Hamileyken

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

04.10.2021
523
Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

Hamilelik öğrendikten sonra kadınların, hamilelikte kusma ne zaman başlar, hamileyken bulantı ve kusmaya neden olan faktörler nelerdir ve ne zaman geçer? Sorusunu sormalar yaygındır.

Hamilelikte kusma genellikle hamileliğin 3. haftasında başlar, ancak bir kural yoktur ve birçok kadın bu rahatsızlığı ikinci hafta kadar erken hisseder.

Gebeliğin neden olduğu bulantı ve kusma nedeni hala tam olarak netlik kazanmasa da hamilelik hormonu hCG’nin beynin “kusma merkezi” olarak bilinen bölgesini uyarmasıı sonucu oluştuğuna inanılıyor. Bu, ikizlere hamile olan kadınların neden bu semptomlardan daha fazla rahatsız olma eğiliminde olduklarını açıklar.

Hamilelikte Kusma Nedenleri Nelerdir?

Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinden sonra ve ondan önce adet döngüsü ile vücudunuz yumurtlamayı sağlayan bir dizi hormon üretir. Başarılı döllenmeden sonra embriyonik gelişim için gerekli tüm destek yapılarının oluşturulması ve uyarlanması bu hormonların vücudu uyarmasıyla olur.

“Gebelik hormonu” insan koryonik gonadotropin veya hCG ve progesteron, karmaşık yeni yaşam oluşturma sürecinde temel rol oynar. Hamilelikte kusma ve sabah bulantısının (sabah çok görülen ancak günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen) ana kaynağı hamilelik hormonlarıdır.

Mide bulantısına ek olarak bu hormonal değişiklik uyku hali, ruh hali değişimleri, yorgunluk veya hassas göğüsler gibi diğer semptomlara da neden olur. Hamilelik hormonlarının neden olduğu bu değişime genel olarak hamilelik belirtileri denilir.

Hamilelikte Kusma ve Bulantı Nasıl Olur?

Bulantıya kusma eşlik edebilir ve günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Ancak, hamilelikte kusma sabahları daha sık olmakla birlikte, gece boyunca yemek yemeden birkaç saat sonra da ortaya çıkabilir.

Öte yandan, hamilelik hormonlarının etkisiyle koku ve tat duyuları gelişir ve bazı kokulardan mide bulantısı hissedebilirsiniz. Bazı yiyecekleri reddetmeye başlayarak mide bulantısı ve nihayetinde kusma şiddetlenebilir. Bu koku alma hassasiyetine bağlı kusma, azalmaya başladığı 20. haftaya kadar sürebilir.

Hamilelikte kusma, mide bulantısı sonrasında yediğiniz şeylerin ağız yoluyla çıkması şeklinde olur. Herhangi bir şey yememiş olsanız bile kusma yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda mide suyu ve mide asidi çıkar ve boğazınızda tahrişe neden olabilir.

Hamilelikte Kusma Ne Zaman Geçer?

En ağır vakalarda aşırı kusma (hiperemezis gravidarum) anne ve bebek için ciddi bir sağlık sorununa bile dönüşebilir. Bununla birlikte, hamileliğin ilk birkaç haftasıyla ilişkili sıkıntıların çoğu, hamileliğin 2. trimesterinde tamamen ortadan kalkar veya belirgin şekilde azalır.

Hiperemezis gravidarum, sabah bulantısı ve kusmanı anormal şekilde fazla olmasıdır. Hamilelikte kusmanın şiddetli bir şeklidir. Hiperemezis gravidarum, gebeliklerin %0,5 ila %2’sinde görülür ve sık kusma, tedaviye yanıt vermeme, dehidratasyon, elektrolit değişiklikleri ve kilo kaybı ile ilişkilendirilir. Hamile kadın yiyip içemeyeceğinden sıvıların ve bazı besin maddelerinin damardan verilmesi için hastaneye yatış gerekebilir.

Hamilelikte Kusma Düşüğe Neden Olur Mu?

Hamilelikte kusma yaşayan kadınların düşük riskinin yüksek olduğunu söylemek yanlış olur. Teorik olarak, sorunlu bir hamilelik yeterli düzeyde hormon üretmez ve bulantı ve kusma semptomları daha az yoğun olur. Bununla birlikte, mide bulantısı ve kusma yaşamadan normal bir hamilelik geçirmek yaygındır. Bu nedenle mide bulantısı ve kusma olsun ya da olmasın, gebeliğin başarısı ve düşük ile ilgili kesin bir şey söylemek doğru değildir.

Hamilelikte Kusma Bebeğe Zarar Verir Mi?

hamilelikte kusma bebege zarar verirmi
Hamilelikte kusma bebeğe zarar verir mi?

Hayır. Hastaneye yatmayı gerektiren en ağır vakalar dışında, hamilelikte kusma bebeğe zarar vermez. Kusma sırasında oluşan kasılmalar da rahim tarafından bebeğe ulaşmadan engellenir. Bu kasılmalardan henüz oluşma aşamasında olan bebek etkilenmez.

Peki; 1. trimesterin bitiminden sonra mide bulantısı ve kusmanın geçmesi hamilelikte bir sorun olduğu anlamına mı geliyor?

