Hamilelikte Kirpik Dökülmesi Neden Olur?

01.04.2022
1.036
Hamilelikte Kirpik Dökülmesi Neden Olur?

Hamilelikte kirpik dökülmesi, yaygın olarak hamileliğin 6. Ayı civarında görülen bir durumdur. Bu dökülme kirpikleri etkilediği gibi kaşları ve saçları da etkileyebilir.

Mevsimsel olarak pek çok kişide dönem dönem kirpik dökülme sorunu yaşanabilmektedir. Ancak hamilelik döneminde kirpik dökülme sorunu biraz daha yoğun olarak görülebilir. Gebelik döneminde kirpiklerin daha yoğun bir şekilde dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Bu genel olarak anne adayları için geçici bir dönem olarak bilinmektedir. Ancak tek seferde aşırı bir kirpik dökülmesi sorunu yaşıyorsanız doktorunuz ile görüşmenizde yarar olacaktır.

Hamileliğin altıncı ayından itibaren kirpiklerin gittikçe kısaldığını ve azaldığını fark edebilirsiniz. Bu durum hamilelik nedeniyle oluyor ve doğumdan sonra normale dönüyor.

Hamileyken aşırı kirpik veya saç dökülmesi yaşıyorsanız bunun nedeni vitamin eksikliği nedeniyle olabilir. Vitamin eksiklikleri hamilelik sırasında yaygın olabileceğinden, vitamin, protein ve mineral alımına özen göstermek önemlidir.

Tiroid hormonlarındaki değişiklikler de hamilelikte kirpik dökülmesine neden olabilir. Beslenme eksiklikleri ve hormonlar düzeldiğinde kirpiklerdeki dökülme durur ve eski haline döner.

Kirpikler Neden Dökülür?

Kirpiklerimiz de tıpkı kaş ve saç dökülmesi gibi dökülebilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen kirpik dökülmesi sorunu genel olarak mevsimsel şekilde meydana gelebilir. Ancak hamilelik dönemi gibi vücut genelinde ciddi değişikliklerin yaşandığı dönemlerde biraz daha yoğun şekilde kirpik dökülmesi yaşanabilir.

Gözü kirden ve tozdan koruyan kirpikler, yılın belirli zamanlarında uzayabilir, düşebilir veya dökülebilir. Bu süre ortalama olarak 6 ile 10 hafta arasında olabilir. Günlük olarak ise 1 ile 5 adet kirpiğin dökülmesi herkes için normal kabul edilmektedir. Daha uzun süre ve daha sık kirpik dökülmesi sorunu yaşayan kişiler ise bu durumdan tedirgin olabilir. Bunun yanı sıra normalden daha yoğun bir şekilde dökülen kirpikler bazı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilmektedir. Genel olarak kirpik dökülmesinin nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Vücut Kitle İndeksi ve Hamilelik

Düzensiz ve yetersiz beslenme

hamilelikte kirpik dokulmesi
Hamilelikte kirpik dökülmesi

Kirpik, kaş ve saç bakımı için düzenli ve sağlıklı beslenme en önemli konulardan biridir. Eğer yoğun ve uzun süreli olarak kirpik dökülmesi sorunu yaşıyorsanız vitamin eksikliğinden şüphelenebilmektedir. Özellikle A, B ve C vitaminin eksikliği kirpiklerin dökülmesini tetikleyebilir. Bunun yanı sıra yetersiz beslenme de yine kirpik dökülmesini hızlandırabilmektedir.

Alerjiler

Göz çevresi vücudun en hassas yerlerinden biridir. Kozmetik ürünler, mevsim geçişleri, polen veya gıdalardan kaynaklı olarak meydana gelen alerjiler de kirpik dökülmesini etkileyebilir. Göz çevresinde oluşan enfeksiyonlar da kirpiklerin dökülmesinin en önemli sebeplerindendir. Bunun için özellikle rimel gibi kozmetik ürünlerinin kullanımında kaliteli ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Kullanılan göz makyaj ürünlerinin 3 ile 4 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Başkasının makyaj ürünlerini kullanmak da yine enfeksiyon kapabilme olasılığını artırabilir.

Stres ve kaygı

Kişinin yoğun olarak yaşadığı stres ve kaygı saç ve kirpik dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Özellikle stresten kaynaklı olarak kirpik dökülmesi kısa sürede geçecek bir sorundur. Stresin ve kaygının azaltılması durumunda kirpik dökülmesi de duracaktır.

Hamilelikte Kirpik Dökülmesi Nedenleri

Hamilelik döneminde yaşanılan hormonal değişimler özellikle anne adaylarının kirpik dökülmesi sorunu yaşamasına neden olur. Üst ve alt kirpiklerde meydana gelen dökülmeler gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ancak kirpik diplerinde sürekli bir batma hissi ve görme bozukluğu ile yoğun kızarıklık gibi şikayetleriniz var ise vakit kaybetmeden doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Hamilelikte kirpik dökülmesinin en önemli sebebi Tiroid fonksiyonudur. Daha az aktif veya daha fazla aktif olan tiroid bezleri gebelik dönemindeki kirpik dökülmesinin en yaygın görülen nedenleridir. Bu sorun sadece kirpik dökülmesine neden olmaz. Hamilelik döneminde yaşanılan saç ve kaş dökülmesi sorunlarının da sebebi tiroid bezleri olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileliğin İlk Zamanlarında Neler Olur?

Hamilelikte kirpik dökülmesi sorunun bir diğer önemli nedeni ve anne adayının vitamin ve besin eksikliği yaşıyor olmasıdır. Özellikle demir, çinko, B12, protein ve D vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak kirpik ve saç dökülmesi yaşanılabilir. Hamilelik döneminde düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenilmediği zaman pek çok olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Hamilelikte Kirpik Dökülmesi Sorunu İçin Neler Yapılabilir?

hamilelikte kas ve kirpik dokulmesi
Hamilelikte kas ve kirpik dökülmesi

Kirpik dökülmesinin önüne geçmek için bazı noktalara dikkat etmeniz etkili olacaktır. Özellikle hamilelik döneminde yaşadığınız kirpik dökülmesi için mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Bu dönemde vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak yoğun bir kirpik ve saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.

  • Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemelisiniz. Başkasının makyaj ürünlerini kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Göz makyajını temizlemek için hafif içerikli ürünleri kullanmalısınız.
  • Gözlerinizde herhangi bir şekilde iltihap ve enfeksiyon oluşumuna neden olacak ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Özellikle kadınların kirpik kıvırıcı veya takma kirpik gibi ürünleri biraz daha az kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Hamilelikte kirpik dökülmesi için vitamin eksikliği ya da enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak meydana gelecek diğer sorunların da belirtisi olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.