fbpx

Hamilelikte Kola İçmek Zararlı Mı?

25.12.2021
1.515
Hamilelikte Kola İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte kola içmek kesinlikle kaçınılması gereken eylemler arasında yer almaktadır. Kola ve kafein gibi ağır maddeler, hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için doktorlar tarafından tüketilmemesi gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Birçok annenin gebelik sırasında tüketemeyeceği ürünler arasında bulunan kola, normal şartlarda da tüketimi zararlı olmamakla beraber, hamilelikte kola içmek gebeliğin gidişini olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

Hamileyken Kola İçmek Mümkün Mü?

Pek çok kadın, hamileyken Coca-Cola gibi gazlı ve kafeinli içeceklerden içmenin mümkün olup olmadığını merek ediyor. Ancak gerçek şu ki Coca-Cola veya diğer gazlı içecekler hamile kadınlara tavsiye edilmiyor. Hamileyken kola içmek de dahil yapılması gereken en doğru şey, gazoz bile içmemektir.

Bunun nedeni, alkolsüz içeceklerin, özellikle kolaların çok fazla kafein içermesidir. Hamile bir kadının günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmemesi gerekiyor. Bu nedenle hamile kadınların kola içebileceğini söyleyenler olsa da gerçek şu ki, hamileyken kola içilmesi anne ve bebek sağlığına zararlı olabilir.

Biri size hamile kadının kola içebileceğini söylerse, bunu biraz düşünün. Çünkü kola yüksek konsantrasyonlarda kafein içerir. Gebe olan kadın kola tüketimini kahve, çikolata ve kafein açısından zengin diğer yiyeceklerle birleştirirse, kendi ve çocuğunun sağlığı üzerinde yan etkileri olabilir.

Bu nedenle uzmanlar, aşırı şeker, kafein ve hatta gaz nedeniyle bir dizi soruna neden olabileceğinden, hamileyken kola içilmemesini önermektedir.

Hamilelikte Kola İçmek Nelere Yol Açar?

Hamileyken kola icmek
Hamileyken kola içmek

Hamilelikte kola içmenin sonuçları arasında düşük yapma tehlikesi bulunmaktadır. Gebelik şekerine yol açan kola, içerisinde bulunan maddelerin doğrudan kan yolu ile bebeğe iletiliyor olması dolayısı ile bir anne adayının mutlaka kaçınması gereken durumlar arasındadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Karaciğer Değerlerinin Yükselmesi Neden Olur?

Az miktarda ve tek seferde içilen kolanın bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşük olsa da hamileyken kola içmek aşağıdaki durumlara sebebiyet vermektedir.

Hamileyken kafein içerek kola içmek kötüdür ve bazı yan etkileri tetikleyebilir.

Hamilelikte içilen koladan kafein plasenta yoluyla bebeğe geçer. Bu kafein bebeğin gelişimi üzerinde bir dizi yan etkiye neden olabilir.

Aşağıda, hamilelikte kola içmek neden çok riskli olduğunu anlayabilmeniz için bu etkilerden bazılarına değineceğiz:

Karın bölgesinde şişkinlik hissedilebilir

Hamile kadının yemek yedikten (biraz fazla) veya bağırsakta gaz yapan yiyecekleri tükettikten hemen sonra karın bölgesinde şişlik hissetmesi çok yaygındır. Hamilelikte şişkinlik hoş olmayan bir hisse neden olabilir.

Bu nedenle hamile kadınlar kola içmemelidir. Çünkü hamilelikte kola içmek şişkinlik hissinin kötüleşmesine ve karında ağrıya neden olabilir.

Düşüklere neden olabilir

Hamile kadınların kafein içeren yiyeceklerden tamamen kaçınmasının daha iyi olduğunu söyleyen uzmanlar var. Sonuçta, her vücut farklı şekilde tepki verebilir. Bu nedenle kadınların hamileyken kafein içeren gıdalardan her zaman kaçınması idealdir. Aksi takdirde düşük yapma ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riskleri çok daha fazladır.

Bebekte pankreas problemine neden olabilir

Hamile kadının kola içememe nedenlerinden biri olan kafeine ek olarak, şeker de bu dönemde önemli derecede zararlıdır. Bunun nedeni, çok fazla şekerin bebeğin çok savunmasız pankreas geliştirmesine neden olabilmesidir. Bu da bebeği insülin sorunlarına daha yatkın hale getirir.

