fbpx

Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Kozmetikler

11.12.2021
945
Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Kozmetikler

Hamileyken kaçınılması gerekenler ve kullanılmaması gerekenler çok açık değil. Hamilelikte kullanılmaması gereken kozmetikler yazımızı sizin için bu nedenle kaleme aldık.

Hamile olduğunuzu mu öğrendiniz? Tebrikler! Duygular, yenilikler, vücudunuzdaki değişimler ve bebeğinizi tanımaya yönelik muazzam bir merakla dolu yeni bir dünyaya adım atacağınız birkaç aylık bir yolculuk başladı.

Muhtemelen alkol ve sigarayı gözden uzak tutmaya çalıştınız. Ancak yapılacak diğer değişiklikler o kadar açık değil. Kozmetik ürünler de bunlardan biridir. Sadece hamilelikte kullanılmaması gereken kozmetikler ve bazı bileşenler vardır.

Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Kozmetikler Nelerdir?

Zararı kanıtlanmadığında bile neden bazı kozmetiklerin hamile kadınlar tarafından kullanılması yasaklanıyor?

Etik nedenlere gelince, hamile kadınlarda klinik deneyler yapılmamaktadır. Bu nedenle kozmetik ürünlerin zararına dair çok fazla çalışma yoktur. Ayrıca, kozmetik dünyası ilaçlar kadar iyi düzenlenmemiştir.

Bu nedenle kişisel bakım veya kozmetik ürün bileşiğinin fetüsü etkileyebileceğinden şüphelenildiğinde, seçenek kullanılmamasıdır. Biraz abartılı görünebilir, ancak burada “güvenli değilse kaçının” ifadesi geçerlidir. Bununla birlikte bazı kozmetik bileşenler hamilelikte zararlı olma ihtimali olsa da çoğu kozmetik ürün tamamen güvenlidir.

Burada göreceğimiz, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerde bulunan, fetüse ve hamile kadına zarar verebilecek bileşenlerden bazılarıdır. Kozmetik ürünün içeriğini kontrol ettiğinizde görebileceğiniz bileşenleri İngilizce olarak sunuyoruz.

Hamilelikte kullanılmaması gereken kozmetikleri öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun ve aldığınız ürünlerin içeriğini mutlaka kontrol edin.

Retinoidler

Bileşen A vitamini, tretinoin, izotretinon, retinol, retinal, retinaldehit ve retinil palmitat içeren ürünlerdir. Hamileyken bu içeriklere sahip kozmetik ürünleri kullanmaktan kaçının.

Reçetesiz satılan ürünler büyük olasılıkla hamile kadın ve bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olacak önemli miktarda retinoid içermeyecektir. Bununla birlikte, reçeteli ilaçlar önemli konsantrasyonlarda içerebilir.

Şimdi, hamilelikte kırışıklık kremi kullanılır mı sorusunu haklı olarak soruyorsunuzdur. Retinoid içeren ilaçlardan kaçınmak en iyisidir. Retinoidler, yaşlanma karşıtı ve kırışık önleyici etkiye sahip kremler de dahil olmak üzere cilt bakım ürünlerinde bulunabilir. Bu yüzden, hamilelikte kırışıklık kremi kullanılmamalıdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Tuvalette Ikınmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Salisilik asit

Yüksek konsantrasyonlarda salisilik asit (salisilik asit veya salisilat) içeren ürünlerden kaçının. Hamilelikte zararlı olabileceğini gösteren çalışmalar var. Salisilik asit, iltihap önleyici özelliğinden dolayı hamilelik sırasında ortaya çıkabilen akne tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hamileyken doktor tarafından önerilmediği sürece, sivilce için ilaç veya krem kullanılmamalıdır.

Alfa-hidroksi asitler (AHA)

Hamilelikte kullanilmamasi gereken kozmetikler
Hamilelikte kullanılmaması gereken kozmetikler

Alfa-hidroksi asitler içeren kozmetik ürünler, hamilelik sırasında sıklıkla gelişen kloazmayı artırabilir. Bu nedenle malik asit, glikolik asit, laktik asit, mandelik asit ve tartarik asit içeren ürünlerden kaçının.

Dietanolamin (DEA)

Bileşen listesinde dietanolamin (DEA), oleamid DEA, lauramid DEA ve kokamid DEA içeren saç ve cilt bakım ürünlerinden kaçının.

Hamilelik sırasında cildinizde değişikliklerin olması muhtemeldir. Ancak bunlar hamileliğin getirdiği ve geçici değişikliklerdir. Bu nedenle, olası değişikliklerden dolayı hamilelikte saç boyatmak isteyebilirsiniz. Ancak dikkat edin, yukarıdaki bileşikleri içeren saç ve cilt bakım ürünlerini kullanmaktan kaçının.

Alüminyum Hidroklorür ve Alüminyum Klorür Heksahidrat

Alüminyum hidroklorür ve alüminyum klorür (alüminyum klorür heksahidrat ve alüminyum klorohidrat) içeren ürünlerden hamileyken kaçının. Bu bileşenler, terlemeyi önleyici deodorantların bir parçasıdır.

