantı ve kusma semptomları yaşayacaktır. Ancak, BMC Pregnancy and Childbirth dergisinde 6 Ocak 2021’de yayınlanan İngiltere’deki Warwick Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırma, mide bulantısının tahmin edilenden çok daha erken, yani sadece üç gün içinde başlayabileceğini belirtmiştir.

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar? daha fazlasını öğrenmeye ne dersiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Hamilelikte mide bulantısının sürme zamanı kadından kadına farklılık gösterse de genel olarak 14 hafta sürer. Hormon seviyelerine bağlı olarak bu can sıkıcı durum hamileliğin ilk günlerinden başlar ve 14. Haftaya kadar sürer.

Yaklaşık 14 haftaya kadar süren mide bulantısı günün herhangi bir zamanında görülebilir. Sabah yataktan kalkınca daha yoğun ve daha rahatsız edici bir hal alır. Sabah başlayan mide bulantısı bazen gün boyu da sürebilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kadının Rüyasında Erik Görmesi Ne Anlama Gelir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelikte mide bulantisi nedenleri
Hamilelikte mide bulantısı nedenleri

Genellikle sabah saatlerinde görülen mide bulantısına kusma, öğürme, koku hassasiyeti ve iştahta azalma eşlik eder. Yaygın bir gebelik şikâyeti olarak bilinen mide bulantısı vücudun değişen sürece verdiği tepki olarak tanımlanabilir. İlk gebelikte çok fazla hissedilen sorun çoğu zaman ikinci gebelikte kendini daha az hissettirir. Hamilelikte mide bulantısı nedenleri arasında;

 • Östrojen seviyesindeki artış
 • Progesteron seviyesindeki değişiklik
 • hCG hormon seviyesindeki artış
 • Koku hassasiyeti ve
 • Kan basıncındaki değişimler sayılabilir.

Özellikle zararlı yiyeceklere karşı görülen hassasiyet anne karnındaki bebeği korumayı sağlar. Mide bulantısı şikâyeti olan anne adaylarının zararlı alışkanlıklardan uzak durması ve sağlıklı beslenmesi gerekir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Anne ve Bebek Açısından Riskli midir?

Hamilelikte mide bulantısı annenin yaşam kalitesine olumsuz yansır. İş yaşamından sosyal hayata kadar pek çok alanda günlük aktiviteleri sekteye uğratan durum, kaygı, depresyon ve stres oluşturur. Yapılan klinik çalışmalar hamilelikte yaşanan mide bulantısının anne ve bebek üzerinde herhangi bir zararı olmadığını göstermiştir.

Bulantıların tetiklediği kusma hali şiddetli hale gelirse anne adayı sağlıklı beslenemez. Sıvı alımının da düşmesiyle birlikte hamilelerin sadece %2’sinde görülen hiperemezis gravidarum rahatsızlığı belirtileri şu şekilde takip edilebilir.

 • Anne adayının idrar rengi koyulaşır
 • Kilo kaybı üst seviyeye ulaşır
 • Baş dönmesi ve bayılma görülür
 • Vücut ısısı 38’in üstüne çıkar
 • Kusmuğun içinde kan görülür
 • 24 saat boyunca ağızdan beslenme ve sıvı alımı gerçekleşemez.

Tıbbi müdahale gerektiren bu sağlık sorununun giderilmesi için bulantı ve kusmayı hafifletecek ilaç takviyesi önerilir. Anne adayı kilo vermeye devam ederse besin takviyesi yapılmalıdır.

Gebelikte Görülen Mide Bulantısı Önlenebilir mi?

Hamilelikte mide bulantisi
Hamilelikte mide bulantısı

Gebelik öncesinde başlanan vitamin takviyelerinin mide bulantısına iyi geldiği söylenebilir. Özellikle B6 vitamini gebeliği takip eden hekimin reçetesiyle kullanılabilir. Her hamilelikte görülmemekle birlikte mide bulantısı semptomları üzerinde etkili olan durumlar;

 • İlk gebelik
 • Çoğul gebelikler
 • Anne adayının fazla kilolu olması
 • Önceki hamileliklerde aşırı kusma öyküsü
 • Yoğun seyahat ve aşırı hareketliliktir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide bulantısının geçmesi çoğu zaman 16 hafta sürer. Mide bulanması bu dönemde son derece normaldir ve herhangi bir endişeye neden olmamalıdır.

Hamilelikte Yaşanan Mide Bulantısına İyi Gelen Tavsiyeler

Sağlıksız beslenme, açlık, güçlü kokular ve stres hamilelikte mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir. Bulantı şikâyeti olan anne adaylarına verilen tavsiyeler sürecin en az hasarla son bulmasına yardımcıdır.

Beslenme düzeni: Midenin çok fazla zorlanmaması için sık sık ve küçük porsiyonlar tercih edilmelidir. Protein yönünden zengin bir diyete ek olarak hafif gıdalar tüketmek önemlidir. Tetikleyici etkenlerden korunmak için aşırı yağlı ve baharatlı tariflerden uzak durulmalıdır.

Diş bakımı: Ağızda kalan yiyecek artıkları ve kokudan korunmak için yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Sabah saatlerinde yoğun bir şekilde mide bulantısı yaşanması halinde ağız bakımı ileri bir saate ertelenebilir.

Sıvı alımı: Gün içinde alınan sıvı miktarı çok önemlidir. Bulantıya eşlik eden kusma sıvı kaybı yaratacağı için su içmekte zorlanan anne adaylarının kolay tükettikleri aroma açısından zengin tatlara ağırlık vermesi önerilir.

Kıyafet seçimi: Dar kıyafetler ve kalın kemerler midede baskıya neden olur. Hamileler için üretilen özel koleksiyonlar ve rahat giysiler gebelik boyunca tercih edilmelidir.

Dinlenme: Stresten uzak bir yaşam, gün içinde mola saatleri ve yeterli uyku hamilelikte yaşanan mide bulantılarının hafiflemesinde etkilidir.

Egzersiz ve temiz hava: Temiz hava almak bulantı şikâyeti olanlara iyi gelecektir. Açık havada hafif tempolu yürüyüşler, aktif bir yaşam temposu ve hamilelik haftasına uygun egzersizler mide bulantısı şikâyetlerinin azalmasına yardımcı olur.

B6 vitamini: B6 vitamini açısından zengin gıdalar arasında muz, nohut, karpuz ve patates sayılabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı İçin Okunacak Dua manevi reçete olarak işinize yarayabilir.

Hamilelikte mide bulantısı hakkında merak edilenlere yanıt aramak ve tavsiyelere uymak yaklaşık 40 hafta sürecek yoğun değişimde anne adaylarına konfor sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.