Bu soruya verilecek en net cevap; hayır. Bazı hamile kadınlar hamilelikleri boyunca mide bulantısı ve kusma yaşarlar. Ancak bu yaygın değildir. 20. haftadan sonra devam eden kusma mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Bu da mutlaka hamile kadında bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Hamilelikte Kusma Tedavisi

Gebeliğin ilk üç aylık dönemi, fetüsün oluştuğu dönem olduğu için en önemli dönemdir. Bu aşamada hamilelikte kusma tedavisi için doktorunuzun izni olmadan herhangi bir ilaç veya madde kullanmaktan kaçınmak zorunludur.

Çoğu hamile kadında sabah bulantısı ve kusma ilaç gerektirmez, sadece beslenmede bazı değişiklikler ve bazı yaşam tarzı alışkanlıkları ile mide bulantısı ve kusma problemleri azaltılabilir.

Hamilelikte kusma problemi için yapmanız gerekenlerden bazıları şunlardır:

Fazla yemekten kaçının: Hamile kadının midesi daha yavaş çalışır, bu nedenle küçük porsiyonlar daha iyi tolere edilir. Aşırı yemek ve dolu mide bulantıyı ve doğal olarak kusmayı hızlandırabilir.

Hamilelikte kusma genellikle gün boyunca aralıklıdır. Kendinizi iyi hissettiğinizde yemeye çalışın. Açlık mide bulantısını tetikleyebilir. Kusma korkusuyla yemeyi bırakmayın.

Yemekten ve hemen sonra yatmaktan kaçının. Hamilelikte kusmayı önlemeniz bir diğer yolu da yatma saatine yakın yemek yemekten kaçınmaktır.

Hamilelikte kusma korkusuyla yemek yemeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu dönemde beslenme çok önemlidir. Canınız ne istiyorsa onu yiyin. Azda olsa yemek hiçbir şey yememekten iyidir.

Başka birinin yemeği hazırlamasını sağlayın. Bazı hamile kadınlar kendi yemeklerini hazırlamaları gerektiğinde iştahlarını kaybederler ve kendilerini hasta hissetmeye başlarlar. Hamileyken hassaslaşan koku alma duyusu yiyeceklere karşı isteksizlik oluşturduğundan, bu dönemde mümkün olduğunca yemek hazırlamak için mutfağa girmeyin.

hamilelikte kusma tedavisi
Hamilelikte kusma tedavisi

Mide bulantısı ve kusmanıza neden olan durumları tanıyın ve onlardan kaçının. Örneğin; güçlü kokulardan mideniz bulanıyorsa, bunlardan uzaklaşmaya çalışın. Hamilelikte kusmanın diğer yaygın tetikleyicileri, ısı, nem, gürültü ve araba veya uçağa binmek gibi hareket halinde olmaktır.

Aktif biriyseniz, hamile kalmadan önce yaptığınız egzersizleri korumaya çalışmayın. Hamileyken mide bulantısı yaşıyorsanız tamamen hareketsiz olmak gerekli değildir, ancak ideal olan bu aşamada yorulmamaktır.

Zencefil, limon veya karpuz genellikle hamile kadınlar tarafından kolay sindirilir. Baharatlı ve çok yağlı yiyeceklerden kaçının.

Mide bulantınız uyandığınızda gelmiyor, ancak yataktan kalktıktan kısa bir süre sonra geliyorsa, kalkmadan önce bir veya iki parça kraker yiyin. Özellikle hafif tuzlu kraker hamilelikte kusma için oldukça faydalıdır.

En önemli şey, sizin için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmektir. Yukarıdaki ipuçlarının çoğu işe yarar, ancak hangi ipuçlarının sizin için doğru olduğunu bulmanız gerekebilir.

Mide bulantısı ve kusmanız normal önlemlerle hiç düzelmezse, bazı ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Olası ilaçların listesi çok geniştir, ancak bazıları reçetesiz satılabildiğinden, ilk trimesterde hamile kadın ilaç almadan önce doktoruna danışmalıdır.

Buz emmek mide bulantısını iyileştirir mi?

Daha önce de belirtildiği gibi, bu küçük ipuçları bazı hamile kadınlar için çözüm olabilir ve bazı hamileler için işe yaramayabilir. Buzun avantajı, mide şişkinliğine neden olmadan hamile kadının su almasını sağlamasıdır.

Sürekli kusuyorsanız, mide bulantısı geçtiğinde kaybolan sıvıları yerine koymaya çalışın. Tek bir seferde az miktarda için. Soğuk sıvılar daha iyi gelir ve bulantının azalmasını sağlayabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Diğer mide bulantısı ve kusma türlerinin aksine, tipik hamilelik bulantısı ve kusmasında ateş, ishal ve şiddetli kramplar gibi başka ilişkili semptomlar yoktur. Bu semptomların varlığı doktora bildirilmelidir.

Hamilelikte kusmanın diğer bir ciddi durumu ise, hamile kadının sıvı yiyememesine veya içmesine engel olan zorla kusmadır. Hamileyken kusma, hamile kadında kilo kaybına ve dehidrasyona neden olacak kadar yoğun olabilir. Hamileyseniz, sık sık kusuyorsanız ve bu nedenle iki kilo verdiyseniz, hiperemezis gravidarum teşhisiyle karşı karşıya kalabileceğiniz için bir doktora görünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.