Hamileyken

Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı

20.12.2021
344
Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı

Hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrı hemen hemen tüm hamile kadınların yaşadığı bir sorun çeşididir. Hamilelikte kasık ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı olabildiği gibi bu ağrı kasık bölgesinden bacak bölgesine doğru vurabilir.

Bu ağrı tipi hamilelikte görülen tipik belirtilerden biridir. Genellikle bu ağrı tipi yaşandığı zaman korkulacak ya da endişe duyulacak bir durum yoktur. Fakat bazı durumlarda çok şiddetli bacağa yayılan kasık ağrıları yaşanabilir. Bu durum yaşandığı zaman hamile kadının en kısa sürede kadın doğum uzmanına giderek muayene olması ve meydana gelebilecek tüm riskleri öğrenmesi lazımdır. Bazı durumlarda şiddetli kasık ağrısı idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrının nedeni farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Aslında ilk temel neden hamilelik oluşmasıdır. Bu oldukça doğal ve çoğu kadında görülen bir durumdur. Pelvis bölgesinde bulunan ve gelişmekte olan bebeğe yer açmak için günden güne büyüyen rahim, diğer organlara ve kaslara baskı yapar. Bu baskı sonucunda ağrı ve acıma hissi oluşması oldukça normaldir. Fakat bu hafif ağrılar yaşandığı zaman korkulacak bir durum yoktur.

Bazı ağrıların sebepleri de kadın sağlığını tehlikeye atacak nedenler olabilir. Bu nedenle hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrı, kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir ağrıdır.

Hamilelik döneminde oluşan kasık ağrılarında endişe verici durumlar şunlardır:

Siyatik sinir ağrısı

Siyatik sinir ağrısı, genellikle bacağa yayılan ve bir kişi yürürken veya oturduğunda yanmaya neden olan kasık ağrısına da yol açabilir.

Siyatik sinir ağrısı olması durumunda, aşırı fiziksel egzersizden kaçınılması ve hekime veya ortopediste danışılması tavsiye edilir.

Hamilelikte sağ kasıktan bacağa vuran ağrı veya sol kasıktan bacağa vuran ağrılar, siyatik sinir ağrılarıdır.

Preeklampsi

Sadece hamilelikte görülen bir durumdur. Bazen kontrol edilemez ve hamile kadının bir çeşit zehirlenme yaşamasına neden olarak anneye ve karnındaki bebeğe zarar verir. Hamilelikte yüksek tansiyon mutlaka doktora gidilip tedavi olunması gereken bir hastalık türüdür.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamileyken idrar yolu enfeksiyonu idrar testi ile kolaylıkla tespit edilir. Bu rahatsızlık bacağa doğru yayılabilen şiddetli kasık ağrısına sebep olabilir.

Dış gebelik

Gebeliğin rahim içinde değil tüpte ilerlemesi durumudur. Yoğun kasık ağrısı bu durumun sebeplerinden biridir. Bazen ağrı kasıkla birlikte bacaklara doğru yayılabilir, ancak asıl şiddetli ağrı kasık bölgesinde olur.

Düşük riski

Çok şiddetli bacaklara kadar vuran kasık ağrısı, bazı durumlarda annenin düşük yaptığının işaretidir. Kasık ağrısı şiddetlenen kadın vakit kaybetmeden doktora giderek muayene olmalıdır.

Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı Hamilelik Belirtisi Midir?

kasikta bacaga vuran agri hamilelik belirtisimi
Kasıkta bacağa vuran ağrı hamilelik belirtisimi

Kasıkta bacağa vuran ağrı hamilelik belirtisidir, ancak bu ilk ortaya çıkan gebelik belirtileri arasında yer almaz. İlk çıkan belirti bacağa vurmayan ve şiddetli olmayan kasıkta olan ağrıdır.

Kadınların hamileliğin başında ve sonunda kasıktan bacağa vuran ağrı hissetmesi yaygın bir durumdur. Bu, kalça eklemlerinin fetüsün gelişmesine ve karnın büyümesine izin vermek için daha gevşek olması nedeniyle olur.

Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrı genellikle kadın sırt üstü yattığında, bacaklarını açtığında, merdiven tırmandığında veya çok hareket ettikten sonra daha kötüleşir.

Hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrı meydana geldiğinde, su aerobiği veya pilates gibi hafif egzersizler yapılması ve pelvik bölgenin sabit kalması için hamile kadınlara özel külotlar kullanılması önerilir. Ayrıca merdivenlerden çıkmak veya çok yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınılması önerilir. Yatarken uygun yatış pozisyonunun korunması için hamilelik yastığı kullanmanız ağrıların azalmasını sağlayabilir.

Hamilelik sonucu doğal olarak oluşan kasıktan bacağa yayılan ağrısının geçmesi için herhangi bir ilaç kullanılması önerilmez. Yapılabilecek en doğru şey bol su içilerek rahat bir pozisyonda oturmaktır. Ayrıca yürüyüş yapmak da bu ağrının şiddetini azalmakta yardımcı olabilir.

Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte bacağa yayılan kasık ağrısı bazı dönemlerde hafifleyen bir ağrı olsa da bebeğin büyümesi ve buna bağlı rahmin büyümesi gibi sebeplerden dolayı şiddeti zamanla değişiklik gösterir.

Normal olan bacağa vuran kasık ağrısının geçmesi, doğumdan sonra olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu olması durumunda, bu enfeksiyonun tedavisi ile bu ağrı kendiliğinden geçer.

Siyatik sinir sıkışması kaynaklı bacağa vuran kasık ağrısı, doğumdan sonra da devam edebilir. Böyle bir durum olması halinde, ortopedik tedavi gerekebilir.

Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı İçin Doktora Başvurmak Gerekir Mi?

Hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrı için doktora başvurmak ağrının şiddetine göre gerekli olabilir. Bacaklara doğru da hissedilen kasık ağrıları hamilelikte görülen bir durum olmak ile birlikte, bazı durumlardan kaynaklı bu ağrıların şiddeti artabilir.

Hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrı 1 haftadan uzun sürüyorsa veya 38°C’nin üzerinde ateş, sürekli kusma veya idrarda kanama gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa, muayene için doktora gidilmesi ve sorunun doğru tespit edilmesi önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.