fbpx

Hamilelikte Kasıkta Batma Ne Zaman Başlar?

22.01.2022
1.136
Hamilelikte Kasıkta Batma Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte kasıkta batma özellikle 16.-17. haftalardan sonra, karın alt kısmında veya kasıklarda ani, bıçak saptanır tarzda yaşanabilir. Bu ağrılar büyümekte olan rahmin çevresindeki bağların gerilmesi ile ilişkilidir.

Gebeliğin başlangıcından itibaren vücudumuzda meydana gelen sayısız değişiklik kasıkta farklı rahatsızlıklara ve hatta ağrılara neden olabilir. Tabii ki hamile kadında kasık batması her kadın için farklı olabilir. Çünkü her kadın bunu kendi kişisel koşullarına bağlı olarak farklı şekilde hissedecektir.

Her şeyden önce, hamilelikte kasıkta batma ilk haftalarda ortaya çıkar. Ancak kasık batmaları hamileliğin sonlarında da ortaya çıkabilir. Her şey her kadının hamileliğine bağlı olacaktır.

Çok tipik olarak bu ağrılar daha çok ayağa kalkarken, yatakta sağa-sola dönerken, ani bir hareket yaparken veya öksürürken oluşur. Bu hareketler rahmin etrafındaki bağları gerdikleri için ağrıya neden olurlar. Fakat, hamilelikte kasıkta batma şeklinde ağrılar çok kısa süreli olmalıdır.

Hamilelikte kasıkta batma olarak görülen ağrılar ani başlarlar ve hızlıca sonlanırlar. Yine tipik olarak genellikle sağ kasıkta görülseler de sadece solda ya da her iki tarafta birden de hissedilebilirler.

Hamilelikte Kasıkta Batma Neden Olur?

Hamileliğin başlangıcından sonuna kadar kasık veya pelvik bölgede batma hissedilebilir. Hamilelik sırasında bu tür ağrılar esas olarak hormonal değişiklikler, anatomik değişiklikler veya duruş değişiklikleri ile ilgilidir. Bu faktörler, hamileliğin ilk üç ayında veya hamileliğin ikinci üç ayında, kasık batması rahatsız edici ağrılar olduğu için hamileliği çok daha zor hale getirir.

Hamilelikte kasıkta batma her kadında farklı olmakla birlikte, genellikle üç ana nedene bağlı olarak ortaya çıkar.

Fiziksel değişiklikler

Aylar geçtikçe karın duvarları bebeği sığdırmak için gerilecektir. Bu, kasık bölgesindeki tendonlarda ve geri kalan kaslarda daha fazla gerginliğe yol açarak, hamileliğin son aşamasında daha fazla batmaya neden olabilir.

Duruş değişiklikleri

Karnın büyümesindeki artışla birlikte, her zaman doğru olmayan ve olumsuz sonuçlara yol açabilecek duruş değişiklikleri olabilir. Bu nedenle, pelvik bölgede, kasıkta ve hatta kalçada ağrı sık görülür. Bu tür ağrılar genellikle hamile kadın uzun süre aynı pozisyonda kaldığında veya gece pozisyon değiştirirken ortaya çıkar. Bu da hamilelikte uykusuzluğa neden olabilir. Bazı hamile kadınlar, çok uzun süre ayakta durmak veya yürümekten dolayı bu tür ağrılardan rahatsız olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Sigara İçmek Zararlı Mı?

Hormonal değişiklikler

Hamileyken gevşeme hormonu, eklemlerin ve bağların gerilmesini teşvik etmek için önemli ölçüde artar. Ancak bu gevşeklik can sıkıcı veya acı verici olabilir. Aslında, pelvik bölgedeki esneklik çok fazlaysa, (bazı durumlarda) pubik sempatizde bir işlev bozukluğuna neden olabilir.

Hamileyken kasıkta batma devam ederse veya artarsa, doktorunuza danışmak her zaman en iyisidir. Bu tür hormonal değişiklikler genellikle doğumdan sonra yavaş yavaş azalır. Doğumdan sonra bazı hormonlar 6 aya kadar vücutta kalmaya devam edebilir.

Bunu önlemek için istirahat etmek, vücudun pozisyonunu değiştirmek, ani hareketlerden kaçınmak, ağrı olan bölgeye sıcak uygulamak veya sıcak duş almak gibi basit önlemler rahatlama sağlayabilir.

Hamilelikte Kasıkta Batma ve Belde Ağrı Ne Zaman Geçer?

hamilelikte kasikta batma
hamilelikte kasıkta batma

Hamilelikte kasıkta batma ve belde ağrı durumu hamileliğin 4. Haftasından itibaren şiddetlenir. 5-7 ay arasında hafifler. Ancak doğum yaklaştığı yedinci aydan sonra yine artabilir. Aslında rahimin büyümesi bebeğin buraya sığması gibi doğal nedenlerle bu ağrıları zaman zaman yaşanması olasıdır.

