Hamileyken

Hamilelikte Korku İçin Okunacak Dua

17.10.2021
576
Hamilelikte Korku İçin Okunacak Dua

Hamilelikte korku için okunacak dua ile kişi kendini sakinleştirerek güvende hissedebilir. Hamilelik sürecine giren özellikle tecrübesiz anne adayları korkuya kapılabilir.

Hamileyken korku fiziksek veya duygusal korku olarak görülebilir. Hamileyken kadın manevi olarak rahatlamak için hamilelikte korku için okunacak dua ile kişi kendini rahatlatabilir.

Hamilelik Döneminde Korku İçin Hangi Dualar Okunur?

Anne adayları hamilelik döneminde çeşitli sebepler ile korkuya kapılabilir. Hamileyken duygularınızın daha hassas olduğundan korkmak yaygın olabilmektedir. En küçük ani bir şey bile anne adayının korkmasına ve irkilmesine neden olabilmektedir.

Bu yazımızı ayrıca okumanızda yarar var: Hamilelikte Ani Hareketler Bebeğe Zarar Verir mi?

Bu noktada rahatlamak adına hamilelikte korku için okunacak dualar şöyledir:

 • “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil ardi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.”
 • Kureyş Suresi okunabilir.
 • “Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka” “Bütün yaratıkların şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına (âyetlerine yani Kur’an’a) sığınırım.” 
 • Ayetü’l-Kürsi Suresi okunabilir.
 • Felak ve Nas Sureleri birlikte okunabilir.
 • A’raf Suresi’nin 54. ayeti okunabilir.

Hamilelik Döneminde Korku İçin Okunan Duanın Fazileti Nedir?

Hamilelik sürecinde kişi kendini rahatlatmak amacıyla çeşitli dualar okuyabilir. Hamileyken okunacak dualar arasında korku için olanlarda vardır.

Hamile kadınların sıklıkla karşılaştıkları bir diğer durumda kâbus görmektir. Hamileyken kabuzlar, anne adayının uykusunda korkmasına ve irkilmesine neden olabilir. Hamilelikte korku için okunacak dualar, rüyasında korkan anneler içinde faydalı olabilir.

Bu noktada hamilelik döneminde korku için okunan duanın fazileti ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Hamilelik döneminde kişiyi fitne, dert, bela, kötü göz gibi olumsuz enerjilerden korumak için korku duası okunabilir.
 • Korku duası sabah 3 defa okununca kişi akşama kadar korunur. Akşam 3 defa okunursa sabaha kadar korunur. Duanın rutin olarak okunması halinde hamilelik dönemi rahat şekilde atlatıldığına inanılır.
 • Korku duası İmam-ı Rabbani Hazretleri tarafından aktarılır.
 • Kureyş Suresi okunduğu zaman korkulu yerde ya da düşman karşısında emin ve rahat olunur. Gece ve gündüzleri 11 defa okunması rivayet edilir.
 • Korku duası okunup onun koruyuculuğuna inanılarak bir ortama girildiği zaman çıkıncaya kadar kişinin zarar görmeyeceğine, korunduğuna inanılır.

Hamilelik Döneminde Korku Duası Neden Okunur?

Hamilelik sürecinde kişi çeşitli vesveseler ile korkuya kapılabilir. Korku sadece anne adayının kaygıları nedeniyle olmaz. Ani hareketler, gece herhangi bir şeyin önüne çıkması gibi durumlar da anne adayının korkmasına neden olabilir.

Hamilelikte korku için okunacak dua ile ilgili bilinmesi gereken unsurlar şöyledir:

 • Kişiler çoğu zaman korktukları zaman dua etmek isteyerek Allah’ın korumasına sığınmak ister.
 • Bu tip durumlarda korku duası okunarak rahatlama elde edilebilir.
 • Hamilelik döneminde bebeğin sağlıksız olmasından korkulduğu zaman ya da bebeğe bir şey olacağı düşünülünce korku duası ile anne adayı sakinleştirilebilir.
 • Korku halinin sürekli olarak devam etmesi halinde kişi strese girerek sinirli bir ruh haline de bürünebilir. Bu tip durumlar bebeği riske sokar. Bunun için dikkatli olunmalıdır.

Korku Duasının Anlamı Nedir?

hamilelikte korku duasi
Hamilelikte korku duası

Anne adayları gebelik döneminin çeşitli zamanlarında korkuya kapılabilir. Bu tip durumlarda hamilelikte korku için okunacak dua ile kişi kendini sakinleştirip stresten uzak kalabilir.

Hamileyken kadınların korktuğu şeylerden birisi de bebeğini kaybetme korkusudur. Bu konu ile ilgili şu yazımızı okuyun: Hamilelikte Düşüğü Önlemek İçin Dua

Hamilelikte korku için okunacak duasının anlamı ise şu şekildedir:

 • Sıklıkla okunan korku duası İmam-ı Rabbani Hazretleri’nin duasıdır.
 • Bu duanın Arapçası “Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun” şeklindedir.
 • Türkçe meali ise “Allah’ın gazabına uğramaktan, O’nun cezasından, kullarının şerrinden ve bana gelmelerinden Allah’ın tam kelimelerine sığınırım” şeklinde ifade edilir.

Güvenli Bir Hamilelik Geçirmek İçin Hangi Dualar Okunur?

Anne adayları hamilelik süresince çeşitli pek çok unsura dikkat ederek bebeklerinin sağlığını korumayı hedefler. Böylece ölü doğum ya da düşük ihtimalleri minimuma indirgenir.

Annenin ruh hali kan yolu ile bebeğe de yansır. Bu yüzden mümkün olduğunca pozitif olunması, sürecin kolay şekilde ilerlemesi için önemlidir.

Güvenli bir hamilelik için okunacak dualar şöyledir:

 • Esma-ül Hüsna’da yer alan ve “varlık veren” anlamına gelen “Ya Mübdi” 99 kere tekrar edilebilir. Ellerin karna koyularak okunması daha faziletli olduğu düşünülür.
 • Her gün Ayetel Kürsi okunabilir.
 • Kafirun, İhlas, Felak ve Nas, Kadir, Fatiha, Yusuf Sureleri belirli periyotlar ile okunabilir.
 • Kullarına iyilik ve ihsanı, nimetleri bol olan anlamında “Ya Berr” denilmesi yararlı görülür.
 • Günde 121 defa kuvvetli manasına gelen “Ya Kaviyy” okunabilir.
 • Günlük 21 defa “Ya Musavvir”, “Ya Berr” ve “Ya Kuddüs” isimlerinin okunması bebeğe faydalı olduğu düşünülür.

Tüm bunların yanı sıra çeşitli duaların üstte taşınması da etkili görülür. Buna göre Yusuf Suresi’nin 64. ayeti ile Rad Suresi’nin 8. ayetini, Arapça olarak safranla bir kâğıda yazarak hamilelik süresince annenin belinde kalmasını sağlamak bebek için yararlı görülür.

Bebeğin korkudan etkilendiğini düşünüyorsanız bu yazıyı okumanızı öneririz: Hamilelikte Bebeğin Sağlıklı Olması İçin Dua

Hamilelikte korku için okunacak dua listesinden kişi kendine uygun olanı seçip düzenli olarak okuyarak gebelik sürecini güvenli şekilde tamamlayabilir. Bu noktada gerekli önlemlerin alınıp özenli olunması ardından duaya sığınmak etkili olandır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.