Gestasyonel diyabet riski yükselir

Gestasyonel diyabet kola içen hamilelerde yakın risktir ve bu kolanın hamilelik için kötü olduğunu gösterir. Bu nedenleri hamileyken kola içmek ile ilgili herhangi bir şüphe varsa kaçınmak en doğrusudur. Hamileliğin ana prensibi olan “en ufak şüphe varsa kaçının” veya tüketmeden önce daima doktorunuza danışmayı seçin.

Gördüğünüz gibi gebelik sırasında kola tüketen hanımlarda yaşanan sorunlar arasında çok ciddi olanlar da yer almaktadır. Bu sebeple çoğu doktor gebelik döneminde anne adaylarına kola içmeyi önermemektedir.

Hamilelikte Kola İçmek Bebeğe Zararlı Mı?

Hamilelikte Kola Icmek Bebege Zararli Mi
Hamilelikte Kola İçmek Bebeğe Zararlı Mı

Hamilelikte kola içince bebek bundan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Çünkü gelişim sürecinde vücuduna almaması gereken bir madde almıştır. Gebelik sürecinde 1 defaya mahsus olarak alınan kola ciddi tehlikeler yaratmasa da kafein ve kola tüketiminin aşırı şekilde olması ne yazık ki gebeliğin sonlanmasına dahi neden olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Çikolata Yemek Bebeği Hareketlendirir Mi?

Bu nedenle hamileyken kola içmenin zararlarından kaçınmak için bu içecek ve benzerlerinden kaçınmak en doğrusudur. Hamilelikte kola içmek için can atıyor ve aşırı istek duyuyor, hatta kolaya aşeriyor olabilirsiniz. Bu durumlarda yarım bardak içeceğiniz kola bebeğinize zarar vermeyecek ve bu arzunuzun geçmesini sağlayacaktır.

Hamilelikte Hangi Besinlerden Kaçınmalı?

Hamilelikte kaçınılması gereken besinler arasında aşırı yağlı yiyecekler, asitli ve çok şekerli besinler ya da içecekler, kafein alkol ve sigara bulunmaktadır. Gebeliğin başında süreç ile ilgili bilgilendirilen hamileler bu detaylardan uzak durmaktadır. Kafein de gebelik sürecinde çok nadir olacak şekilde mutlaka doktora danışacak şekilde Türk kahvesi şeklinde tüketilebilmektedir. Bunun dışında gebelik sürecinden itibaren doktorun vermiş olduğu diyet listesini birebir olarak uygulamak oldukça önemlidir.

Hamilelikte Asitli İçeceklerden Neden Kaçınmalı?

Hamilelikte asitli içecekler tüketmek bebeğin gelişimini olumsuz şekilde etkileyebilir. Hamileyken asitli içeceklerin aşırı içilmesi bebeğin sinir sistemine ciddi şekilde zarar verebilir. Henüz ana rahminde olan fetusun kan değerlerini ve kalp atış hızını olumsuz şekilde etkileyerek kronik hastalıklara davetiye çıkarabilir ya da henüz gelişmemiş olan böbreklerin çalışma şeklini bozabilir. Bu sebepten hamilelikte asitli ve şekerli gıdalardan mutlaka uzak durulması gerekmektedir.

Hamilelikte kola içmek ve kola gibi diğer asitli içecekleri tüketmek mutlaka kaçınılması gereken davranışlardır. Tek defaya mahsus tüketmek genellikle bir sıkıntı yaratmasa da doktorun tavsiyelerine birebir uymak gebelik sürecinin sağlıklı geçmesi için çok önemlidir.

Artık “hamilelikte kola içmek zararlı mı” sorusunun cevabını bildiğinize göre, bu bilgiyi başkalarına yaymanın zamanı geldi. Bunun için bu içeriği arkadaşlarınızla ve tanıdığınız diğer kadınlarla paylaşın. Mümkünse bu bilgileri sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. Ayrıca Whatsapp aracılığıyla bağlantıyı tanıdıklarınıza gönderin.

Herkes üzerine düşeni yapar ve hamileyken kola içmenin zararları hakkında bilgi veren bu içeriği yayınlarsa, dünya çapında daha sağlıklı bebeklerin doğması sağlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.