Hamilelikle kasıkta batma şeklinde ağrı erken döneminde ortaya çıkabilir ve doğumdan sonra birkaç ay sürebilir. Ağrınız hakkında herhangi bir şüpheniz olduğunda, hatta ağrı önemli ölçüde arttığında, uygun kontrol ve tedavi için doktora veya jinekoloğa gitmeniz önerilir.

Kasıkta sertlik neden olur?

Gebelikteki kasıkta sertlik oluşmasının nedenleri farklı olabilir. Ancak genellikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebeliğin doğal bir sonucudur. Pelvis bölgesinde bulunan ve bebeğe yer açmak için günden güne büyüyen rahim, diğer organlara, kaslara baskı yapar. Bunun sonucunda da bir ağrı ve hassasiyet oluşur. Özellikle hamilelikte kasıkta batma durumu ilk hamilelikte biraz daha güçlü olabilir.

Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte kasıktan bacağa vuran ağrı olmasının nedeni, anne adayının rahmi içerisinde büyüyen bebek gerek hacim gerek de ağırlık olarak anne adayını zorlamaktadır. Bebeğin karın içerisinde büyüdüğü zamanlarda daha çok hissedilen kasık ağrıları, rahimin bebeğe yer açılmasından dolayı olmaktadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Bebeğin Saçları Ne Zaman Çıkar?

Bebeğin büyümesi olarak bakıldığı zaman aslında iyi bir duruma işaret eden bir durummuş gibi görünse de bazı tehlikeli ağrılar anne adayını ve bebeğe riske sokabilmektedir.

Hamilelik belirtileri olarak karşımıza çıkan kasık ağrıları, özellikle de ilk defa anne olacak kadınların yaşadıkları, dolayısıyla da endişe duydukları konulardan biridir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık batmasının geçmesi kolay değildir. Doğal gebelik sonucu ise ağrının azalması için yapılacak çok fazla bir şey yoktur. Hekim, bazı yardımcı tavsiyelerde bulunabilir. Ancak bu doğal durumu, bol su içerek ve rahat bir pozisyonda oturarak atlatmak en yaygın olanıdır.

Hamilelikte hormonal sebeplerden veya fiziksel değişikliklerden dolayı kasıkta batma şeklinde ağrı olması durumunda uygulanacak spesifik bir tedavi yoktur. Ancak deneyebileceğiniz şey, belirli önlemler veya eylemlerle ağrıyı veya rahatsızlığı azaltmaktır.

hamileligin ilk aylarinda kasikta batma
Hamileliğin ilk aylarında kasıkta batma

Bu önlemler arasında şunlar öne çıkıyor:

  • Doktorunuz aksini söylemediği sürece düzenli egzersiz yapın. Kısa yürüyüşler yapabilir, stresi azaltmak için hamilelik yogası veya gevşeme egzersizleri yapabilir veya hamilelikte su egzersizlerinin faydalarını deneyebilirsiniz.
  • Otururken sırtınızı doğru şekilde desteklemeye çalışın ve kas ağrısına veya tendonlarda gerginliğe neden olabilecek uygunsuz pozisyonlardan kaçının.
  • Ağırlık taşımaktan veya ani hareketler yapmaktan kaçının, hamileyken daha yavaş ve daha güvenli gitmek daha iyidir.
  • Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının.
  • Pelvik bölgeyi güçlendirmek için Kegel egzersizleri yapın. Kuşkusuz, bu pelvik tabanını güçlendirmek için en iyi ipuçlarından biridir.
  • Fazla kilolu olmaktan kaçınmak ve pelvik bölgenin dengesi ile ilgili sorunları azaltmak için iyi bir beslenme sağlayın.

Kendinizi çok daha iyi hissetmenize ve kasık veya pelvik bölgedeki batma tarzı ağrıları azaltmanıza yardımcı olacak ve çok çeşitli teknikler sunabilecek uzman bir fizyoterapiste danışmayı da unutmayın.

Hamilelikte Kasıkta Batma İçin Doktora Gidilmeli Midir?

Hamilelikte kasık batmasının şiddetli ve geçmeyen ağrıya dönüşmesi durumunda doktor kontrolü gereklidir. Detaylı bir klinik muayenede doktorunuz, ultrasonografi ve gerekli durumlarda bazı tetkikleri (kan ve idrar tetkikleri gibi) yapacaktır.

Hamilelikte kasık batma çoğu zaman ciddi olmasa da şiddetli olan ve geçmeyen ağrı durumunda nedeni araştırılmalıdır. Vajinal kanama, akıntı ya da su gelmesi şüphesi varsa vajinal muayene gerekli olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.