Hamilelikte aşırı terleme yaşayan kadınların deodorant kullanmak istemesi gayet normaldir. Ancak hamileyken kullanacağınız deodorantları alırken yukarıda belirtilen içeriğe sahip olup olmadığını kontrol edin.

Oksibenzon ve türevleri

Oksibenzon, avobenzon, homosalat, oktisalat, oktokrilen, oktinoksat, mentil antranilat ve oktokrilen içeren kozmetik ürünleri hamileyken kullanmayınız. Oksibenzon bir endokrin bozucudur, yani hormonal dengeyi etkileyen bir bileşendir. Dolayısıyla burada endişe, bunun hormonları etkilemesi ve anneyle bebeğe kalıcı hasar bırakmasıdır. Oxybenzone, kimyasal güneş kremlerinde ve dudak balsamlarında bulunur.

Hamileliğiniz yaz dönemine denk geliyorsa havuz veya denize girmek istemeniz gayet normaldir. Hamileyken güneşten korunmak için gerekli özeni göstermelisiniz. Denize veya havuza girmeniz gerekiyorsa hamileler için güneş kremi kullanabilirsiniz. Güneş kremi alırken içeriğini mutlaka kontrol edin ve hamileler için uygun olduğunu mutlaka öğrenin.

Hamilelikte dudak çatlaması hem yaz döneminde hem de kış döneminde yaygın görülen bir durumdur. Hamileyken dudak kuruluğu veya çatlaması için balm alırken hamileler için uygun olduğunu ve yukarıda belirtilen maddeyi içermediğini kontrol edin.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Zencefil Kullanılır Mı?

Ftalatlar

Ftalatların endokrin bozucu kimyasallar olduğu bilinmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan klinik deneylerde bu kimyasallara maruz kalmanın üreme sorunlarına ve şiddetli hormonal bozukluklara neden olduğu tespit edilmiştir. Ftalatlar birçok kişisel bakım ve kozmetik üründe bulunan maddelerdir. Özellikle hamileyken dietil (DBP) ve dibutil (DEP) içeren ürünlerden kaçının.

Hamilelikte kullanılmaması gereken kozmetikler siz ve bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu nedenle bir ürünü alırken içeriğini mutlaka kontrol edin.

Dihidroksiaseton (DHA)

Bu bileşen, özellikle solunduğunda zararlı olabilir. Cilde koyu bir ton verme etkisine sahiptir. Kendi kendine bronzlaşma ürünlerinin içeriğinde bulunan bir maddedir.

Hamilelikte bronzlaştırıcı krem veya yağ gibi ürünlerin kullanılması önerilmez. Ancak mutlaka kullanmak istiyorsanız, hamileler için kullanıma uygun olduğunu ve yukarıdaki maddeyi içermediğini kontrol edin.

Parabenler

Bileşenleri propil, butil, izopropil, izobutil ve metil paraben içeren ürünleri hamileyken kullanmayın. Paraben birçok kozmetik üründe bulunabilir. Bu nedenle içeriğini kontrol edin ve paraben içermeyen doğal ürünler alın.

Formaldehit

Hamilelikte sac duzlestirici kullanmak
Hamilelikte sac düzleştirici kullanmak

Formaldehit saç düzleştirme ürünlerinde bulunur. Bu nedenle hamileyken, bronopol, DMDM ​​​​hidantoin, diazolidinil üre, hidroksimetilglisinat, imidazolidinil üre, kuaternium-15 ve 5-bromo-5-nitro-1,3-dioksan içeren saç düzleştirme ürünleri kullanmamayı tercih edin.

Hamilelikte saç düzleştirici kullanımı konusunda ısrarcıysanız, bunu maşa ile yapın. Unutmayın, çoğu hamile kadının saçları daha dolgun ve daha güzel görünüz. Bu özellikten faydalanmak en iyisi.

Hidrokinon

Tıbbi reçeteye tabi olan bu ürün, cildi beyazlatmak veya cilt lekelerini azaltmak için kullanılır. Hamilelik sırasında cildinizde kloazma, melazma veya hamilelik lekesi olarak bilinen lekeler görünebilir. Fetüse zarar verdiği kanıtlanmamıştır, ancak şüphe varsa kullanmamak en iyisidir.

Hamilelikte yüz leke kremi kullanmayı düşünüyorsanız, doğal ve yukarıdaki maddeleri içermeyen bir ürün alın. Unutmayın ki, hamileyken oluşan yüz lekelerinin çoğu doğumdan sonra kaybolacak.

Hamilelikte Hangi Kozmetik Ürünleri Kullanmak Güvenlidir?

Hamileliğiniz boyunca güzel ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Hamilelikte kullanılmaması gereken kozmetikleri öğrendiğinize göre artık kullanabileceğiniz ürünleri bilmek isteyeceksiniz.

Hamilelik sırasında kullanılabilecek güvenli ürünler şunlardır:

Akne ve cilt lekeleri: Glikolik Asit

Çatlaklar ve kuru cilt: Kakao yağı, hindistancevizi yağı ve peptitler

Yaşlanma karşıtı: K, E, B3 vitamini ve yeşil çay

Güneş koruması: Mineral filtreler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.