fbpx

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Biter?

05.12.2021
1.194
Hamilelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Biter?

Hamilelikte koku hassasiyeti mide bulantısı ilk haftalardan itibaren kendini göstererek gebelik süreci boyunca devam edebilir. Kişiden kişiye değişen bu süreler içinde gebelik başlangıcından bitişine kadar hassasiyet devam edebilir. Bazı kişilerde ise ilk aylardan sonra bu sorunların azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı görülmektedir. Gebeliğin yaygın belirtisi olarak ortaya çıkan mide bulantısı beraberinde koku duyarlılığını da getirebilir.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte hamilelikte koku hassasiyeti belirsiz süreler içinde başlar ve bitebilir. Bazı kişilerde ise söz konusu koku hassasiyeti ve buna bağlı olarak gelişen mide bulantılarının gebelik boyunca devam ettiği ifade edilmektedir.  

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte koku hassasiyetinin geçmesi bazı kadınlarda 20. Haftayı bulmaktadır. Ender olarak karşılaşılsa da gebelik boyunca hassas koku duyusuyla bu dönemi geçirenler de vardır.

Koku almada hassasiyet erken hamilelik belirtisi olarak görülen yaygın bir durumdur. Hamileliğin ilk gününde itibaren artan hormonlar bu durumda en önemli etkendir. Bu hassaslık diğer hamilelik semptomu olan mide bulantısını daha da artırır.

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar?

Gebelikte koku hassasiyeti başlaması ilk haftalardan itibaren mide bulantısı ile beraber gelebilir. En yaygın hamilelik belirtileri arasında olduğu için kokulara karşı hassasiyetleri artan anne adaylarının eğer gebelik şüpheleri yoksa gerekli kontrolleri yaptırmaları tavsiye edilir. Koku sorunlarının hamilelik döneminde ortaya çıkmasında birçok farklı etmenden söz edilebilir. Ancak bu etmeneler arasında en belirgini yaşanan hormonal değişimlerdir.

Gebelikte en zor dönem olarak 3 ve 4’üncü aylar gösterilmektedir. Bu dönemde koku hassasiyeti de artış gösterebileceği gibi daha önce söz konusu sorunu yaşamayanlar da görülme olasılığı artabilir. 3 – 4’üncü aylarda hormon değişimleri en hızlı biçimde kendini göstereceği için bu dönemde anne adaylarının çok daha temkinli olması ve olası birçok soruna karşı en etkili mücadele yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmesi tavsiye edilir.  

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme

Hamilelikte Koku ve Tat Hassasiyeti Neden Olur?

Hamilelikte koku ve tat hassasiyeti tam olarak hangi nedene bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar bu sorunun ortaya çıkmasında en önemli etkenin değişen hormonlar olabileceğini öngörmektedir.

Hormonal değişimlerin yanı sıra bu dönemde kan akışının normalden çok daha yüksek olması koku ve tat başta olmak üzere birçok hassasiyetin artmasında etkili olacaktır. Kan akışında yaşanan hızlanma neticesinde annenin koku reseptörleri etkileneceği ve beyne hızlı kan akışı nedeniyle daha çabuk kokuların da iletileceği düşünüldüğü bu unsurun da önemli bir etken olduğu görüşünü ortaya çıkarmıştır.

Gebeliğin doğal bir süreci olan koku hassasiyetinin neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bu sorun sağlık açısından herhangi bir tehlike oluşturmaz. Hamilelikte koku hassasiyeti anne adaylarının yaşam kalitesini düşürebilir.

Gebelikte Koku Hassasiyetine Ne İyi Gelir?

hamilelikte koku hassasiyeti ne zaman gecer
Hamilelikte koku hassasiyeti ne zaman geçer

Hamilelerde koku hassasiyeti için yaşam alanlarının sık sık havalandırılması ve günde en az 1 – 2 saat dışarda temiz hava alınması tavsiye edilir. Özellikle hava kalitesinin düşük olduğu alanlarda yaşamak zorunda kalan kişilerin daha ferah açık alanlarda ve yeşil alanlarda vakit geçirmesi hem sağlık hem de kötü kokular açısından fayda sağlayacaktır.

Kimyasal oranı düşük veya direkt doğal hafif kokular kullanılarak kötü koku sorunlarına iyi gelecektir. Yanınızda bu tip güzel koku verecek sprey veya ürünleri kullanarak kötü koku sorunlarını aşabilirsiniz.

Hamilelikte Koku Hassasiyeti İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

Hamilelikte koku hassasiyeti yaşayanlar birçok farklı yönteme başvurabilir. Özellikle iş ve ev başta olmak üzere yaşam alanlarında hijyenin ve hava kalitesinin artırılmasına yönelik ürünler kullanılabilir. Anne ve çocuk sağlığı için herhangi bir sorun teşkil etmediği kanıtlanmış kötü koku giderici ürünler tercih edilmelidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  4 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı

Gebelikte koku hassasiyetinin önüne geçmek için:

  • Yaşam alanlarının sık sık havalandırılması.
  • Parfüm, deodorant, ev ve oda kokularının daha hafifleri ile değiştirilmesi veya kullanımına ara verilmesi.
  • Kıyafetlerin sık sık temizlenmesi ve değiştirilmesi.
  • Mutfaklarda kötü kokuya neden olacak ürünlerin atılması (turşu, yemek artıkları, sirke vb.)
  • Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi.

Kokulara karşı hassasiyetin artmasının yanı sıra gebeliğe bağlı olarak vücuttan da kötü kokular gelebilir. Bunun için kıyafet ve vücut temizliğine dikkat etmek fayda sağlayacaktır.

Koku Hassasiyeti Hamilelik Belirtisi Mi?

Kokular sizi aniden rahatsız etmeye başlarsa, bu erken hamileliğin bir işaretidir. Sigara, kahve, temizlik ürünleri veya yiyecekler gibi güçlü kokulardan sonra kusma da dahil olmak üzere, hamileliğin erken döneminde güçlü kokulara karşı hassasiyet ve tiksinme çok yaygındır. Hamilelikte tat ve koku hassaslığı yüzünden, hamileliğin başlangıcından itibaren hiç fark edilmeyen kokuları bile almak mümkündür.

Hamilelik belirtileri arasında sıkça koku hassasiyetinin artması ve mide bulantısı sorunları görülmektedir. Yaygın bir belirti olması nedeniyle bu sorunları yaşayan kişilerin gebelikten şüphelenmesi mümkündür. Ancak yaygın gebelik belirtilerinin tamamı sadece gebeliği işaret etmez. Farklı sorunlarda bu tip belirtiler gösterebilir. Gebelik öncesi ve hamilelikte koku hassasiyeti yaygın görülen ve doğuma kadar devam eden belirtiler arasında değerlendirilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.